ád bych vám čas od času představil některého ze svých osobních hrdinů. A nejedná se jen o ryzí muzikanty a osobité pěvce či vyprávěče. Jsou to lidé, kteří kdysi nebo teprve v nedávné době nadchli mě, kteří jsou živou vodou na mé vlastní cestě. Jejich talent, pohled na svět a myšlenky jsou pro mě nevyčerpatelným zdrojem inspirace a energie nejen v hudbě.
Vážím si toho, že některé z nich mohu považovat za své přátele.

M. Ž.   


Miloslav Nevrlý (nar. 1933)

Miloslav Nevrlý / Foto: Karel ČtveráčekPřed lety bych se možná bránil, sem tam pohoršoval nad jeho řádky - pro svou vlastní nedokonalost, pro svůj strach, pro svá vlastní slabá místa. Dnes vám o něm vypravuji, a dokonce s planoucí tváří, o podivuhodném muži, který pro mě tolik znamená.
„Jediným omluvitelným důvodem pro psaní knih by měla být touha dělat lidi lepšími, pomáhat jim objevit to, co je v nich dobré. Všechno ostatní je bezcenné.“
Provokativní HRA autorova. Kolikrát už jsem jí podlehl? A mám pocit, že s každou novou HROU, s každým dalším drobným krůčkem do světa vypravěčova jakoby ty HRY zrály, stávaly se ušlechtilejšími, plnějšími.
Začínám chápat: moje duše spatřila v oněch HRÁCH sama sebe...

Sám teď nevím, proč bych i vám tolik přál, abyste našli čas, chuť a odvahu zahrát si všechny ty podivuhodné Karpatské hry Miloslava Nevrlého. Těžko se o to v uspěchané době pokusíte. Ale snad někdo z vás...




Pete Seeger (1919-2014)

Pete Seeger / Foto: Claire HoltSnad nejmilovanější banjista, písničkář, bojovník za lidská práva, mír a čistý svět, který neohroženě pojmenovává věci pravými jmény, odsuzuje války, ničení životního prostředí i atomové šílenství - to všechno ze svého nejhlubšího přesvědčení bez ohledu na následky. Pro mnoho lidí je ztělesněním naděje. Ovlivněn „otcem folkového hnutí“ Woodym Guthriem a svým otcem Charlesem Louisem Seegerem, vyrostl v mimořádnou osobnost. Jeho stopa je znát v tvorbě početných následovníků a v americké moderní hudbě vůbec. Pomohl k nebývalé popularitě pětistrunného banja, které na počátku padesátých let minulého století znal jen poměrně úzký okruh fanoušků. S banjem, kytarou, píšťalami a nůší svých písniček objel doslova celý svět.
V roce 1964 vystupoval i v tehdejším Československu. Blízký přítel Pete Seegera a producent kreslených filmů Gene Deitch zachytil na svůj stereofonní magnetofon všechny ty úchvatné a neopakovatelné písničky, které Pete tehdy v Československu zpíval a hrál. Vzácné nahrávky byly v roce 2001 oficiálně vydány londýnskou společností Interstate Music pod názvem Pete Seeger in Prague 1964. Co tomuto vydání předcházelo si můžete přečíst v článku Gene Deitche - název je tajemný: Co všechno ještě tvůj sklep skrývá, Gene?
Vážím si toho, že mě Gene Deitch před několika lety s důvěrou svěřil část svých unikátních historických nahrávek, které byly po několik desítek let pod ochranou onoho tajuplného sklepa v samém srdci starobylé Prahy. Z větší části se jedná o záznamy Pete Seegera a jeho skupiny Weavers pořízené v padesátých letech prošlého století. Magnetofonové pásky jsou ale po tolika letech ve špatném technickém stavu a tak teprve hledáme cestu, jak je znovu vynést na světlo.


Wayne Erbsen

Wayne Erbsen / Foto: Barbara SwellČinorodý muzikant, autor, vydavatel a učitel hry na tradiční nástroje - jeho žáci si spokojeně pokuňkávají: „Pro Wayna je hračkou naučit hrát třeba i žábu!“ Celoživotně se věnuje hudbě americké historie.
A na žádném historickém putování s tímto chlapíkem samozřejmě nemůže chybět banjo, housle, kytara, mandolína… Dlouhá léta pilně shromažďuje tradiční písně, melodie a příběhy. S nahrávkami z jeho vydavatelství Native Ground Music můžete plout proti proudu času. Se svou rodinou žije v horském městečku Asheville v Severní Karolíně.
Snad právě Wayne mi kdysi nejvíc poodhalil onen tajuplný závoj staré horalské muziky. Neodolal jsem. Wayne Erbsen, ten, který mi ukázal cestu, napsal jsem před lety ve své knize Banjo dávných horalů, farmářů, kovbojů, tuláků a jiných dobrodruhů. V roce 2007 pak přijal Wayne mé pozvání k natáčení českých verzí písní, které jsem převzal z americké tradice. Vzniklo tak CD Šlágry ze staré almary.


John Hartford (1937-2001)

John Hartford / Foto: Martin ŽákNezapomenutelná osobnost, přirozený bavič, skladatel a osobitý zpěvák a muzikant, který byl nejčastěji k vidění s banjem, na sklonku života hlavně se svými housličkami.
Po škole vystřídal různá zaměstnání: maloval dopravní značky, působil jako diskžokej, pracoval na říční lodi plující po Mississippi. Uchvátily ho písně, které slýchal v rádiu, hlavně ty v podání dvojice Lester Flatt & Earl Scruggs. Stal se úspěšným nashvillským studiovým muzikantem, učinkoval v mnoha televizních pořadech, vystupoval s vlastní kapelou.
Mezi jeho nejznámější písně patří naléhavá Gentle On My Mind, kterou John napsal pod mocným dojmem z filmu Doktor Živago. A já pak, okouzlen Johnovým dílem i oním filmem, oprášil banjo a napsal svoji Dál tou vlídnou ženou zůstáváš, novou českou verzi jedné z nejnahrávanějších country písní.
Svět komerční country music ale Johna Hartforda příliš unavoval, a tak se vydal na novou, svobodnější cestu - sám koncertoval v klubech, na festivalech… Když zrovna nehrál věnoval se svému druhému povolání a lásce, stál za kormidlem říční lodi.
S Johnem Hartfordem jsem se setkal na podzim 1999 v Tennessee, poprvé a, bohužel, naposledy. V roce 2001 podlehl nemoci, která ho pronásledovala už delší čas.



Mike Seeger (1933-2009)

Mike Seeger / Foto: David GahrSkromný a vytrvalý muž, jehož celoživotním údělem se stala hudba a americká tradice. Už před dávným časem se ukázalo, že neexistuje síla, která by ho dokázala odklonit od nastoupené cesty. Zůstal věrný tradičnímu zvuku a své vlastní vizi čerpající z letitých kořenů britských a afrických tradic, které se kdysi na americkém kontinentě spojily v mohutný kmen jednoho stromu.
Jeho rodiče patřili k vynikajícím skladatelům a hudebním vědcům, kteří vždy pěstovali u svých dětí lásku k hudbě a často s nimi zpívali. Postupem času se Mike naučil hrát na většinu tradičních nástrojů. Významná byla éra se skupinou New Lost City Ramblers, neopakovatelná jsou jeho sólová vystoupení.
Během let Mike organizoval bezpočet turné a představení tradičních muzikantů a tanečníků. Objevoval se na společných vystoupeních s takovými osobnostmi jako Elizabeth Cotten, Tommy Jarrell, Roscoe Holcomb či Maybelle Carter. Pořídil množství dokumentárních nahrávek a filmů zasvěcených tradiční hudbě.
Mike Seeger byl jedním z nemnoha zachránců vzácného pokladu - historických instrumentálních stylů, které by neměly být zapomenuty.
A já nikdy nezapomenu na Mikea, i když Zápisek desátý v mé „poutnické knížce“ je kraťoučký:
O poslední snídani, domácím chlebu, prasklé struně...

Mike Seeger dál žije na svých nahrávkách a upravených stránkách www.mikeseeger.info.


David Holt (nar. 1946)

David Holt / Foto: Martin Žákvěnoval podstatnou část svého života sbírání lidové slovesnosti. Na svých cestách poslouchal vyprávění pamětníků, nahrával jejich písně a seznamoval se z jejich obyčeji, snažil se vstřebat co nejvíc muzikantských stylů. Není lehké vyjmenovat všechny Davidovy aktivity a schopnosti. Můžete ho spatřit s banjem, kytarou, autoharfou, harmonikou, ale také s valchou, lžícemi nebo kostmi. Neuvěřitelný je jeho vyprávěčský talent. Na svém kontě má několik televizních pořadů připomínajících dnešním generacím tradiční kulturu předků. Aktivně vystupuje, objevuje se v rozhlase, nahrává.




Nabízíme originální pořady s tradiční country hudbou a dobovými nástroji vhodné pro kluby, školy, dětské tábory a podobně, dále vystoupení na koncertech a festivalech, hudební produkci v muzeích či skanzenech, hudební lekce a semináře.
Podrobnější informace včetně video ukázek naleznete zde. Koncerty pro školy zde.

sirka 560px

Poutníče, právě se nacházíš na stránkách www.martinzak.cz
věnovaných old-time i new-time country písním a příběhům Martina Žáka.

Co se děje | O Martinovi | Martinova Stará almara | Martinovi hrdinové | Nástroje | Písničky | Video
Nabídka pořadů | Koncerty pro školy | Co bude | CD | DVD | Publikace | Co bylo | Ohlasy | Kontakt

Martin Žák děkuje všem, kteří mu ukázali cestu; jsou to zejména
Mike Seeger, Pete Seeger, David Holt, Wayne Erbsen, Laura Boosinger, Janette and Joe Carter, Will Keys, John Hartford, Michael J. Miles a další old-time hrdinové včetně těch, jejichž jména už odvál čas.
Ale také Merle Haggard, Gordon Lightfoot, Johnny Cash, Kris Kristofferson, John Denver…
© 2019 Martin Žák