TATO STRÁNKA JE ARCHIVEM ZÁKLADNÍCH MILNÍKŮ OD ROKU 2008 DO ROKU 2020.

O AKTUÁLNÍCH UDÁLOSTECH SE DOZVÍTE ZDE: Co se právě dějePřemýšlel jsem, co bych mohl darovat Ježíškovi v roce, kdy nám, pěvcům a vyprávěčům, bylo zakázáno přinášet své písně a příběhy ostatním lidem.
Hned mi svitlo, přinesu dnes Ježíškovi právě své písně a příběhy!
Budete-li chtít být u toho, nalaďte si právě dnes (ale klidně i zítra, pozítří...) náš pomyslný horský vánoční rozhlas!
Zapalte svíčku, pohodlně se usaďte, zavřete oči (protože rozhlas má tu velkou výhodu, že nás nerozptylují žádné obrázky a naše fantazie tak může být nekonečná) a naslouchejte, co bych chtěl právě dnes Ježíškovi (a taky vám) vypravovat.
A pokud by se ve Vašem srdci zrodil nápad, můj koncert pro Ježíška nějak podpořit, nechte srdce otevřené, rozhlédněte se kolem sebe a určitě objevíte někoho, kdo Vaši pomoc zrovna potřebuje.
Právě to bude dnes největší odměnou i pro mě!
Je přeci Štědrý den!!


(24. prosince 2020)


Žehnej nám Bůh, všem do jednoho!


(20. prosince 2020)


Dnes vám přináším další písňové video. Jmenuje se Muž v černém.
Je to v tomto roce jeden z mála způsobů, jak vám mohu dál zpívat a promlouvat k vám. Takové drobné nouzové koncerty, které sice nemohou plně nahradit setkání člověka s člověkem, ale tóny a myšlenky jsou předány.
Ani dnešní Muž v černém není o beznaději. Právě naopak, Muž v černém ví, že má smysl projít tím teskným údolím. Beze strachu, zloby, odsuzování, malomyslnosti, skleslosti a hlavně s odpuštěním. Jen tak se brzy rozjasní!
Děkuji vám za všechnu vaši pomoc a podporu během posledních měsíců!

Pro případnou podporu mých „koncertů na dálku“ zasláním symbolického vstupného (dle vašeho vlastního uvážení) můžete použít mé číslo účtu 244598707/0300. Do zprávy pro příjemce platby prosím uveďte „Muž v černém“. Děkuji.


(2. listopadu 2020)


Nadále pro vás vytvářím i nová písňová videa. A ta jsou tu pak volně pro všechny.
Moje nejnovější video by snad mohlo v této době vzbudit pocit beznaděje. Ale snad jen na první pohled. Kdo hledá, Cestu vždycky najde. I z té dnešní, zdánlivě bezvýchodné, situace. I přesto, že mé nové video se jmenuje Příliš pozdě na to, se modlit.


(15. října 2020)„A přece je třeba zpívat, víc než jindy je třeba zpívat.“ Vinícius de Moraes, velký brazilský básník

„Až lidi přestanou zpívat, bude konec světa.“ Albert Einstein

Milí přátelé a příznivci mého světa písní, příběhů a pomalu odcházející romantiky starých časů, nemám ve zvyku být příliš aktuální, ale tentokrát nemohu jinak, než připomenout dva citáty, které mám už dlouhá léta umístěné na své stránce Koncerty pro školy.

Omezování a zákaz zpěvu? Jako moudré řešení pro další dobrý vývoj událostí?
Jaký má zpěv ohromný vliv na psychiku člověka, jeho náladu, imunitu, to vědí i malé děti. Jaké by to bylo bez kultury, která člověka odnepaměti dokázala zvedat i v těch zdánlivě nejbeznadějnějších situacích a časech?
Právě to jsou příběhy, ke kterým se znovu a znovu vracím ve své tvorbě a které si stále připomínáme i na našich školách tradičního muzicírování.

Mám s tím přestat? Kdepak. Budu pokračovat a zpívat!
Stejně jako sbírám léčivé byliny na horských stráních a věnuji se dalším přirozeným činnostem, kterým věřím a které jsem se naučil od svých moudrých předků.
A když bude opravdu nejhůř (snad ne), odskočím si zazpívat do Miroslavovy země!

Nicméně, tři nejnovější videa, která jsem pro vás tentokrát nachystal jsou doprovázena pouze intrumentálně. Měla by tedy být dosud zcela korektní. (Pomineme-li jejich zpátečnický obsah.)
První video jsem nazval Žně postaru v Havrlíkově mlejně.
Kamarád Jirka Havrlík patří mezi nejopravdovější bytosti, které jsem na svých cestách potkal. Jeho svět je jedním z dobrých majáků dnešního stále bezradnějšího světa:Další dvě nová videa Koně pod Plešivcem a Stará almara objektivem Jana Šroubka (stejně jako desítky dalších) můžete shlédnout v mém YouTube prostoru bez reklam zde: Oficiální YouTube stránka Martin Žák - Country Home

(2. října 2020)


Navzdory této podivné době jsem se s nadějí pustil do příprav Vánoční školy Old-Time Country Music 2020 v Kořenově v Jizerských horách v termínu 10. - 13. prosince.
Čekají na vás vánoční písně, koledy a příběhy z dávno zašlých časů i zcela nové.
Koledy Andělský chór shůry zní, Jdem přát klid a šťastné svátky nebo Jen sláma Ho chrání budete možná znát ze svátečního CD Martina Žáka a Katky Garcíi Vánoce v trojím čase.
Zazní i Expres vánoční, Třetí zimní noc, Běž úvozem i strání, Muž, který věří snům a další písničky včetně písňového příběhu, který připravujeme pro letošní Vánoce. Uslyšíte ho právě v tom kouzelném čase.

Zastavme se na okamžik v předvánoční době a v tichu romantického koutu Jizerských hor si připomeňme pravý smysl Vánoc.

Více informací o chystaných akcích se dozvíte na naší stránce Co bude.

(26. září 2020)


Písnička pro měsíc září se jmenuje Strejdo Joe. Přeneseme se s ní do staré dobré Virginie a inspirací pro Martinovu ilustraci na písňovém listu tentokrát byl starý místní fiddler Beachard Smith. Jeho pozemské housle už můžeme po čtyři desetiletí slyšet jen z nahrávek.


Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(6. září 2020)


Děkuji všem účastníkům Letní školy Old-Time Country Music 2020 za další báječné muzikantské setkání v Jizerských horách.

Ahoj zase za rok, dá-li Pán Bůh!
(14. července 2020)Pro prázdninové toulky vám strejda Martin z hor v horalském duetu s Lucií Kahounovou přinášejí písničku Banjová Josie.

Ať je vaše léto, jak má být a hudba zní!


Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Banjová Josie a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(6. července 2020)


Kolekce Písní a příběhů Martina Žáka a strejdy Martina z hor se má stále čile k světu.

Děkujeme za váš zájem, který nám i v této složité době pomáhá udržet nastoupený směr a dál rozvíjet nemateriální svět písní a příběhů.!

Měsíc červen přináší píseň jednoho obyčejného lidského života, dostala název V třicátém patře.

V tuto chvíli má náš zpěvník na pokračování už 62 listů!(1. června 2020)


Vzhledem ke stávající situaci jsme byli nuceni většinu akcí plánovaných pro tento rok zrušit. Naše školy tradičního muzicírování se snažíme zachránit, některé alespoň v následujících náhradních termínech:

- 11. - 14. června v Kořenově v Jizerských horách: JAK HRÁT NA KYTARU
- 8. - 11. října v Kořenově v Jizerských horách: JAK HRÁT NA AUTOHARFU
- 15. - 18. října v Kořenově v Jizerských horách: JAK HRÁT NA PĚTISTRUNNÉ BANJO

Více informací včetně přihlášek zde: Co bude

(4. května 2020)


V mém kulturním exilu podivuhodného jara 2020 (naštěstí uprostřed krásných lužickohorských hvozdů) vzniká řada nových písničkových videoklipů, které můžete sledovat v mém YouTube prostoru zde: Oficiální YouTube stránka Martin Žák - Country Home

Jeden z nich je pozvánkou do odlehlých hor Kentucky spojenou se starou osadnickou písní Přijď ke mně, Lízo, zpátky (Skip To My Lou).


(4. května 2020)


Mně vážně dřív se zdálo, že je pro mě láska nedobytný hrad...


(4. dubna 2020)


Ať vám jde v roce 2020 každé dílo dobře od ruky!


(30. ledna 2020)


Svět se změnil, přesto věřím, že nám zbývá, pár spravedlivých mužů, mužů, kteří věří snům... Všem mužům a ženám, kteří nepřestávají věřit snům (i těm, kteří se pod tíhou života snů vzdali): Bůh vám žehnej! A nejen o Vánocích!A k tomu jeden ze zápisků osamělého poutníka (nejen s autoharfou).
Nalezeno u vchodu do evengelického kostela v Tatranské Lomnici. Přečteno na letošním Vánočním koncertě v evangelickém kostele ve Zruči nad Sázavou. (Děkuji všem, kteří byli ten večer s námi):

AK...

Ak si sa dnes ráno prebudil zdravý, si šťastnejší ako tých milión ľudí, čo sa nedožili konca minulého týždňa.

Ak si nikdy neprežíval hrôzy vojny, osamelosť väzenia, bolesti mučenia, či beznádejnosť hladovania, si šťastnejší ako 500 miliónov ľudí nášho sveta.

Ak môžeš chodit do kostola bez toho, aby ťa kvôli tomu obťažovali, prenasledovali, zadržali, mučili alebo popravili, si šťastnejší ako 3 miliardy ľudí tohto sveta.

Ak máš doma čo jesť, nejaké šaty na prezlečenie, strechu nad hlavou, a posteľ, v ktorej spávaš, si bohatší než 75% obyvateľov zeme.

Ak máš úspory v banke, peniaze vo vrecku, ak obedúvaš doma, a môžeš si dopriať viacero jedál, patříš medzi 8% najbohatších ľudí sveta.

Ak ti žijú obaja rodičia a eště se nerozviedli, môžeš hovoriť o výnimočnom šťastí, lebo toto je iba málokomu dané.

Ak si prečítal tento článoček, môžeš byť naozaj veĺmi šťastný, pretože v našom svete žijú 2 miliardy ľudí, ktorí vôbec nevedia čítať.

(20. prosince 2019)


Video pro sváteční čas: Vánoční koncert Martina Žáka a jeho kapely New-Time Country Band v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově.


(28. listopadu 2019)


Pozoruhodné a inspirativní prázdninové stezky vám všem! A k tomu na cestu nové video jedné staré písně.


(26. června 2019)„Vidím sám sebe jako rozsévače semínek; některá z nich, stejně jak se praví v Bibli, se dostanou mezi kameny a nevyklíčí, některá skončí na cestě a jsou zadupána, ale některá skončí na dobré zemi, klíčí, rostou a rozmnoží se tisíceronásobně.“
Pete Seeger, který by se právě dnes 3. května 2019 dožil celého století.

A právě dnes mu tam nahoru posílám své nejnovější video. A taky jeho ženě Toshi.
A taky vám všem, kteří to nevzdáváte a snažíte se dál poctivě hledat svou dobrou Cestu po tomto světě.


(3. května 2019)Nahrávka pro měsíc duben o jedněch nevydařených námluvách tentokrát vznikla v nejužším rodinném kruhu a slovo dostala nejmladší generace, Barča a Kubík.Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Nevydařená svatba a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(4. dubna 2019)


Zápisek z poutnické knížky Martina Žáka čte Miloň Čepelka.
Příběh doprovázejí autentické záběry z cesty osamělého poutníka.
Zápisek sedmý: Na Májovém květu do nového domova aneb lákání Mysu TreskyVíce o cestě osamělého poutníka s autoharfou zde.

(11. března 2019)Písnička měsíce března je společným dílem mnoha generací černých i bílých trestanců a byla symbolem útěku a svobody nejen ve věznici v Houstonu v Texasu.Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Expres půlnoční a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(9. března 2019)


Hospodinu vzdejte chválu při citaře, zpívejte mu žalmy s harfou o deseti strunách... (Žalm 33,1–3)Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Lásky Tvé každým dnem víc mám a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(1. února 2019)


Jdem přát klid a šťastné svátky, nový rok, jak má být...


(23. prosince 2018)Písní Běž úvozem i strání bych dnes rád poděkoval všem, se kterými jsem mohl prožít sváteční čas v horách.
A znovu si ji můžeme společně zazpívat v pátek 14. prosince na Vánočním koncertě, který začíná v 18.30 hod. pod Jizerskými horami v Sále Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(6. prosince 2018)


Původní verze písničky Zpátky domů vyšla před lety na CD Není cesta zpátky. Na tom prohlášení dodnes trvám. Ale jen z poloviny.
Uprostřed života je nejvyšší čas obrátit se zpět. Aneb jak prohlásil C. G. Jung během své přednášky Životní obrat v roce 1930: „Západ začíná už v poledne.“

U té staronové písně, která na polední hoře zní poněkud jinak, než když jsem ji tlačil na káře při vyčerpávajícím výstupu do příkré stráně, je dnes navíc přiloženo nejnovější video (oficiálně zveřejněno bude až v průběhu příštího roku). Od pořízení záběrů ještě nestačily opadat zlaté listy krušnohorských javorů.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(3. listopadu 2018)


Spíš modlitbu než píseň Bůh ti žehnej, má Amish Girl na motiv irské lidové melodie Star of the County Down napsal navracející se osamělý poutník s autoharfou na kousek pomačkaného papíru v polospánku v letadle kdesi nad bezednými vodami severního Atlantiku.


(25. září 2018)Holky z Buffalo Old-Time nebo New-Time? Račte si vybrat dle svého dobrého vkusu. Od obou Martinů tentokrát překvapivě píseň v dnešním stylu, tedy „dva v jednom“!

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(1. září 2018)


Zde si můžete poslechnout audiopozvánku cimrmanologa a kamaráda Miloně Čepelky na Lužickohorské Country táčky 2018:

Pozvánka na Country táčky 2018 dne 18. 8. 2018
 


Pro poslech pořadu spusťte přehrávač vpravo:
6:13

(7. srpna 2018)Snad vás potěší několik záběrů z mých letních toulek ve vysokých horách.
Tentokrát ve spojení s písničkou Čtrnáct mil, která je součástí mého posledního CD
Kdybys jen mohla číst v mé mysli:


(6. srpna 2018)Jsou chvíle, kdy Martin Žák (a dokonce ani strejda Martin z hor) netančí. Každé srdce někdy zesmutní.
Skutečný Poutník může na nějakou dobu ztratit směr, ocitnout se v neproniknutelné tmě, zapochybovat o cíli své Cesty.
Ani v takovou chvíli ovšem nezapomene děkovat těm, kteří ho ještě včera doprovázeli a stáli po jeho boku. Nepoužije zbraň zlého slova, urážky, lži nebo intriky, aby on sám vyvázl ze svízelné situace.
Navíc dobře ví, že to všechno jsou jen léčky, které by znesvětily jeho včerejší den.
A tak Poutník dál hledá, ptá se a přitom odevzdaně přijímá zkoušku Osudu. Ví, že Ten, kterému jednou předá nejcennější Dar, je stále nablízku, i kdyby se zdálo, že Poutníka opustil.

Osamělý poutník děkuje všem, kteří měli dost kuráže nahrát s ním právě tuhle písničku:
Adamovi, Jakubovi, Zbyňkovi, dvěma Honzům a zvlášť pak Lucii.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(2. července 2018)


Martin Žák a strejda Martin z hor, dva nerozluční přátelé, společně s kouzelnou kreslířkou Lenkou Filonenko dokončili společné dílo - ilustrovanou písničku ŽÁDNEJ DÉŠT SE NEBLÍŽÍ.

A rádi bychom ji právě dnes, 1. června 2018, darovali všem dětem, co jich po světě chodí. Snad naše písnička rozzáří také oči vašich dětí.

Děkujeme všem laskavým předplatitelům Písní a příběhů Martina Žáka a strejdy Martina z hor.
Bez nich by se dílo nepodařilo!

Co na závěr?
Někdo si právě užil deště víc, než je milé, jiný ho pořád ještě toužebně vyhlíží (třeba u nás v Lužických horách). A tak vám ze srdce přejeme, ať nejste smutní jako starej žabák v závěru našeho příběhu!


(1. června 2018)Martin Žák a jeho parta muzikantů, řemeslníků a dalších přátel společně se Spolkem Ski Luž Horní Světlá zvou všechny sousedy blízké i vzdálené na tradiční a již osmé

Lužickohorské COUNTRY TÁČKY a to v sobotu 18. srpna 2018.

Sejdeme se v 15 hod na „Lužickém plácku“ v Horní Světlé - část Myslivny.
Pestrý odpolední program bude probíhat od 15 do 19 hodin.

Právě jsme pro vás nachystali videopozvánku, která je současně ohlédnutím za minulým ročníkem a také vysvětlením, proč opět odcházíme do hor:


(15. května 2018)Čekám dlouhý čas a dnes vím, že jsem potkal dívku svou a v jejích očích objevil ten láskyplný svět kolem nás dvou... aneb Navždy má to tak být.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(2. května 2018)


Střípek ze Steinbeckových Hroznů hněvu je námětem pro překrásnou píseň o tom, jak každodenní všední chvíli dokáže prozářit skutečné lidství. Písnička měsíce dubna se jmenuje Temno překlenul duhovej most.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. dubna 2018)


Vášnivě fidlal na svoje skřipky a jeho šedý zákal mu obstaral svéráznou přezdívku – Joe s očima barvy bavlny.
Strejda Martin z hor, tentokrát společně s Lucií, Mari a Adamem, Vás dnes s písní Slepej Joe přenesou do těch dávno zašlých časů v Jižních horách.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. března 2018)


Deštivé odpoledne, které nás kdysi zastihlo v Západní Virginii, jsme přečkali v domku bluegrassového nestora Everetta Lillyho. Od té doby mi zní v uších písnička známá také jako Malá Annie... V české verzi Až zas jarní čas hory vzbudí.
A právě ta je písničkou měsíce února.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. února 2018)


Dům z mých dávných dnů dnes už v tom horském údolí nestojí, o osudu velkého stromu nic nevím, lampa je pořád skutečná a mohu ji rozsvítit pokaždé, když mě navštíví nová píseň.
Písnička měsíce ledna Pár slok pro zimní noc je jednou takovou..., řekněme vzpomínkou...

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. ledna 2018)


Sníh na zápraží tančí, okna zdobí mráz, zvuk rolniček nám připomene pohádkový čas.
Vždyť po něm děti touží, o něm děti sní. A náklad smíchu přiváží nám Expres vánoční...

VESELÉ VÁNOCE od Martina Žáka a strejdy Martina z hor.


(19. prosince 2017)Písnička svátečního měsíce prosince Muž, který věří snům, patří do starobylé sbírky vánočních koled.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme naši novou prosincovou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. prosince 2017)


Písničkou měsíce listopadu je Spásná láska.
Martin (a těžko rozhodnout, zda je to dnes Martin Žák nebo strejda Martin z hor) tentokrát jen přizvukuje Lucii a oba společně vás zvou do dávných časů nedělních chvalozpěvů ve staré dobré Virginii.Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme naši novou listopadovou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. listopadu 2017)


Příběh knihy Banjo dávných horalů, farmářů, kovbojů, tuláků a jiných dobrodruhů.


(28. října 2017)Písnička měsíce října se jmenuje Jesse James.
I tato dávná pistolnická píseň je samozřejmě pojata ve svérázném duchu obou pánů. Je to další střípek do sbírky nových verzí starých westernových balad.Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme naši novou říjnovou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(3. října 2017)


Když má kapela dovolenou, zůstává horal opět sám jen se svým banjem...
A tak mě tu dnes máte i se zbrusu novou Lízou!Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme naši novou písničku měsíce září a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.(4. září 2017)


Píseň Kruhy si mě provždy získala díky americkému folkovému písničkáři Pete Seegerovi...
Osudový dotek původního autora Harry Chapina přišel později. Stejně jako setkání s písničkářkou Lucií Kahounovou...Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme naši novou srpnovou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.(4. srpna 2017)


„Starý tradicionál Wayfaring Stranger se svým českým textem Poutník jsem kdysi nazpíval s Katkou García pro mini CD Osamělý poutník s autoharfou.

Letos v únoru vyšla jako desátá v pořadí v kolekci Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor a to ve zbrusu novém provedení a zvukové úpravě.

Dnes se můžete vydat, a klidně s prázdnou kapsou, na jednu romantickou pouť. Budete procházet hlavně krajinou Lužických hor a samozřejmě v Poutníkově společnosti.

Děkuji, že Vás mohu vést krajem. Osamělý poutník s autoharfou


(29. června 2017)Červen v polích zrál, já se krajem hnal...

Nazpíval jsem už před lety pro své malé CD Osamělý poutník s autoharfou. Několik let jsem ale pak přesto žil s pocitem, že jsem té krajině, jejím lidem a taky jedné dívce pořád ještě něco dlužen. Že ta první nahrávka nedokázala dostatečně vystihnout hloubku mého prožitku a citu. Že křehká rostlina, která vzklíčila v tichých polích jihovýchodní Pennsylvanie, je mnohem zázračnější a zaslouží si ode mě víc...

Dozrál i čas a já už si můžu jen přát, abyste při poslechu písně měsíce června pocítili ve svém nitru stejné bohulibé hnutí, jaké prožíval osamělý poutník s autoharfou v kraji lidí zapomenutých dnů, láskyplných Amishů.Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(1. června 2017)


Písnička měsíce května zachycuje strasti kovbojského života na dobytkářské stezce.
Seberte všechnu odvahu a vydejte se společně s námi na tu Starou Chisholm Trail.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.
(4. května 2017)


Písně o potopení Titanicu i s výčtem všech hlavních faktů bylo možné slyšet už pár dní po otřesné události. Tragédii Titanicu pak svérázným způsobem oživovali mnozí muzikanti z venkovského Jihu ještě další desítky let.
Na tuto tradici dnes navazuje nová česká verze Zkáza lodi Titanic.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(4. dubna 2017)


Rád bych dnes poděkoval všem, kteří šli byť malý kousek cesty s námi a pomáhali nám spoluvytvářet svérázný svět nazvaný v průběhu té dlouhé cesty Country Home!

Prvního dne měsíce března roku 2017 tomu bylo právě 25 let, co se v uzoučké a tiché Náprstkově ulici v Praze, hned v sousedství Betlémské kaple, začal psát příběh. Tehdy ještě pod názvem „Žák-Čapek-Opatrný“.

Mou neumělou nostalgickou koláž (vpravo) z krásné předpočítačové éry snad přijmete s vlídným úsměvem.

Ale kupodivu (a snad pro vás překvapivě) nechci dnes hledět zpět a plout vzpomínkami na minulost. Raději se na téhle hoře zahledím k obzorům před námi a popíšu rovnou a přímo, co vidím a jakým směrem jsem dnes rozhodnut napřít své síly:

1.
Nadále setrvat v organizaci Škol tradičního muzicírování, samozřejmě s převažujícím zaměřením na Old-Time Country Music. Věřím, že tyto školy mají smysl a že mám stále co předávat.
Děkuji všem, kteří svou účastí na hudebních školách mou myšlenku tvůrčího muzikantského setkávání podporují!

2.
Neúnavně pokračovat v pravidelné měsíční řadě Písní a příběhů Martina Žáka a strejdy Martina z hor.
Budete-li chtít vyjádřit také svůj zájem o pokračování řady, učiňte tak, prosím, zasláním předplatného na další období (bude upřesněno v průběhu dubna).
Samotné předplatné však, bohužel, zdaleka nepokryje ani základní finance potřebné pro tento projekt, děkuji tedy i za případnou laskavou podporu nad rámec předplatného.
Po čtvrtstoletí, kdy jsem vše zvládal výhradně vlastními silami, se tak i na mých stránkách objevuje výzva-prosba „Můžete nám pomáhat - za vaši pomoc děkujeme.“

3.
Průběžně přepracovat, zmenšit a dále aktualizovat stránky naší zásilkové služby Country Home, tak aby i v budoucnu obsahovaly pouze produkty, které můžeme nabízet s radostí.
Takových produktů, bohužel, v dnešním světě rychle ubývá. Nabídka se tedy velmi citelně zúží, ale snad tak zůstane naše adresa i nadále spolehlivým (byť velmi skromným) zdrojem!

4.
Přiblížit (paradoxně) celou myšlenku Country Home ještě víc k nemateriálním oblastem a nadále kráčet cestami, které budou v největším souladu s mým nitrem, a dávat tak jeden z možných příkladů dětem svým i těm, kterým zpívám své písně a vypravuji příběhy.


Ještě jednou vám všem děkuji za celé to společné čtvrtstoletí!

Přeji vám DOBRÉ ŠTĚSTÍ a NAPLNĚNÍ na všech vašich dalších cestách života a věřím, že aspoň s některými z vás budu mít možnost dál rozhojňovat odvěké krásy a hodnoty, které v dnešní společnosti ustupují (snad jen dočasně) do pozadí.


(Martin Žák, 7. března 2017)


Škola tradičního muzicírování vás zve k účasti na Letní škole Old-Time Country Music 2017 a to od 17. do 20. srpna 2017 u nás v Lužických horách.
Téma:
PÍSNĚ A PŘÍBĚHY MARTINA ŽÁKA
A STREJDY MARTINA Z HOR
.

Jedná se o praktickou výuku Old-Time i New-Time písní, které výše uvedení pánové zasílali svým předplatitelům v roce 2016 až 2017.

Setkání je určeno zejména pro hráče na kytaru, banjo a autoharfu, případně i jiné nástroje, a volně navazuje na témata předchozích škol rytmu a výrazu.

Zahrnuje i vysvětlení a zopakování technik hry na jednotlivé nástroje!

Více informací včetně stylové pozvánky a kontaktu pro registraci na naší stránce Co bude.

(24. února 2017)Po letech dorazila do hor požehnaná zima a srdce poutníkovo se (přes všechny nesnáze s tím spojené) raduje.

Nicméně, hladový měsíc únor přináší malé zamyšlení, snad nejžádanější písničku osamělého poutníka s autoharfou.
A stejně jako v minulém měsíci i další vzpomínku na znovusetkání s Katkou Garcia.

Písnička Poutník (Wayfaring Stranger) navíc po letech získala zcela nový zvuk (se kterým je i sám poutník konečně spokojen).

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. února 2017)


Registrace na Jarní školu Old-Time Country Music 2017 právě probíhá, od 23. do 26. března 2017 se můžete v Jizerských horách dozvědět JAK HRÁT NA AUTOHARFU.

Martin Žák vás povede ve stopách dávných amerických hráčů, díky jejichž lásce a citu zní kouzelný nástroj do dnešních dnů.

SPECIÁLNÍ TÉMA:
Rozvoj rytmického cítění - základní předpoklad pro hru na autoharfu!!.

Jarní školu Martina Žáka podporuje Country radio

Více informací včetně stylové pozvánky a kontaktu pro registraci na naší stránce Co bude.

A podívejte se na nejnovější video
Martin Žák hraje na AUTOHARFU tradiční melodii Waltz mého domu.
Také tato melodie bude součástí výuky na naší Jarní škole hry na AUTOHARFU.


(16. ledna 2017)„Na nejkrásnější nádraží České republiky dorazil Expres vánoční s Martinem Žákem, hudebníkem, nadšencem pro hudbu starobylého amerického venkova, klasické Old–Time Country muziky. Mimoňským nádražím se tak v sobotu 17. prosince linuly tóny country, příjemného povídání, soutěží i společného muzicírování.“

Tolik místní kabelová televize MITEL TV, jejíž reportáž z akce můžete shlédnout zde:(9. ledna 2017)Ať vás v roce 2017 žádná nouze nezdolá...

Novoroční, tedy lednová, písnička má pořadové číslo 9
a jmenuje se Třetí zimní noc.
Její původní česká verze vyšla před lety na CD Není cesta zpátky. Tentokrát se můžete těšit na novou náladu pěvcovu.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.
(3. ledna 2017)Všem, které jsme na své dosavadní Cestě potkali, přicházíme dnes přát svým starosvětským způsobem:
Žehnej vám Bůh, všem do jednoho!

Některým z vás budeme mít příležitost přát osobně v sobotu 17. 12. na našem Expresu vánočním na nádraží v Mimoni.
Děkujeme, rozhodnete-li se v předvánočním shonu na chvilku zastavit a sdílet večer písní a příběhů společně s námi.

Expres vánoční je také součástí letošního originálního svátečního svícnu Martina Žáka.

(Jak zvolal Dickensův starý mrzout, který právě o Vánocích našel pravou cestu)

VESELÉ VÁNOCE !!
Martin Žák a všichni z Country Home

(15. prosince 2016)Sníh na zápraží tančí, okna zdobí mráz,
zvuk rolniček nám připomene pohádkový čas.
Vždyť po něm děti touží, o něm děti sní.
A náklad smíchu přiváží nám Expres vánoční.

Ví dobře, co tě trápí, tak řítí se k nám z hor,
veze naději a víru, už míjí semafor.
Jede z pohádkové země, je poslem šťastných dní,
jen láskou kola pohání náš Expres vánoční.

Náš Expres vánoční, Expres vánoční.
Jingle ling ling tjú dú, jingle ling tjú,
Expres vánoční...


Písnička svátečního měsíce prosince má pořadové číslo 8
a jmenuje se Expres vánoční.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(5. prosince 2016)Martin Žák přichází na sklonku roku 2016 poděkovat svým přátelům a posluchačům způsobem sobě vlastním a s vírou, že idylický Expres vánoční nemusí dnes hvízdat jen ve světě pohádek a dětské fantazie. Stačí na chvilku pozapomenout, že jsme se jakéhosi dne stali vážnými dospělými:

EXPRES VÁNOČNÍ

Sváteční setkání v Mimoni
na Nejkrásnějším nádraží České republiky 2016


Nostalgicky hraje Martin Žák & New-Time Country Band.

v sobotu 17. 12. 2016 od 19.00 hod. / Nádraží Mimoň, Country Saloon

Pozor, kapacita našeho Expresu vánočního je omezena !!
Doporučujeme rezervaci stylových vstupenek
na tel. 487 863 963 nebo e-mail: email@countryhome.cz

Rozličné druhy domácího vánočního cukroví na společný sváteční stůl vítáme!

Vezměte s sebou hudební nástroje, vánoční písně a koledy!
V závěru večera přijde čas pro společné muzicírování.

Více informací včetně kontaktu pro rezervaci a plakátu najdete na naší stránce Co bude.

(23. listopadu 2016)Jak málo času dnes věnujeme snění, láskám a příběhům...

Písnička měsíce listopadu má pořadové číslo 7
a jmenuje se Neklid.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.
(1. listopadu 2016)Všechny Old-Time i New-Time přátele zveme na Zimní školu Old-Time Country Music v Jizerských horách a to v termínu 12. - 15. ledna 2017.

Hlavní náplní bude opět snaha o rozšíření muzikantské vnímavosti a maximální možnou společnou souhru s důrazem na pochopení samotné podstaty hudby.

ZKUSÍME TO SLOŽIT JEŠTĚ JEDNOU OD ZAČÁTKU.

Po mnoha letech strávených ve společnosti hudby, a díky příležitostem být s vámi, jsem si uvědomil, jak je pro řadu muzikantů stále těžko pochopitelné, co je to hudba.

Hudební nástroj není hudbou!
Technika není hudbou!!
To, co si o nás myslí ostatní, není hudbou!!!
Naše pozice na stupních žebříčku není hudbou!!!!„Já osobně považuju za jediné nebezpečí, když se někdo do hry na kytaru příliš zamiluje. Tím nejdůležitějším je sama hudba a kytara je pouhý nástroj.“
Jerry Garcia


„Spoléhat se na svalový návyk, jako činí mnozí v houslové technice, je osudné. Stačí být trochu nervózní, a sval se poplaší, ztratí schopnost se orientovat, a kde jste? Technika je opravdu záležitostí mozku... Je smutné, že se dnes klade takový důraz na to, kolik hodin cvičíte.“
Fritz Kreisler
(rakouský a později americký houslový virtuos)

„Rád hraju s lidmi, kteří dokážou hrát prostě a klidně a které neděsí pomyšlení, že si ostatní muzikanti myslí, že neumí hrát. A tím už je vyřazeno 99 procent hudebníků.“
Neil Young


„Soutěživost je převládajícím faktorem v našich společenských vztazích. Proniká do vztahu mezi mužem a ženou, mezi ženami navzájem... a co je snad ze všeho nejzávažnější, proniká i do prostředí rodinného, takže už i děti jsou naočkovány tímto bacilem od samého začátku.“
Karen Horney
(The Neurotic Personality of Our Time)


Více informací a registrace na Zimní školu na naší stránce Co bude.

(11. října 2016)Jsou dny, kdy se mi chce utéct do lesů a plakat...

Písnička měsíce října má pořadové číslo 6
a jmenuje se Muž v černém.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.
(3. října 2016)Děkuji svým posluchačům za několikatýdenní věrnost písni Cesta prvním vlakem. Nostalgický parní vlak dorazil v každém kole hitparády Radia Proglas až na první nebo druhou pozici!!
Podle pravidel musí ale v tuto chvíli soutěž opustit a uvolnit tak prostor dalším.

Písničku strejdy Martina z hor tak nahradila píseň Martina Žáka Kdybys jen mohla číst v mé mysli
ze stejnojmenného alba
Kdybys jen mohla číst v mé mysli.
Snad i tato niternější zpověď pěvcova najde odezvu ve vašich duších.

Hitparáda je vysílána vždy v neděli v 19.00 a v repríze v pondělí v 16.55. Uzávěrka hitparády je následující pátek v poledne. Poté je k dispozici také ze záznamu.
Jak hlasovat se dozvíte na stránkách Radia Proglas: zde.

(18. září 2016)Registrace na Podzimní školu Old-Time Country Music byla zahájena, od 10. do 13. listopadu 2016 se můžete u nás v Lužických horách dozvědět JAK HRÁT NA BANJO v duchu dávných tradic.
Tradiční styl „clawhammer“ (bez použití náprstků), který předcházel dnes rozšířenému bluegrassovému pikování, původní způsob hry na pětistrunné banjo nás dnes opět přitahuje díky svému kouzlu a přirozenosti.
Tento způsob se báječně hodí nejen k jednoduchému doprovodu písní, je jako stvořený i pro působivé melodie. Pětistrunné banjo tak může dobře posloužit jako jediný nástroj k doprovodu zpěváka i jako nástroj sólový, který vynikne v každé tradiční country kapele.
Slušelo by se ještě dodat, že výuka nepostrádá ducha dávných horalských tradic a neopomíjí ani vlivy minstrelské hudby, amerického folkového hnutí šedesátých let (Pete Seeger) atd.

„Martin Žák splatil svou fantastickou knihou Banjo dávných horalů… za nás banjisty začínající od Scruggse náš obrovský dluh všem starým chlapíkům, kteří banju prošlapávali cestu ještě před nástupem bluegrassu. Smekám klobouk před tímto veledílem...“

Marko Čermák, průkopník hry na pětistrunné banjo v Československu

Podzimní školu Martina Žáka podporuje Country radio


Více informací včetně stylové pozvánky a kontaktu pro registraci na školu
na naší stránce Co bude.

(12. září 2016)Písnička měsíce září má pořadové číslo 5
a jmenuje se Tvé nohy bílé rád bych obouval.
Nejstarší verze této balady připluly do Ameriky s dávnými osadníky z Britských ostrovů.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme kvalitní studiovou nahrávku a ilustrovaný písňový list do nového stylového zpěvníku.

Novou píseň jste si už zahráli a zazpívali společně s Martinem a Barčou na letošních Cvikovských country táčkách na sklonku léta.
A tady už je vzpomínkový sestřih vystoupení Martina Žáka a jeho kapely New-Time Country Band ze stejného setkání.(5. září 2016)Rád bych poděkoval všem, kteří svými hlasy postrkují stařičký „první vlak“ i v nových kolech hitparády Radia Proglas na přední místa!!
A máte-li ještě dost nadšení a sil, jsou před námi další kola!
Čím víc písničkových kol náš, dnes už legrační vláček na své cestě zvládne, tím víc uší uslyší i zvěst o staré dobré old-time music s náladou minulých časů.

Hitparáda je vysílána vždy v neděli v 19.00 a v repríze v pondělí v 16.55. Uzávěrka hitparády je následující pátek v poledne. Poté je k dispozici také ze záznamu.
Jak hlasovat se dozvíte na stránkách Radia Proglas: zde.

Právě písnička CESTA PRVNÍM VLAKEM letos na jaře uvedla kolekci
Písní a příběhů Martina Žáka a strejdy Martina z hor.

(22. srpna 2016)Písnička měsíce srpna má pořadové číslo 4
a jmenuje se Rychlík Wabash Cannonball.

Proslavil ji hlavně „král country hudby“ Roy Acuff a po mnoho let patřila ke stálicím Grand Ole Opry.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme kvalitní studiovou nahrávku a ilustrovaný písňový list do nového stylového zpěvníku.(2. srpna 2016)Vzpomínkové video na Letní školu Old-Time Country Music 2013.
V létě 2013 v Orlických a Lužických horách učil Martin Žák, tehdy společně se svými vzácnými hosty z amerických Appalačských hor. Významný old-time muzikant Wayne Erbsen a jeho dcera Annie nám přivezli kousek opravdové tradice.
Děkujeme všem, kteří využili tuto jedinečnou a neopakovatelnou příležitost!!

A těšíme se na setkání na Letní škole Old-Time Country Music 2016, která proběhne v termínu 17. až 21. srpna 2016 v Jizerských horách.
S Martinem Žákem se tentokrát zaměříme na základní téma RYTMUS a VÝRAZ.


(19. července 2016)Písnička měsíce července má pořadové číslo 3
a jmenuje se Hrst buráků.

Jedná se o autentickou verzi písně Goober Peas (Buráky), kterou si s notnou dávkou ironie zpívali vojáci americké občanské války v časech, kdy se museli spokojit jen s hrstí zatuchlých buráků.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme kvalitní studiovou nahrávku a ilustrovaný písňový list do nového stylového zpěvníku.(13. července 2016)Jak to bylo na jaře U nás v (Lužických) horách jedenáctého večera při svíčkách a petrolejce. Hrál vám Martin Žák a jeho New-Time Country Band a atmosféru večera pro vás zachytila Kateřina Bonušová.
Martinova česká verze písně Ztroskotání lodi Edmund Fitzgerald je věnována původnímu autorovi Gordonu Lightfootovi a také těm, kteří podlehli nástrahám moří, jezer a řek. Kéž Bůh spasí jejich duše.(14. června 2016)Písnička měsíce června má pořadové číslo 2,
jmenuje se Cindy a tepe v ryzím Old-Time duchu.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zašleme zprávu s odkazem ke stažení kvalitní studiové nahrávky a ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. června 2016)Co právě zní u nás v Country Home?
Každý měsíc nová písnička a příběh:
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
Každý měsíc k vám doputuje nový písňový příběh, do kterého se můžete zaposlouchat v pohodlném houpacím křesle, zaskotačit si na zápraží v jeho rytmu nebo jej využít jako studijní materiál či repertoár pro své vlastní muzikantské vyžití.
Váš zvukový i obrazový zpěvník se tak bude postupně plnit rozličnými tématy od historických událostí až po momentky z každodenního obyčejného života.

Každá jednotlivá měsíční zásilka od Martina Žáka
a strejdy Martina z hor obsahuje:

1. Písničku v elektronickém balení zvaném MP3.
2. Originálně ilustrovaný písňový list s kompletním textem,
akordovými značkami, pečlivým notovým zápisem a drobnou průpovídkou (v PDF obálce).

Více informací o nové kolekci
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
(včetně návodu, jak si pravidelné zasílání písní jednoduchým způsobem objednat) získáte ZDE.

První písničkovou zásilku Cesta prvním vlakem dodávají Martin Žák a strejda Martin z hor jako pozornost svého společného horalského podniku svým pozorným posluchačům zcela zdarma !!

Kvalitní MP3 nahrávku Cesta prvním vlakem si můžete stáhnout do svého počítače zdeCesta prvním vlakem
Písňový list Cesta prvním vlakem v tiskové kvalitě najdete
zde


Cesta prvním vlakem - první píseň z nové kolekce
 


Pro poslech písně spusťte náš přehrávač vpravo:
2:41


A hned zkraje máje se s námi navíc můžete bezplatně svézt romantickým parním vlakem údolím Čierného Hronu ve Slovenském rudohoří.(1. Máj 2016)Tři zašmodrchaní Old-Time muzikanti - vzpomínka na Letní školu Old-Time Country Music 2013 s Martinem Žákem a s Waynem a Annie Erbsenovými z Blue Ridge Mountains.
Ahoj v srpnu na Letní škole Old-Time Country Music 2016 !

(21. dubna 2016)Letošní Letní škola Old-Time Country Music proběhne v termínu 17. až 21. srpna 2016 v Jizerských horách. S Martinem Žákem se tentokrát zaměříme na základní téma RYTMUS a VÝRAZ.

Základním stavebním kamenem opravdu dobré hudby – a nezáleží na tom, zda pomýšlíme na old-time music, bluegrass, folk, blues, moderní country, rock, rozličné druhy folklóru či dokonce hudbu populární – je jednoznačný a solidní rytmus, rozhovor přízvuků a přesvědčivý výraz. Mluvíme pak o skutečné nakažlivosti hudby, navíc v tom nejlepším slova smyslu. Posluchači se spontánně připojují, těla se pohupují, nohy podupávají, ruce tleskají, tváře a duše se usmívají...

Hlavní náplň: Rytmická práce s vlastním tělem - starodávná tradice Hambone, která po strastiplné pouti z černé Afriky zapustila své pevné kořeny na americké pevnině. Ze semínek zasetých černými otroky z jižanských plantáží vyklíčila bujná rostlina, která mocně ovlivnila celou americkou kulturu a svou přirozenou a podmanivou krásou zasáhla snad všechny její oblasti.
Součástí svérázného setkání, které je i velmi vhodnou průpravou pro hru na jakýkoli hudební nástroj, je také seznámení se základy hry na rozličné lidové rytmické nástroje jako je valcha, lžíce, rytmické kosti, mrštnej janek... Nechybí základní lekce hry na brumli.

Stylový letáček formátu A4 ke stažení zde.
Další informace a kontakt pro registraci najdete na naší stránce Co bude.

(10. dubna 2016)Nepromeškejte nejnovější hit Hej, laly, laly aneb Svět se s tebou bude smát, který v Lužických horách právě nahrál Martin Žák a jeho horalé !!

Pojďme složit nový hit. Hej, laly, laly, lou.
Dnešní den tak oslavit. Hej, laly, laly, lou.
Hej, laly, laly, laly, hej, laly, laly, lou…

Kdo má srdce, ocení… nakažlivé nadšení…
Rozhoupem se s refrénem… všechny smutky zaženem…
Dupni, tleskni, krok, sun, krok… a pak přidej pár svých slok…
S každým veršem, v tom je vtip… půjde všechno snáz a líp…
Kdo má pravdu, kdo se plet… poznáš nejdřív za sto let…
Náš vor pluje k rovníku… pak dovádíme v seníku…
Teď už vážně odlož frak… skoč si s námi rejdovák…
Život je jak pestrý míč… tak dováděj, než zmizí pryč…
Když rozdáváš a žiješ rád… svět se s tebou bude smát…
Hej, laly, laly, laly…

Pro příjemný poslech a zamilované jaro...
 


...spusťte bez ostychu náš přehrávač vpravo:
2:55

(1. Apríl 2016)Martin Žák a jeho New-Time Country Band
a podhorské městečko Cvikov vás zvou na tradiční večer

U nás v (Lužických) horách
aneb 11. večer při svíčkách a petrolejce


v pátek 8. dubna 2016 v 19:00 hod.
Cvikov, Galerie Kulturního centra Sever

Písně a příběhy tentokrát spojuje odvěké téma – LÁSKA ve všech jejích odstínech a podobách a navíc poznání pěvcovo:
„Všechno, co neuděláme nebo nevyslovíme, časem nejvíc bolí“.

Celý večer bude tedy hlavně ve znamení Martinova nejnovějšího CD Kdybys jen mohla číst v mé mysli.

Navíc bude mít Martin Žák po svém boku jedny z nejbáječnějších muzikantů, které na své dosavadní cestě potkal: Adama Tvrdého (elektrická kytara), Jana Červenku (bicí), Jana Mirovského (baskytara) a Zbyňka Bureše (steel-kytara). Sám vás pak provede jednotlivými příběhy se svou kytarou.

CD Kdybys jen mohla číst v mé mysli možno zakoupit v rámci tohoto večera.

Vzhledem k omezené kapacitě prostoru prosíme o rezervaci vstupenek.

Více informací včetně kontaktu pro rezervaci a plakátu v tiskové kvalitě najdete na naší stránce
Co bude.

(14. března 2016)Tentokrát požehnaná chvíle s Patsy a Donnou Stonemanovými během mého zaoceánského putování s autoharfou v roce 2008.
V domě Patsy Stoneman jsem objevil láskyplně uspořádané soukromé muzeum mimořádné rodiny. Na snímku je vzpomínka na bratra; právě Jimmy hrál na takový zvláštní nástroj. Vždy veselá a dobře naladěná Patsy se při vzpomínce na bratra rozplakala. A já můžu jen děkovat Bohu za neuvěřitelné cesty a setkání, které mi nachystal.
Patsy Stoneman zemřela ve spánku doma v Tennessee ve čtvrtek 23. července 2015 ve svých devadesáti letech. Modlila se, aby už mohla odejít. S ní odešel i další z nejcennějších kusů historie staré dobré country music.

(M. Ž. dne 26. února 2016)České verze písní kanadského písničkáře Gordona Lightfoota v podání Pavla Bobka, Michala Tučného a Martina Žáka (Sním o něžných dívkách a Kdybys jen mohla číst v mé mysli) představuje Mirek Černý ve své Dvoraně na rozhlasové stanici ČRo Dvojka a to v sobotu 16. ledna. Pořad si můžete i dnes poslechnout ze záznamu zde.
A s novým Martinovým albem Kdybys jen mohla číst v mé mysli přichází Mirek Černý i v sobotu 23. ledna pár minut po 18. hodině. Nezapomeňte si tedy opět naladit ČRo Dvojku.

(18. ledna 2016)Rozpravu Milana Tesaře s Martinem Žákem o jeho novém CD Kdybys jen mohla číst v mé mysli si dnes můžete poslechnout ze záznamu a to včetně písní.

Pořad „Jak se Vám líbí“ byl vysílán na Rádiu Proglas dne 30. 12. 2015.
 


Pro poslech pořadu spusťte přehrávač vpravo:
45:44

(11. ledna 2016)Přemýšlím dnes o těch, kteří mě mnoho naučili a už tu nejsou. Mike Seeger (1933 – 2009) mě u dveří svého domu přivítal chlebem a solí.
„Miku, jsi jediným Američanem, který se mnou pil vodu bez ledu – tehdy v létě v kopcích Virginie. Tvůj domácí chléb chutnal znamenitě. A ten český text k písničce, kterou jsem si tolik přál slyšet právě od tebe, už jsem napsal...“

Bude-li mi přáno, rád bych se v příštích letech podělil o další část pokladu, který jsem objevil na svém dosavadním putování, také s vámi.

Ať je vaše cesta rokem 2016 otevřená !

(M. Ž. dne 1. ledna 2016)Třetí zimní noc, píseň z „konce světa“, která se zrodila nejen kvůli Vánocům a jedné podivuhodné zimě v horách.
Dnes si ji můžete poslechnout ve spojení se vzácnou kopií videozáznamu pořízeného v extrémních životních podmínkách. Jsou to právě ty chvíle, kdy Martinova zimní píseň vznikala.
Tak se teple oblečte a navštivte nás v nejdrsnějších místech větrných plání Krušných hor. Přístupové cesty zmizely pod sněhovými přívaly. Dodávka elektřiny byla přerušena, stejně tak i telefonní spojení. Signál mobilního telefonu ani jiný kontakt se světem není. Zásoby dřeva na topení jsou zaváté...
Jen plamínek naděje stále zázračně plápolá.

Ať je i Váš plamínek plný života a nekonečné naděje !Písničku Třetí zimní noc zpívá Martin Žák a Katka García na CD Není cesta zpátky.

Vánoční koledy ze starodávné Anglie a Appalačských hor v českých verzích od Martina a Katky najdete na CD Vánoce v trojím čase.

(8. prosince 2015)


Martin Žák, od svých klukovských let okouzlen tvorbou kanadského písničkáře Gordona Lightfoota, rád napsal soubor českých textů ke Gordonovým písním a tucet z nich vám dnes přináší na svém nejnovějším albu
Kdybys jen mohla číst v mé mysli.

Všechny písně tentokrát spojuje odvěké téma - LÁSKA ve všech jejích odstínech a podobách a navíc poznání pěvcovo:

„Všechno, co neuděláme nebo nevyslovíme, časem nejvíc bolí“.


„Milý Martine,

jaká úžasná práce! Jak věrné ztvárnění! Znamenitý výběr materiálu.

Děkuji. Děkuji. Děkuji.

Přeji Ti nádherné Vánoce.

Hodně lásky,


Gordon Lightfoot

P.S. Skvělé úpravy. Skvěle nazpíváno.Videopozvánka k poslechu Martinova CD Kdybys jen mohla číst v mé mysliVíce o novém albu včetně informace, jak CD objednat zde.

(11. listopadu 2015)


Romantická a výpravná kolekce Banjo dávných horalů, farmářů, kovbojů, tuláků a jiných dobrodruhů spustila v našich krajích před lety novou vlnu zájmu o americkou Old-Time Music a starší banjové styly hry.
První náklad byl rozebrán a vzhledem k velké ekonomické náročnosti spojené s vydáním rozsáhlého díla nebylo v minulých letech možné vyjít vstříc novým zájemcům.
Na základě četných dotazů jsme se nakonec rozhodli pro nové řešení - připravit elektronickou verzi celé kolekce, tedy publikace včetně doprovodných nahrávek.
Toto nové elektronické vydání je autorem navíc aktualizováno a částečně upraveno. Zásadního přepracování se dočkala písňová část, nahrazena je také většina doprovodných nahrávek.
Martin Žák tak celých třináct let po uvedení prvního tištěného vydání promítá do původní práce i své nejnovější poznatky a zkušenosti.
Nové elektronické vydání může být tedy po mnoha stránkách přínosné a inspirativní také pro šťastné majitele první tištěné verze.

Více informací o novém elektronickém vydání zde. Objednávky zde.

(22. října 2015)


„Autoharfu Evoharp beru do rukou ve chvíli, kdy se mi zasteskne po zvuku dávných časů. Z dnešní nabídky nástrojů má právě Evoharp nejblíž k legendárnímu „Modelu A“, který se už desítky let nevyrábí. A to kdysi zněl v rukou nejvěhlasnějších hráčů své doby.
Více na stránkách horalské zásilkové služby Country Home.“Podzimní víkendová škola hry na autoharfu se letos koná od 8. do 11. října v Kořenově v Jizerských horách. Více se dozvíte na naší stránce Co bude.

(3. září 2015)


Všem, kteří máte rádi old-time i new-time country přeji radostný krok na letních cestách a písnička Ztroskotání lodi Edmund Fitzgerald nechť pro vás zůstane jen jedním z příběhů, které bychom neměli zapomínat.

Baladu The Wreck Of The Edmund Fitzgerald napsal kanadský písničkář Gordon Lightfoot na základě skutečné události – nákladní loď Edmund Fitzgerald ztroskotala v kanadských vodách jezera Superior v podvečerních hodinách dne 10. listopadu 1975. Nepřežil ani jeden z devětadvaceti členů posádky a jejich těla nebyla nikdy nalezena. Loď si po svém ztroskotání vysloužila přezdívku Titanik Velkých jezer.

Má česká verze vychází z původního zpracování, skutečných historických souvislostí a snad i předkládá několik málo otazníků navíc.

Píseň je součástí mého nejnovějšího CD
Kdybys jen mohla číst v mé mysli (12 písní), které připravujeme pro závěr roku 2015.
Rád se dozvím o vašem případném předběžném zájmu o toto nové album.


A příběh lodi Edmund Fitzgerald můžete vyslechnout už dnes !!
 
Pro poslech písně Ztroskotání lodi Edmund Fitzgerald spusťte přehrávač vpravo: 6:27

(Martin, 17. června 2015)


Registrace na Podzimní školu Old-Time Country Music byla zahájena, od 8. do 11. října 2015 se můžete v Jizerských horách dozvědět JAK HRÁT NA AUTOHARFU.
Martin Žák vás povede ve stopách dávných amerických hráčů, díky jejichž lásce a citu zní kouzelný nástroj do dnešních dnů.

„Martinův přístup k autoharfě je nakažlivý.“
Mary Ann Johnston, Autoharp Quarterly, USA

Podzimní školu Martina Žáka podporuje Country radio

Více informací včetně stylové pozvánky a kontaktu pro registraci
na naší stránce Co bude.

(19. května 2015)


Naše Letní škola Old-Time Country Music 2015

v termínu 8. až 12. července 2015 v Jizerských horách bude letos ve znamení putování CESTOU KE ZPÍVAJÍCÍM HORÁM
aneb s Martinem Žákem za potomky dávných osadníků.

Naučíme se písničky a styly některých Martinových hrdinů old-time music z filmu Cestou ke zpívajícím horám.
A jsou to vskutku osobnosti, které psali a píší dějiny country hudby:
Janette & Joe Carter, John Hartford, Lee Sexton, Will Keys, David Holt, Ralph Stanley, Art Stamper, Laura Boosinger, Everett Lilly, J. P. Fraley, Wayne Erbsen, LeRoy Troy...

Stylový letáček formátu A4 ke stažení zde.
Další informace a kontakt pro registraci najdete na naší stránce Co bude.


Letní školu Martina Žáka podporuje Country radio A tady už je kraťoučká videoukázka, úvod do téměř tříhodinového dokumentu Cestou ke zpívajícím horám aneb s Martinem Žákem za potomky dávných osadníků, který nám bude hlavní inspirací na naší Letní škole Old-Time Country Music 2015.(11. března 2015)


Registrace zájemců o účast na naší
Jarní škole Old-Time Country Music 2015 byla zahájena.
Od 7. do 10. května 2015 se můžete v Jizerských horách dozvědět JAK HRÁT NA KYTARU v tradičním horalském duchu.
Vaším průvodcem bude samozřejmě Martin Žák a vydáme se tentokrát společně k novým obzorům a prozkoumáme různé prstové i trsátkové techniky pravé ruky.

Jarní školu Martina Žáka podporuje Country radio Informační letáček formátu A4 ke stažení zde.
Další informace a kontakt pro registraci najdete na naší stránce Co bude.

Jarní kytarová škola je již plně obsazena.
Možnost registrace náhradníků: Co bude.

(23. ledna 2015)
„Ať vás cesta rokem 2015
naplňuje nekonečnou radostí.“


(A není třeba hnát se příliš rychle.)


Martin Žák
ještě od sazí novoročního vlaku
Pro letošní Vánoce Martin Žák navrhl a vytvořil stylový dřevěný svícen s vírou, že drobné světýlko z naší horské Naděje potěší v dnešní záplavě komerčních produktů aspoň pár lidských srdcí.

K prodeji je určeno pouhých 25 ks !!

Martinův vánoční svícen (pro čajovou svíčku) si můžete objednat prostřednictvím horalské zásilkové služby Country Home.


Jiný neopakovatelný vánoční dárek pro vás a vaše blízké přináší Martin společně se zpěvačkou Katkou García a s dalšími spřátelenými muzikanty.

CD Vánoce v trojím čase aneb z Betléma do starodávné Anglie a zpátky k mé nepokojné duši
limitované sběratelské řady písní a příběhů a v nové zvukové úpravě naplní váš sváteční čas koledami ze starodávné Anglie a amerických Appalačských hor (s Martinovými českými texty).

Více informací včetně zvukových ukázek a objednávky zde.

Informační letáček formátu A4 ke stažení (PDF) zde.

(7. prosince 2014)


Registrace zájemců o účast na naší
Jarní škole Old-Time Country Music 2015 byla zahájena,
od 9. do 12. dubna 2015 se můžete u nás v Lužických horách dozvědět JAK HRÁT NA BANJO v tradičním horalském duchu. Vaším průvodcem bude Martin Žák.
Další informace a kontakt pro registraci najdete na naší stránce
Co bude.


V rámci banjové školy možnost instalace skobiček pro pátou strunu banja.
Výběr skobiček různých velikostí
(pro zvětšení fotografie klikněte na obrázek).

Jarní banjová škola je již plně obsazena.
Možnost registrace náhradníků: Co bude.


(26. listopadu 2014)Aby se historie neopakovala...

Co mají společného Martin Žák, Merle Haggard a Dorothea Langeová?
Snad i víru, že právě „písní (či obrazem) můžem běh věcí po-změnit“.
(Třebaže sama o sobě píseň stav věcí změnit nedokáže.)(10. listopadu 2015)


Pro velký zájem o Martinův dokument Cestou ke zpívajícím horám jsme se rozhodli prodloužit obrazovou část výstavy od 22. 10. do 11. 11. 2014.
Galerie Kulturního centra Sever ve Cvikově po tuto dobu ráda uvítá všechny zájemce, kteří si nestačili rezervovat vstupenku na vlastní akci s promítáním dokumentu. Galerii můžete navštívit každé pondělí a středu od 10 do 17 hodin a ve zbývajících dnech (kromě neděle) od 10 do 15 hodin.
Těšíme se na vaši návštěvu.

(21. října 2014)


Country Home v Lužických horách a město Cvikov vás zvou na promítání ojedinělého filmového dokumentu

CESTOU KE ZPÍVAJÍCÍM HORÁM
aneb s Martinem Žákem za potomky dávných osadníků

7. listopadu 2014 od 19 hodin (malá výstava od 18 hodin).

Dokument byl zpracován z amatérských filmových záznamů Antonína a Martina Žákových a zachycuje střípky z roku 1999 a z různých míst amerického jihovýchodu.
Náš dík patří všem muzikantům, zpěvákům a tanečníkům, kteří se s námi podělili o kousek historie a zanikající tradice.
Mnozí z nich už odešli. Ať jejich písně znějí !

Janette & Joe Carter - John Hartford - Lee Sexton - Will Keys - David Holt - Ralph Stanley - Art Stamper - Laura Boosinger - Everett Lilly - J. P. Fraley - Wayne Erbsen - LeRoy Troy a další klenoty americké old-time music.

Vzhledem k omezené kapacitě prosíme o rezervaci vstupenek.
Více informací včetně kontaktu pro rezervaci a plakátu v tiskové kvalitě najdete na naší stránce
Co bude.

(19. září 2014)


Registrace pro Zimní školu Old-Time Country Music 2014 byla zahájena, od 11. do 14. prosince 2014 se můžete těšit na OLD-TIME COUNTRY VÁNOCE s Martinem Žákem.
Zastavme se na okamžik v předvánoční době a v tichu romantického koutu Jizerských hor si připomeňme pravý smysl Vánoc.
Přichystány budou samozřejmě vánoční písně, koledy a příběhy dávných časů i ty zcela nové.
Některé z nich, například Andělský chór shůry zní, Jdem přát klid a šťastné svátky nebo Jen sláma Ho chrání, budete možná znát z Martinova CD Vánoce v trojím čase.
Písně jako Expres vánoční, Běž úvozem i strání nebo Muž, který věří snům nebyly dosud nikdy vydány. Ale setkáme se v kouzelném čase, nechte se tedy trochu překvapit...
Přijdete také se svou oblíbenou vánoční písní, koledou nebo příběhem?

Vánoční škola je již plně obsazena. Možnost registrace náhradníků: Co bude.

(8. září 2014)


Martin Žák přeje Dobré Štěstí na prázdninovém trailu všem přátelům cest a tónů.

P.S.: Bude-li vám inspirací i takové dobrodružství, putujte opatrně:(23. června 2014)


Jarní škola Old-Time Country Music 2014 ve znamení horalské country kytary je dnes už jen vzpomínkou, ale když Pán Bůh dá, nashledanou v roce 2015.(29. dubna, 2014)


Vytvořili jsme novou stránku, na které na vás čeká kolekce videoukázek s písničkami Martina Žáka včetně nové řady Old-Time Country Music z Lužických hor. Stránku najdete zde.

(9. ledna 2014)„Konec světa už byl ...

... cesta je naším osudem.“Ať se vám vyšlapuje zlehka.

váš spolupoutník Martin Žák za soumraku roku 2013Registrace zájemců o účast na naší Jarní škole Old-Time Country Music 2014 byla zahájena, od 24. do 27. dubna 2014 se budeme v Kořenově v Jizerských horách učit JAK HRÁT NA KYTARU v tradičním old-time či country stylu.
Více informací včetně kontaktu pro registraci na naší stránce Co bude.

Vaším průvodcem bude samozřejmě Martin Žák, který přikládá bílou videopozvánku z jednoho z nejpěknějších nádraží nejen pod Lužickými horami:(9. prosince 2013)


Registrace na Jarní školu Old-Time Country Music 2014 byla zahájena, od 3. do 6. dubna 2014 se můžete v Jizerských horách dozvědět JAK HRÁT NA AUTOHARFU.
Martin Žák vás povede ve stopách dávných amerických hráčů, díky jejichž lásce a citu zní kouzelný nástroj do dnešních dnů.
NOVINKOU našeho setkání bude kapitola, která se začala psát v roce 2008, kdy Martin pro účastníky festivalu Mountain Laurel Autoharp Gathering v Pennsylvanii připravil seminář nazvaný Jak doprovázet české a moravské lidové písně na autoharfu.

„Martine, všichni máme nádherné vzpomínky na chvíle, kdy jsme se od Tebe večer v chatě učili moravskou písničku. Pro mě osobně to byl nejsvětlejší okamžik - od té doby si tu melodii broukám.“

Heidi Cerrigione, Rhode Island

Více informací včetně stylové pozvánky a kontaktu pro registraci na naší stránce Co bude.

A k tomu ještě jedna video pozvánka osamělého poutníka s autoharfou:(27. listopadu 2013)


Vzpomínka na letní setkání amerických Appalačských hor s horami Lužickými.
Wayne Erbsen patří k nejpozoruhodnějším představitelům dnešní old-time music. Jeho stylové nahrávky můžete získat na adrese naší zásilkové služby Country Home.
(3. listopadu 2013)


Pro mírně pokročilé zájemce o hru na pětistrunné banjo v clawhammer stylu připravil Martin Žák v rámci své Školy Old-Time Country Music další z řady tradičních setkání a to v termínu 14. - 17. listopadu 2013.
Těšíme se na setkání s vámi u nás v Lužických horách.
Více informací na naší stránce Co bude.
(9. října 2013)


Pro letošní léto přizval Martin Žák ke spolupráci dávného přítele a mistra americké old-time music Wayne Erbsena (na fotografii s kytarou třetí zprava).
Wayne a jeho dcera, houslistka Annie, se tak stali neopakovatelnou součástí naší Letní školy Old-Time Country Music 2013 ve Sněžném v Orlických horách a dalších muzikantských akcí.
Děkujeme všem přátelům old-time country music za jejich zájem a podporu.

(28. srpna 2013)


Právě se uvolnilo jedno místo pro lekce old-time country houslí s Waynem a Annie Erbsenovými. Využijte tuto poslední příležitost k seznámení s autentickým stylem dávných horalů !! Registrace prostřednictvím stránek dvorana.cz.
Vrcholí i registrace pro spřátelenou Bernard’s Summer School 2013 s výukou irské hudby a tanců. Mrzí mě, že tam vzhledem ke svému časově náročnému srpnovému programu nemohu být.

(Martin, 8. července 2013)


NOVÉ VIDEO:

Martin Žák - Hříbě (Písnička pro Kubíka)
Věnováno tátovi Antonínovi a synovi Jakubovi a taky všem tátům a synům...
Jedna z nejvýraznějších zámořských osobností na dnešní scéně americké old-time music, legendární WAYNE ERBSEN povede společně s Martinem Žákem a Annie Erbsen hudební lekce banja, kytary a houslí na naší týdenní Letní škole Old-Time Country Music 2013.

V tuto chvíli je týdenní letní škola plně obsazena !

Možnost registrace náhradníků ZDE.

Videoukázka:
 • (2. února 2013)


  Registrace zájemců o účast na posledním turnusu naší Jarní školy Old-Time Country Music 2013 byla zahájena, od 23. do 26. května 2013 se můžete u nás v Lužických horách dozvědět JAK HRÁT NA AUTOHARFU.
  Martin Žák vás povede ve stopách dávných hráčů, díky jejichž lásce a citu zní kouzelný nástroj do dnešních dnů.
  Více informací včetně stylového letáčku a kontakt pro registraci najdete na naší stránce Co bude.

  (22. ledna 2013)


  Zimní škola Old-Time Country Music 2013 v Kořenově v Jizerských horách se vydařila.
  Děkuji všem nadšeným účastníkům i našim vlídným hostitelům Marii a Mirkovi.

  (Martin, 15. ledna 2013)
  „Dvě cesty se dělily, já šel tou,
  kde jich šlo méně přede mnou...

  a pak bylo všechno jiné.“  Dobré vykročení do nových časů přeje

  osamělý poutník na samém sklonku 20.12. 2012

  Verše Roberta Frosta / Foto Martina Žáka Kateřina Bonušová  V sobotu 1. 12. 2012 vychází v naší limitované sběratelské řadě písní a příběhů nové CD Martina Žáka Blues pracujícího muže..

  Poslechněte si životní příběhy Pokud v prosinci to zvládnem, Hladové oči, Mámo, nevím sám, Tatík Frank, Legenda o Bonnie a Clydeovi a Blues pracujícího muže, které se dnes - v jiném čase a na jiném místě - pro mnohé stávají každodenní realitou.
  Více o nové nahrávce včetně informace, jak CD objednat zde.

  Nové CD Blues pracujícího muže podporuje Country radio(30. listopadu 2012)


  Nejaktuálnější úvahy Martina Žáka přináší rozhovor připravený Milanem Tesařem (redaktorem Radia Proglas) pro říjnové číslo elektronického hudebního časopisu Crossroads.
  Celý rozhovor si můžete přečíst po jednotlivých stránkách zde:
  strana 1 - strana 2 - strana 3 - strana 4 - strana 5.

  (28. listopadu 2012)

  Registrace zájemců o účast na naší
  Jarní škole Old-Time Country Music 2013 byla zahájena, od 25. do 28. dubna 2013 se můžete v Jizerských horách dozvědět JAK HRÁT NA KYTARU v tradičním horalském duchu. Vaším průvodcem bude samozřejmě Martin Žák.

  Jarní školu Martina Žáka podporuje Country radio Více informací včetně stylového letáčku a kontakt pro registraci najdete na naší stránce Co bude.

  Kytarová jarní škola je již plně obsazena.

  (8. listopadu 2012)


  Registrace zájemců o účast na naší
  Jarní škole Old-Time Country Music 2013 byla zahájena, od 18. do 21. dubna 2013 se můžete u nás v Lužických horách dozvědět JAK HRÁT NA BANJO v tradičním horalském duchu. Vaším průvodcem bude samozřejmě Martin Žák.
  Více informací včetně stylového letáčku a kontakt pro registraci najdete na naší stránce Co bude.

  Banjová jarní škola je v tuto chvíli již plně obsazena.
  Děkujeme všem, kteří o setkání projevili zájem. A těm, kteří se nestačili zaregistrovat, se pokusíme nabídnout v dohledné době novou příležitost.

  (31. října 2012)


  Old-time country hudba, jak ji mám nejraději - když zůstává věrná svému tradičnímu poslání životodárného pramínku. Country děvčata z Domova v Mařenicích byla pro mě tou opravdovou stránkou old-time tradice na letošních Cvikovských country táčkách na sklonku léta 2012.
  Pokud jste zůstali doma, posílají vám Country děvčata jednu milou vzpomínku: ZDE.

  (Martin Žák, 10. září 2012)


  Osm písní dávných obyvatel Appalačských hor, kteří stáli u kolébky hudby známé dnes jako country music, právě vychází v českých verzích Martina Žáka na novém CD Když osadník zpívá aneb Old-Time Country Solo..

  Vychází v naší limitované sběratelské řadě písní a příběhů
  u příležitosti Letní školy Old-Time Country Music 2012.

  VIDEO  Více o nové nahrávce tradičních old-time písní včetně informace, jak CD objednat zde.

  Nové CD Když osadník zpívá podporuje Country radio(1. srpna 2012)


  Před několika málo dny byla otevřena registrace zájemců o další z našich víkendových škol u nás v Lužických horách, tentokrát Podzimní škola Old-Time Country Music 2012 se zaměřením na old-time banjo. K našemu vlastnímu překvapení a samozřejmě velké radosti byla kapacita školy obsazena už během několika hodin od zahájení registrací. Vážíme si Vašeho zájmu a Vaší důvěry a budeme dál hledat cesty, jak s vámi sdílet naši lásku k old-time country hudbě.
  A přestože kapacita všech našich letošních škol je už v tuto chvíli plně obsazena (registrace náhradníků je stále možná zde: email@countryhome.cz) věříme, že není konec všem dnům a pro nadcházející rok připravujeme několik dalších akcí včetně nejednoho překvapení. Ale všechno má svůj čas... Dnes bych vám ještě rád připomněl (ať už jste přihlášeni na některou z našich muzikantských škol či nikoli):
  Nezapomínejte dál samostatně pracovat na rozvoji svého vnímání; technická stránka je důležitá, ale osobně ji považuji za druhotnou. Pozorujte děti, nechte se bezmyšlenkovitě unášet rytmy přírody, nezapomeňte jít čas od času do divadla a přečíst si knihu, zastavte se na chvíli u obrazu dávného malíře... To všechno pak znovu ožije s tóny vašeho nástroje !

  A pokud ještě přemýšlíte o programu pro letošní prázdniny, mohu vám jen doporučit návštěvu spřáteleného světa irských písní a příběhů, srpnovou Bernard’s Summer School 2012 v Praze. Náš „Irčan" Kubík (viz obrázek) už je přihlášen.
  Skuteční milovníci country music dobře vědí, jak silnou větví košatého stromu kultury dávných amerických osadníků byla právě ta irská...
  Informační letáček ZDE.

  (M. Ž. 7. června 2012)

  Děkuji Máše Hořčičkové za nejkrásnější přijetí mé písničky a za vyprávění, které znovu připomíná osudové spojení lidských cest, příběhů a písní:

  „Jsou písničky, ze kterých jsem úplně vedle - Martinova Třetí zimní noc je jednou z nich. Prožívám při jejím poslechu své ranné dětství v doškové 250 let staré chalupě, kde se scházeli v zimě sousedé a sousedky, při svíčkách se povídaly strašidelné historky a o Vánocích se za oknem ozývaly koledy, které hrával tulák Holas na housle. Byl to asi jeden z posledních tuláků, kteří za socialistické éry ještě mohli putovat krajem. Vracel se jenom na Vánoce, po Novém roce zase někde mizel. Bůh ví, kde skončil. My děti jsme za pecí samozřejmě všechno poslouchaly a když se ozvalo od stolu ,tohle by děti slyšet neměly’, předstíraly jsme tvrdý spánek.
  No, musím zjistit, co se s tím Holasem vlastně stalo..."

  (21. května 2012)

  Vzhledem k tomu, že všechna místa na naší Letní škole Old-Time Country Music 2012 byla ihned po vyhlášení termínu obsazena, rozhodli jsme se pro tento rok zorganizovat ještě banjové lekce v rámci víkendové Podzimní školy Old-Time Country Music 2012 u nás v Lužických horách a to v listopadovém termínu.
  O svém případném zájmu nám, prosím, dejte vědět na adresu: email@countryhome.cz.

  (1. května 2012)

  Dvouhodinový pořad nazvaný Na slovíčko s Martinem Žákem ze dne 9. 2. 2012 si můžete poslechnout ještě v reprízách a to v sobotu 11. 2. (22:00 hod), v neděli 12. 2. (15:00 hod), v pondělí 13. 2. (11:00 hod) a v úterý 14. 2. (2:00 a 22:00 hod) a poté i z rozhasového archivu zde: Radio Folk.

  (11. února 2012)

  Všem zájemcům o další ročník
  Letní školy country tanců a Old-Time Country Music 2012
  se na vědomost dává, že registrace se právě otevírají.
  Stylové týdenní setkání se letos uskuteční
  v Doksech u Máchova jezera, v rekreačním středisku Poslův Mlýn a to v termínu 11. - 18. srpna 2012.

  Letos opět otevíráme lekce old-time country banja a old-time country kytary s Martinem Žákem a lekce old-time country houslí s Radkem Špindlerem.

  Novinkou pro rok 2012 je samostatný seminář Martina Žáka nazvaný „Přemýšlíte o nahrávání vlastního CD?“, ve kterém společně projdeme dlouhou cestou od nápadu až ke konečnému produktu.

  Při příležitosti Letní školy Old-Time Country Music 2012 vychází Martinovo nové sólové CD „Když osadník zpívá“ s tradičními old-time písničkami jako pokračování limitované sběratelské řady písní a příběhů. Podstatnou součástí výuky bude právě repertoár z této nové nahrávky. CD obdrží každý účastník hudebních lekcí společně s tištěnými záznamy v tabulaturách.


  Podrobné informace o škole včetně podmínek, popisu areálu a registračního formuláře ZDE.

  V minulém roce byla kapacita naplněna (a příjem účastníků tak uzavřen) už několik dní po otevření registrací. V případě vážného zájmu tedy doporučujeme registraci příliš neodkládat.

  Informační letáček ke stažení v tiskové kvalitě (PDF) ZDE.

  Omlouváme se, ale všechna místa na Letní škole Old-Time Country Music 2012
  jsou již obsazena !!
  Registrace náhradníků možná zde:
  email@countryhome.cz

  (10. února 2012)


  Příběhy a písně byly nepostradatelnými společníky prvních osadníků. Ti, kteří se usadili v kopcích Appalačských hor, nezapomněli na dávnou tradici: balady Britských ostrovů, které v jejich srdcích přepluly široký oceán...
  Martin Žák a Katka García zpívají své starobylé balady o „láskách nenaplněných“ na novém CD
  Chmurné balady z odvrácené strany.

  Vychází v naší limitované sběratelské řadě písní a příběhů
  ve čtvrtek 12. 1. 2012 u příležitosti Zimní školy Old-Time Country Music.

  Více o nahrávce chmurných balad zde. Nové CD Chmurné balady z odvrácené strany podporuje Country radio

  (6. 1. 2012)


  Záleží jen na nás ...

  zda převezme kormidlo LÁSKA !

  Poznání poutníkovo.

  Mnohem víc v knížce
  Zápisky osamělého poutníka s autoharfou.

  Osamělý poutník na přelomu roků 2011 a 2012


  Registrace zájemců o účast na naší Jarní škole Old-Time Country Music 2012 byla zahájena - březnový prodloužený víkend u nás v Lužických horách bude patřit lekcím Jak hrát na banjo, v dubnovém termínu pak otevíráme lekce Jak hrát na kytaru. Obě školy vede Martin Žák.
  Více informací najdete na naší stránce Co bude. Informační letáček ke stažení (PDF) zde.

  (27. listopadu 2011)


  CD Vánoce v trojím čase aneb Z Betléma do starodávné Anglie a zpátky k mé nepokojné dušilimitované sběratelské řady písní a příběhů
  vychází 11. 11. 2011.
  Tentokrát přichází Martin Žák společně se zpěvačkou Katkou García a s dalšími spřátelenými muzikanty, aby vám přinesli tradiční vánoční koledy ze starodávné Anglie a amerických Appalačských hor (s Martinovými českými texty).

  Hledáte neopakovatelný vánoční dárek?
  Objednejte si naše nové sváteční CD.


  Více informací včetně zvukových ukázek a objednávky zde.
  Informační letáček formátu A4 ke stažení v tiskové kvalitě (PDF) zde. Nové CD Vánoce v trojím čase podporuje Country radio

  (7. listopadu 2011)


  Podzimní vítr odvál všechna dobrá setkání léta 2011 a právě mi šeptá: „Zastav se a vnímej." Posledním veřejným vystoupením roku 2011 tedy zřejmě bude Šestý večer při svíčkách a petrolejce u nás v (Lužických) horách aneb ještě jednou s mým přítelem Miloněm Čepelkou a to v pátek 25. listopadu ve Cvikově.
  Právě tam zaznějí moje nejnovější písně. Nevím, jestli je toužíte slyšet, ale děkuji vám, pokud se pokusíte je vyslechnout.
  A protože se sejdeme v čase předvánočním, připravujeme pro vás nové CD tradičních koled ze starodávné Anglie a Appalačských hor (jako poděkování ke každé vstupence). České texty k těm dávným popěvkům se ke mně snesly o posledních zasněžených Vánocích u nás v horách... Zazpíváme si zase spolu?

  M. Ž. (10. října 2011)


  Po delší době vás zveme na dvě krátké video procházky s Martinem Žákem a Starou almarou - tentokrát nazvané Country tancování ve cvikovské škole a Setkání sousedů v Lužických horách v létě 2010..
  Byly použity momentky cvikovského fotografa Zdeňka Nigrina, poděkování za realizaci patří Michalu Ondřejovi.

  (27. června 2011)


  Nové CD Osamělý poutník s autoharfoulimitované sběratelské řady písní a příběhů Martina Žáka vychází prvého májového dne roku 2011.
  Čtyři nenápadné písně v duchu lásky povznášející i trýznivé z Martinova osamělého putování jsou obětovány básníku a vlastenci českému Karlu Hynku Máchovi.
  Více o novém CD zde.

  (1. máje 2011)


  Mrazivý únor tentokrát přináší nový tištěný katalog Country Home 2011. Jeho prostřednictvím se můžete podrobně seznámit s nabídkou titulů Martina Žáka (knihy, CD, DVD) a také s dalšími aktivitami tohoto dobrodruha.
  Objednávkou titulu z nakladatelství Country Home podpoříte naše nové nekomerční hudební projekty a přispějete k oživení a dalšímu šíření zvolna zanikajících tradic.

  (15. února 2011)


  Přípravy naší týdenní Letní školy country tanců a Old-Time Music 2011 jsou v plném proudu. Podrobné informace včetně registračního formuláře najdete na výše uvedeném odkazu.
  Stylové týdenní setkání se tentokrát uskuteční v rekreačním středisku Horalka poblíž obce Sněžné v Orlických horách a to v termínu 6. - 13. srpna 2011.
  Tradičně otevíráme lekce OLD-TIME BANJA a OLD-TIME KYTARY s Martinem Žákem a OLD-TIME HOUSLÍ s Radkem Špindlerem.
  Součástí akce bude kromě každodenních lekcí i návazný pestrý program od všeobecných lekcí rytmických, promítání hudebních dokumentů, výletů do historie tradiční americké hudby až po každodenní večerní country bál (k tanci hraje velká old-time country kapela složená z účastníků naší letní školy, tedy z vašich řad).
  NOVINKOU PRO ROK 2011 je instruktážní nahrávka na CD, kterou obdrží každý účastník hudebního kurzu. Nahrávka bude obsahovat všechny skladby zařazené v tištěných výukových materiálech a usnadní tak vlastní výuku a hlavně následné samostatné studium.
  Další novinkou je společné nahrávání pro Martinovo album vánočních koled ze starobylé Anglie, které se chystáme vydat v našem nakladatelství Country Home koncem roku 2011. Každý z účastníků tak navíc získá hodnotné CD, na jehož vzniku se bude moci sám podílet.
  Informační letáček ke stažení v tiskové kvalitě (PDF) zde.

  (2. února 2011)


  Chtěl jsem psát o smutku a obavách, které se mi proháněly hlavou při mé dnešní návštěvě Zdislavy z Lemberka. Zlo snad získalo na světě na nějakou chvíli převahu, ale přesto (a právě proto) zapaluji svůj další děkovný plamínek a ukláním se laskavé paní ve výklenku zoufale zpustošené kapličky; přímo nad životodárným pramenem.
  A protože je dnes Nový rok, chci mluvit o své nekonečné radosti, ani převaha zlého není a nemůže být nikdy definitivní, chci mluvit o naději a těšit se na setkání s vámi v tom jistě dobrém a láskyplném roce 2011 ...

  Osamělý poutník na Nový rok 2011


  Dvě nová CD z limitované sběratelské řady písní a příběhů Martina Žáka právě vycházejí.
  Tentokrát se můžete těšit na nahrávky
  Zápisky osamělého poutníka s autoharfou 1
  Zápisky osamělého poutníka s autoharfou 2.

  Vybrané pasáže ze stejnojmenné knížky Zápisky osamělého poutníka s autoharfou čte Miloň Čepelka.

  (30. listopadu 2010)


  Nice to hear from FRIENDS !
  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . THANK YOU, DOOFS !!

  Martin

  (15. listopadu 2010)


  O naší nové svérázné Škole tradičního muzicírování s upřesňujícím podtitulem Old-Time Country Music s Martinem Žákem se můžete dozvědět prostřednictvím stránek martinzak.cz/skola.

  (9. září 2010)


  Pro školní rok 2010/11 otevřel DDM Smetanka v Novém Boru nový kroužek pro děti Country kytara s Martinem Žákem.
  V případě zájmu je možno domluvit i lekce pro dospělé a to individuálně nebo ve skupině.
  Kytarový kroužek se bude konat každý čtvrtek na adrese DDM od 15.30 hod (nejmenší začátečníci) a od 16.45 hod (větší začátečníci).
  Od 15.00 hod možnost konzultací, seřizování nástrojů atd.
  Začínáme ve čtvrtek 16. září 2010.
  Do kytarového kroužku se můžete přihlásit i po termínu zápisu.
  Informační letáček ke stažení v tiskové kvalitě (PDF) zde.
  Pokud ještě hledáte vhodnou kytaru pro naše muzicírování, doporučujeme dětské kytary z nabídky zásilkové služby Country Home. Více zde.

  (6. září 2010)


  Naše Letní škola country tanců a Old-Time Music 2010 se přehnala jak ta velká voda, která ji provázela. Rád bych ještě jednou poděkoval za týden, kdy jsem mohl být nablízku nevšedním lidem.
  Díky za to, že jste mi dali příležitost předat vám některé ze svých myšlenek (přestože někdy s vlastním muzicírováním zdánlivě nesouvisely). Díky, že jste mě naučili tolik nového. Díky za to, že jsem mohl sám pro sebe najít odpovědi na tucty do té doby nezodpovězených otázek.
  Moje další cesta bude tak mnohem bohatší a to štěstí jsem opravdu pocítil a cítím, i když to snad není z mého zevnějšku na první pohled patrné.
  Snad se mi podařilo naplnit vaše očekávání aspoň zčásti, snad byl ten týden dobrým střípkem vašeho života, snad se vám bude nějaký z tónů, některé ze slůvek hodit na vaší vlastní cestě...
  Nechtěl bych, aby to vyznělo jako povinná moudrost na závěr, jen bych vám ještě rád pověděl o putování za nejtiššími hlasy... Techniku hry už přece dávno znáte !

  M. Ž. (24. srpna 2010)


  Náš letní Old-Time Country týden se kvapem blíží (7. - 14. srpna 2010), zájemci o výuku hry na kytaru, banjo a housle mohou ještě využít několika posledních volných míst. Informační letáček ke stažení v tiskové kvalitě (PDF) zde.

  (3. července 2010)


  Taky máte občas pocit, že je ten letošní máj temnější, než by bylo srdci milo?
  „Co se s ním jen mohlo stát, že zpívá tak smutně?" doneslo se až k mým uším. Nová píseň by snad mohla být odpovědí: „Vím, vše má svou danou dobu pod modrým nebem."
  A vůbec, potkali jste už někdy komedianta po představení, poté co dozněl poslední výbuch smíchu, když spadla opona a on odložil kostým a smyl z tváře zbytky líčidla? Ne, kdepak, ten pán s uplakaným výrazem ve tváři to nemůže být on! Tamten měl pusu od ucha k uchu... smál se... a radostně tančil...
  Někdy si myslím, že každý, kdo se hodně směje, musí i hodně plakat - „svůj čas má smích a svůj čas má pláč“.
  Snad i všeobecná představa o májích a láskách je jen další z našich planých tužeb - i v máji je možno pocítit bolest, i láska může zraňovat...
  Nesnažím se zakrýt Máchovu stopu ve svém nitru. Sám jsem se v jinošských letech nechal unášet přenádhernou bolestivostí osamělé chvíle na večerním Bezdězu. A tak, bude-li mi shůry dáno, „obětuji" čtveřici písní, které zatím znějí jen v mém nitru, právě Karlu Hynku Máchovi. Kdo? Osamělý poutník s autoharfou.

  M. Ž. (23. května 2010)


  Čtyři písně spojené s americkým folkovým bardem a mimořádným mužem od Hudson River, to je nová nahrávka (CD-single) Martina Žáka nazvaná

  Řekni, kde ty kytky jsou... Písně (pro) Pete Seegera.

  CD vychází 3. května 2010 u příležitosti 91. narozenin Pete Seegera jako úvodní titul
  z limitované sběratelské řady písní a příběhů.

  V závěrečné písni Řekni, kde ty kytky jsou přicházejí Martina Žáka svým hlasem podpořit Štěpánka Mesteková, Tomáš Linka, Markéta Wankeová, Katka Garcia a dětský pěvecký sbor Koťata. Více zde.

  (19. dubna 2010)


  V posledním únorovém týdnu roku 2010 vychází v nakladatelství Country Home nová knížka Martina Žáka
  Zápisky osamělého poutníka s autoharfou.

  Po výpravné knize Banjo dávných horalů... představuje autor (opět trochu nezvykle, tentokrát však skromněji) jiný hudební nástroj blízký svému srdci - autoharfu, se kterou se vydává přes Atlantik pátrat po dalších drobných střípcích z osadnických časů...

  Miloslav Nevrlý, autor kouzelných knih Karpatské hry, Kniha o Jizerských horách a mnoha dalších, o poutnické knížce Martina Žáka:

  „Bratře Martine,
  jsem velice rád, žes mi svěřil k přečtení rukopis svých Zápisků osamělého poutníka s autoharfou !
  Slova poutník i osamělost se k sobě hodí a často jsem je používal i já. Ale až při četbě Tvé budoucí knihy zesílilo moje dlouho potlačované poznání, že ke krásné pouti nejsou nutné pusté, liduprázdné kraje a že smysluplnost cesty tkví v nitru poutníka a ne v krajině, kterou prochází. Také, že samotu a touhu po domově lze pociťovat i uprostřed zástupů a nejen v osamělých údolích mezi nebetyčnými horami..."
  Více informací a objednávky.


  „Společné večery při svíčkách a petrolejce patří k horám odnepaměti. V dobách hojnosti i v časech naplněných obavami...
  A tak přijměte, prosím, mé řádky jako obyčejné sousedské pozvání, příležitost k večernímu setkání s písničkami a vyprávěním. Ti ze vzdálenějších krajů třeba jako jeden z důvodů, proč se vydat na cestu. Stojí za to, doputovat i na všechna ta podivuhodná místa. Až se pak usadíte na vrcholku hory, ve chvíli, kdy se vaše ruce dotknou skály, nebo v odlehlé kapli tiše zapálíte svíčku, pochopíte, proč jsem tolik opěvoval severní zemi.“ (M. Ž.)

  „U nás v (Lužických) horách“ během večerů při svíčkách a petrolejce se setkáte s Martinem Žákem a jeho hosty v útulném prostředí cvikovského Klubu kultury.
  Letos do Cvikova dorazí: v březnu Martinova old-time country kapela Stará almara, v září Miloslav Nevrlý, autor knih Karpatské hry, Kniha o Jizerských horách a dalších, v listopadu Miloň Čepelka, oblíbený herec z Divadla Járy Cimrmana. Termíny horalských setkání zde.

  (1. 2. 2010)

  Pro všechny, kteří už netrpělivě očekávají informaci o naší letní hudební a taneční škole přinášíme dobrou zprávu: 17. letní škola country tanců a Old-Time Music 2010 se uskuteční 7.- 14. srpna v Poslově Mlýně poblíž Máchova jezera.

  Pro muzikanty tento rok otevíráme opět lekce banja a kytary (Martin Žák) a poprvé lekce houslí (Radek Špindler ze skupiny Stará almara).
  V rámci doprovodného programu se všichni účastníci budou moci stejně jako v loňském roce pobavit s tradičními rytmickými hudebními nástroji, dozvědět se něco o historii old-time country music atd.
  Navíc budete mít tentokrát mimořádnou možnost seznámit se s banjem v jeho historických proměnách od tykvové haitské banzy, přes minstrelská banja, až po nástroj v jeho dnešních podobách. Na tyto nástroje si budete moci zkusit i zahrát.
  Podrobné informace o hudebních lekcích najdete zde.

  Kromě vlastní výuky se stanete součástí jedné velké old-time country kapely, a společně pak budeme večer co večer doprovázet tanečníky během jejich stylových country bálů. Zkrátka, jako za starých osadnických časů.
  Chcete-li vědět víc, můžete se podívat na krátkou videoukázku z loňského roku zde

  A samozřejmě máte i možnost individuálního programu, výletů do okolí, koupání... Vše záleží jen na vás. Můžete zde strávit i společnou rodinnou dovolenou a při té příležitosti využívat našich hudebních a tanečních lekcí včetně večerního hraní a tancování. Dopolední hlídání vašich dětí je zajištěno! Škola je vhodná i pro páry, kde ona je nadšenou tanečnicí, on náruživým muzikantem atd.

  Závěrečný večer bude opět ve znamení country bálu s old-time country kapelou Stará almara rozšířenou o všechny zájemce z řad účastníků hudebních lekcí.

  Pokud se Vám náš nápad líbí a přemýšlíte o své účasti na týdenní škole old-time country music, dejte nám, prosím, co nejdříve vědět o svém zájmu. Pomůže nám to v organizaci celé akce. Jste-li o své účasti už rozhodnuti, můžete se do naší old-time country školy přihlásit prostřednictvím registračního formláře.

  Abychom se mohli všem řádně věnovat, je množství omezeno maximálně na 15 účastníků pro každý hudební nástroj. Naplněním této kapacity bude příjem přihlášek ukončen !!

  Těší se na vás Martin Žák, Radek Špindler, Jitka Bonušová a Jan Pumpr

  (11. 1. 2010)

  Rád bych poděkoval Pepovi Káňovi, horalovi a banjistovi z Bílých Karpat za krásný dárek - loutku z jeho vlastní dílny. Pobavili jsme se všichni !
  Jen je mi podezřelé, že naše malá Barunka na loutku pořád ukazuje a vykřikuje: „Táta! Táta!...“ Tušíte proč?
  O ruční výrobě loutek a loutkových divadel z přírodních materiálů se více dozvíte na stránkách Medvídkovy loutky.

  M. Ž. (7. ledna 2010)


  Seděli jsme a poslouchali starého Abcházce, který se právě chystal pronést přípitek. Se zájmem jsem očekával, jaké květnatosti se dočkáme tentokrát. Stařec zvedl pohár a řekl:
  „Napijme se na to, aby se lidu žilo dobře.“
  Ta fráze zněla hloupě – tedy alespoň pro mě. Vnímal jsem ji jen jako další režimní heslo. Teprve o pár vteřin později mi došla velikost toho přípitku. Stařec nemyslel na sebe, ale na ostatní. Chtěl, aby byli šťastni jiní lidé – včetně těch, které v životě neviděl a které nezná.
  A ten přípitek se pro mě vmžiku proměnil v zázračný, šlechetný a nádherný výrok…

  S. N. Lazarev, který vstoupil do našeho života

  Tak ať se lidu žije dobře !

  Martin, Denda, Kubík a Barunka z lužickohorské Naděje v čase předvánočním L. P. 2009


  Na moji lužickohorskou adresu dorazila tlustá obálka... Překvapení! Nová kniha znamenité české textařky Jiřiny Fikejzové Povolání textařka i s laskavým věnováním: „Martinu Žákovi, který mi vstoupil do II. dílu...“
  Milá paní Jiřino, ať se Vaše krásná kniha ubírá těmi nejšťastnějšími stezkami.
  A Vaše Kytky zpívám při každé příležitosti - stejně jako tenkrát při setkání s Pete Seegerem na břehu řeky Hudson.

  M. Ž. (4. listopadu 2009)

  Pár minut pro M plus M, pro Martina s Miloněm, tak se jmenuje nový pořad, spíš pořadeček, série pravidelných sedmiminutovek, které budete moci poslouchat na rozhlasové stanici Country radiu každou sobotu zhruba v 17:10 hod počínaje 3. říjnem 2009 (s reprízou v úterý ve 20:45 hod).
  Samozřejmě se tu setkáte s Martinem Žákem a Miloněm Čepelkou.

  (21. září 2009)

  Ta zpráva mě zastihla 8. srpna během snídaně chvilku před posledním loučením s účastníky naší Letní školy Old-Time Music 2009. Kolem mého stolu procházel banjista Mirek: „Mike Seeger to má za sebou!“...
  Mike, přítel Mike, jeden z posledních ryzích hrdinů americké Old-Time Music! Znělo to neuvěřitelně. A po nějakém čase jsem si navíc uvědomil, s jakou vnitřní vyrovnaností jsem onu zprávu přijal. (Dodnes nevím, jestli bych se za to měl stydět.)
  Dlouho jsem věděl o Mikeových obavách: „Nejsem si jistý, zda se mi podaří dokončit všechnu tu práci,“ postěžoval si během mé loňské návštěvy u něj doma ve Virginii. O své nemoci nemluvil. Většinu času jsme hráli; na kytaru, banjo, autoharfu... A oba jsme měli foukací harmoniku upevněnou v držáku na krku - v sólech jsme se střídali...
  Nevím, co teď říct... A tak se znovu vracím k těm písním; sám, bez tebe. Prostě radši hraju. Snad jen...
  Miku, jsi jediným Američanem, který se mnou pil vodu bez ledu - tehdy v létě v kopcích Virginie. Tvůj domácí chléb chutnal znamenitě. A ten český text k písničce, kterou jsem si tolik přál slyšet právě od tebe, jsem už napsal... Vzkaz předám - slibuju!
  A opravdu se nezlobíš kvůli té prasklé struně na svém „kuchyňském banju“?...

  Mike Seeger
  zemřel 7. srpna 2009 doma v Lexingtonu ve Virginii týden před svými 76. narozeninami.

  M . Ž. (19. srpna 2009)

  Pořad (lépe řečeno praktický návod pro splašenou dobu) Martina Žáka a Miloně Čepelky Jak vypřáhnout mezka má od konce června 2009 svoje vlastní stránky. Těšíme se na vás nejen na těchto stránkách - s radostí vám předáme svůj návod na některém z našich vystoupení.


  Po delší přestávce vyšel v nakladatelství Country Home nový tištěný katalog Country Home 2009. Jeho prostřednictvím se můžete podrobně seznámit s nabídkou titulů Martina Žáka (knihy, CD, DVD).

  Nejnovější písničkové album Martina Žáka, CD Není cesta zpátky právě vychází.
  Martin Žák známý mnohým milovníkům tradičních country písniček opouští dosavadní roli vyprávěče dávných příběhů, aby zde oživil některé ze svých nejniternějších obrazů:
  „Přestože si vůbec nejsem jistý jejich přijetím, vím, že je to pro tentokrát ta nejsprávnější cesta. Moje vlastní cesta. Způsob, jak se nerozejít sám se sebou ...“

  Miloň Čepelka, oblíbený herec,
  kterého znáte hlavně z Divadla Járy Cimrmana, o novém CD Martina Žáka:

  „Je hudba, jsou písně a zpěváci, které můžete poslouchat kdekoli a kdykoli, příjemně vám šveholí do uší, nezabolí ani bolest neutiší, když jsou, tak dobře, kdyby nebyli, taky dobře. Ne tak Martin Žák. Ten vás zaskočí. Na něj si musíte zvyknout, musíte se na něj připravit, naladit, pak ho třeba poslat do háje, jak vás nutí přemýšlet, ale když vám vzápětí začne chybět, donutí vás kalupem tam pospíchat za ním, protože čert ví, co to v něm je, ale potřebujete ho, i když vám drhne v ústech, škrábe v uších a bez lítosti gruntuje v duších, otvírá zarezlá dvířka a dere se do třináctých komnat, kam se přece nesmí!!! ...
  Více informací a objednávky.
  CD Martina Žáka Není cesta zpátky podporuje: Country radio

  A právě na Country radiu můžete Martina Žáka poslouchat v pondělí 25. května ve 20.00 hod v pravidelném pořadu Živák.

  Americký písničkář Pete Seeger se dožívá v neděli 3. května 2009 krásných devadesáti let.
  Marie Goonan z Melbourne v Australii přišla s nápadem, aby se tento den nesl ve znamení koncertů po celém světě. Všichni se tak mohou připojit k myšlence „Zpívejte pro Peteho!“ Smyslem akce je, aby se sešli lidé mnoha koutů světa a připojili své hlasy pro mír, spravedlnost, ochranu životního prostředí, a také uctili jeden ze vzorů osobní čestnosti.
  Barbara Lee, kongresmanka z devátého kalifornského okrsku souhlasila s tím, že bude prosazovat nominaci Pete Seegera na Nobelovu cenu za mír. Na petici „Nobelova cena za mír pro Pete Seegera“ se sešlo víc než dvacet tisíc podpisů.

  „Znám strach i vzdor a vztek.
  Dál hledám, čert vem věk !!
  A jen občas, když se zblázní svět,
  chtěl bych vědět, Pete, co bys řek...“

  Poděkoval jsem písní nazvanou Čistou Hudson River aneb Písnička pro Pete Seegera a jeho ženu Toshi; snad se objeví i na některém z mých příštích (?) alb.
  A znovu a znovu děkuji snad na každém z vystoupení. Jsou věci, které by neměly být zapomenuty.

  M . Ž. (27. dubna 2009)

  Uvítal jsem nápad skvělého lektora country tanců Jana Pumpra (soubor Dvorana) uspořádat v rámci jejich každoroční letní taneční školy zároveň školu hry na některé tradiční hudební nástroje.
  Pro začátek jsme zvolili pětistrunné banjo a kytaru a k tomu, pro zpestření, přidat pro všechny zájemce lekce hry na oblíbené rytmické hudební nástroje z časů osídlování Ameriky (kosti, lžíce, valcha, mrštnej janek atd.) Navíc doufáme, že se nám podaří sestavit ze všech účastníků velkou old-time country kapelu, naučit se společně několik instrumentálek a doprovázet tanečníky během jejich večerních lekcí.
  16. letní škola country tanců a Old-Time Music 2009
  se uskuteční 1.- 8. srpna poblíž Zruče nad Sázavou.

  M . Ž. (6. ledna 2009)

  „Nikdy jsem nebyl přítelem vzletných přání, natož něčeho takového jako jsou fráze pronášené během přípitku. Připadalo mi to, přinejmenším, dost pošetilé. Věci se mění, napadlo mě, když jsem na uvítání letošního roku naplnil číše pramenitou vodou ze studánky sv. Zdislavy a vyzval k přípitku ,Na LÁSKU ve všech jejích podobách‘.
  Připadalo mi to úžasné, a tak jsem přáním LÁSKY obdařil v následujících dnech ještě několik dalších lidí. Nakonec jsem toho nechal - moc nadšení jsem totiž nesklidil. ,Nejdůležitější je přece ZDRAVÍ,‘ reagovali, často podrážděně, příjemci mého přání. A já si v tu chvíli znovu uvědomil, jak pomíjivé jsou naše lidské hodnoty.
  Vzpomínám na zaujetí ,posametovorevolučních‘ devadesátých let, nadšení z mnoha nových možností, z mnoha otevírajících se cest. Celý svět budeme mít u nohou! Už jen trocha toho ŠTĚSTÍ! Mnoho z nás dokázalo od té doby učinit malé zázraky. Jen to ještě nějak pořád není ono…
  A tak se v čase, kdy nám, přes mnohá ŠTĚSTÍ tohoto světa, není příliš do smíchu, kdy naše fyzická těla začínají nesmlouvavě vzdorovat našemu nekonečnému chtění, a kdy se oficiální medicína zoufale snaží zastřít, že na tohle je prostě krátká, upínáme k novým heslům, tentokrát o důležitosti ZDRAVÍ.
  Dávno jsem pochopil, že všechno má svůj čas, ale rád bych se dožil chvíle, kdy přání LÁSKY nikoho nezaskočí. Možná jsem mizerným prorokem, ale něco mi říká, že pokud jako lidské bytosti nedokážeme rozhojňovat životodárné plamínky LÁSKY, opustí nás záhy i ono kýžené ŠTĚSTÍ a ZDRAVÍ. Napořád. Smutné domýšlet, co bude následovat…
  A tak se směle přidávám ke všem troufalcům tohoto světa a znovu připíjím:
  ,Na LÁSKU ve všech jejích podobách‘.“

  Martin Žák v čase novoročním L.P. 2009

  Poslední tři řádky roku 2008 (PF 2009, chcete-li):
  „Nejvznešenější modlitba nemá slov. Je to prostě uchovávání a rozšiřování citu lásky v jakékoli situaci.“ (S. N. Lazarev, náš učitel života)... Možná, že i nejvznešenější přání nemá slov...

  Martin a Denda Žákovi, Naděje v čase předvánočním L.P. 2008

  Aby byla cesta ke kořenům americké lidové hudby trochu dobrodružnější, oživil jsem pro návštěvníky našich stránek zvuky rozličných hudebních nástrojů z velké rodiny country music. Samozřejmě s využitím tradičních technik hry.
  Zvukové ukázky si můžete poslechnout zde.

  M . Ž. (17. prosince 2008)

  Na žádost Mary Ann Johnston, zda bych mohl napsat článek pro americký hudební časopis Autoharp Quarterly, jsem zareagoval spontánně, možná však nečekaně: „A co rovnou celý seriál?! O autoharfě a drobných ostrůvcích old-time music v České republice, o tom, jak se právě autoharfa tak báječně hodí k doprovodu českých a moravských lidových písní (což byl i jeden z mých lektorských příspěvků na letošním festivalu Mountain Laurel Autoharp Gathering v Pennsylvanii) a hlavně o mé letní cestě po severovýchodě Spojených států – samozřejmě s autoharfou na zádech.“
  Můj nápad se zalíbil. Usedl jsem tedy ke stolu, přizval ony letní vzpomínky a začal psát: Zápisky osamělého poutníka s autoharfou…
  Ale protože jsem vždy nejraději promlouval svým rodným jazykem, rozhodl jsem se současně pracovat i na české verzi. Jen prozatím nechci slíbit žádný konkrétní termín.

  M . Ž. (21. listopadu 2008)

  Poslední dobou mě tak trochu mrzelo, že naše jinak úspěšné školní programy (chcete-li „výchovné koncerty“) Než se roztočil gramofon a Když osadník zpívá, nejsou vzhledem k jejich výpravnosti a technické náročnosti dostupné těm nejmenším skupinkám mladých nadšenců.
  A tak jsem vymyslel jednodušší alternativu k oběma pořadům: Těm, co ještě chtějí zpívat. Je to vskutku neformální setkání v přátelském kruhu.

  M . Ž. (19. listopadu 2008)

  Máme tu říjen a s ním i naše nové DVD Stará almara ještě jednou (naposledy) ve Mlejně, které navazuje na tradici každoročních podzimních večerů s Martinem Žákem, jeho old-time country bandem Stará almara a tanečním souborem Dvorana Country Dancers.
  Americké lidové písně se zde opět setkávají s drobnými příběhy a dobovými tanci. A jak už název napovídá, uzavírá titul celou tuto naši koncertní DVD kolekci.
  Vložením disku do vašeho přehrávače se stanete součástí oněch nostalgických časů, kdy se lidé museli sami postarat o svoji vlastní zábavu.
  Z nových hudebních nástrojů uvidíte a uslyšíte třeba žertovný „gee-haw whimmy diddle“, vzácné minstrelské banjo nebo obyčejnou valchu. Všichni tancemilovní jsou zváni do víru temperamentního appalačského cloggingu či k zádumčivějším hrátkám skotského venkova.
  Více informací a objednávky.
  DVD Stará almara ve Mlejně podporuje: Country radio

  Vypravování a písničky Martina Žáka si můžete poslechnout v pondělí 13. října ve 20.00 hod v pravidelném pořadu Country radia nazvaném "Živák".

  (3. října 2008)

  Dne 16. října 2008 bude v Praze zahájen 5. ročník mezinárodního festivalu hudebních filmů Music on Film - Film on Music (MOFFOM 2008).
  Během zahajovacího večera bude ve 20.00 hod v kině Lucerna předána cena za celoživotní přínos zakladateli amerického folkového hnutí, písničkáři Pete Seegerovi a české zpěvačce Martě Kubišové. Celým večerem provází Martin Žák.
  Hned následující den v 15.00 hod se můžete společně s Martinem Žákem a jeho old-time country kapelou Stará almara vydat Ve stopách Pete Seegera. Během tohoto putování s americkou folkovou hudbou v Pasáži Lucerna si budete moci sami vyzkoušet některé méně známé tradiční nástroje.
  Následuje promítání působivého dokumentu Pete Seeger: Síla písně v kině Lucerna.
  Více informací MOFFOM

  (2. října 2008)

  V naší „horalské firmě“ Country Home právě dokončujeme poslední přípravy nutné pro vydání nového DVD Stará almara ještě jednou (naposledy) ve Mlejně, které uzavírá kolekci každoročních podzimních večerů Martina Žáka, Staré almary a jejich přátel. Na trhu se objeví v  polovině října.
  Více informací pak najdete na těchto našich stránkách a navíc, budete-li mít čas a chuť, poslouchejte 11. a 12. října pražské Country radio a jeho Víkend šlágrů ze Staré almary. Třeba se na vás usměje štěstí a vyhrajete právě naše nové DVD.

  (5. září 2008)

  Zpátky doma! S hlavou plnou melodií, nových tváří a jmen, podivuhodných míst…
  Jako by to byl jen sen prošlé noci. Snad se mi v dohledné době podaří předat některé z nejzajímavějších okamžiků svého amerického putování i vám.
  A nejen o muzicírování na festivalu Mountain Laurel Autoharp Gathering v Pennsylvanii (několik momentek najdete zde), ale i o všech těch dobrodružných okamžicích. O malé, v lesích ukryté dílně poblíž všedního městečka Newport, kde mistr George Orthey pomáhá na svět andělským hudebním nástrojům.
  O setkání s Pete Seegerem, na jehož popud jsem na sklonku „Dne nezávislosti“ zahrál několik písní na lidovém shromáždění na břehu Hudson River. Na vlnách se pohupovala plachetnice Woody Guthrie a já v závěru poděkoval písničkou Where Have All the Flowers Gone, samozřejmě s vydařeným českým textem Jiřiny Fikejzové Řekni, kde ty kytky jsou. Přidali se všichni.
  Nezapomenutelná je návštěva u nestora americké old-time music Mike Seegera, který mě uvítal ve dveřích svého domu v kopcích Virginie obzvlášť milým způsobem - chlebem a solí. Znovu slyším, jak se společně smějeme s legendárními dámami Donnou a Patsy Stoneman, které dodnes táhnou tu letitou káru „první rodiny country music“. Hodiny nad Biblí s éteričtější Donnou, a nezapomenutelné okamžiky s Patsy, zachovávající si svůj důvtip v každé situaci: „Musím se o tebe postarat jako slepice o svoje kuřátko!“ Pokaždé, když jsem se během rozhovoru dostal do úzkých díky své jazykové nedokonalosti, prohlásila se šibalským úsměvem: „I love you, Zak!“
  Jak osvěžující bylo setkání s přátelským horalem jménem Dale Jett, synem Janette Carter, dnešním nositelem odkazu věhlasné Carter Family. Společně jsme rozezněli písně, které psaly historii country music: Keep on the Sunny Side, Anchored in Love, Will You Miss Me When I'm Gone
  Nikdy dřív mě nenapadlo, že budu hrát na svoji autoharfu v New York City, navíc v kostele, a ještě k tomu se sólistou na pilu, jinak novým přítelem Ivanem Stilesem. Reportáž z akce odvysílala finská televize MTV3 a je možno shlédnout ji zde.
  Autoharfový mág Bryan Bowers si zamiloval písničku Rožnovské hodiny a chtěl abych ji hrál pořád dokola…
  Kráčel jsem ve stopách „otců poutníků“ na pobřeží nynějšího státu Massachusetts, na plachetnici Mayflower II hrál na svou všudypřítomnou autoharfu pro poutnici jménem Alice, v hlubokých lesích severní Pennsylvanie hledal (a našel) tajemnou Oleanu, navštívil několik komunit svérázných Amishů, abych se pokaždé se zvláštním smutkem v srdci vracel do Ameriky moderní, do světa, který je už mým romantickým představám na míle vzdálený…
  A znovu a znovu jsem si uvědomoval, že jsem se narodil přesně na tom správném místě. A rád se zas vrátil domů. Moje místo je teď tady!
  To všechno, a ještě mnohem víc, bych vám chtěl někdy vypravovat. Až přijde ten správný čas…

  M . Ž. (červenec 2008)


  Pete Seeger, Ivan Stiles a Martin Žák na břehu Hudson River.

  Foto: Ingrid Heldt

  První polovina léta 2008 se nese ve znamení Martinovy nové cesty po venkovské Americe. Jedním z hlavních předmětů zájmu je tentokrát hudební nástroj zvaný autoharfa. Kromě hudebních aktivit se Martin opět ponoří do historických vod, aby pátral po dalších drobných střípcích osadnických časů. Tak už jen trochu toho dobrého Štěstí!

  (červen 2008)

  V červnu 2008 byl Martin Žák uveden na pomyslná prkna Main Scene of Country Music jako jeden z významných představitelů country hudby v České republice „za jedinečný podíl v popularizaci old-time country music na české hudební scéně“. Mezi dvacítkou dříve oceněných umělců jsou takové osobnosti jako Michal Tučný, Pavel Bobek, Robert Křesťan či Naďa Urbánková.
  Ocenění bylo Martinovi předáno prezidentem Association for Main Scene of Country Music Rostislavem Karešem dne 14. 6. 2008 na hudebním festivalu Country jízda v Němčicích nad Hanou.

  (červen 2008)

  Nepřehlédnutelný americký písničkář Pete Seeger stanul v květnu 2008 na prahu svého 89 roku. Obrovský zájem o jeho osobu a nekontrolovatelná lavina přízně směřuje poslední dobou k jeho usedlosti nad řekou Hudson. O to víc si vážím řádků od svého letitého hudebního hrdiny a učitele. Jeho dopis doputoval do mojí venkovské poštovní schránky v polovině dubna - poselství, které nebylo určeno pouze mně. Pro ty z vás, kteří mají Pete Seegera rádi, ale i pro všechny, kteří mají rádi naši kouzelnou planetu a cítí, že už nezbývá mnoho času, cituji úryvek z jeho dopisu. Právě tu část, po jejímž přečtení jsem si uvědomil, že mám oči zalité slzami.
  Nechť se myšlenka Pete Seegera rozletí všemi směry, nechť je vpuštěna do co možná největšího počtu lidských srdcí!

  „Řekl bych, že jsem větší optimista, než kdykoli předtím – zemědělská revoluce trvala tisíce let, průmyslová revoluce stovky let, informační revoluce už jen desetiletí. Pokud toho využijeme, a pokud využijeme rozum, který nám byl darován Bohem, dosáhneme v tomto století REVOLUCE NENÁSILÍ, kterou předpovídali velcí duchovní vůdci v průběhu celé lidské historie. Nebo to neuděláme a civilizace na zemi zanikne. Snad by nás mohlo zachránit umění. A to umění všeho druhu včetně vaření nebo i sportu. V každém případě se mějte všichni dobře, mám vás rád.“

  M . Ž. (květen 2008)  TATO STRÁNKA JE ARCHIVEM ZÁKLADNÍCH MILNÍKŮ OD ROKU 2008 DO ROKU 2020.

  O AKTUÁLNÍCH UDÁLOSTECH SE DOZVÍTE ZDE: Co se právě děje


  sirka 560px

 • Poutníče, právě se nacházíš na stránkách www.martinzak.cz
  věnovaných old-time i new-time country písním a příběhům Martina Žáka.

  Co se děje | O Martinovi | Martinova Stará almara | Martinovi hrdinové | Nástroje | Písničky | Video
  Nabídka pořadů | Koncerty pro školy | Co bude | CD | DVD | Publikace | Co bylo | Ohlasy | Kontakt

  Martin Žák děkuje všem, kteří mu ukázali cestu; jsou to zejména
  Mike Seeger, Pete Seeger, David Holt, Wayne Erbsen, Laura Boosinger, Janette and Joe Carter, Will Keys, John Hartford, Michael J. Miles a další old-time hrdinové včetně těch, jejichž jména už odvál čas.
  Ale také Merle Haggard, Gordon Lightfoot, Johnny Cash, Kris Kristofferson, John Denver…
  © 2023 Martin Žák