Martin Žák / Foto: Kateřina Karbusická ítejte u nás! Doputovali jste na to správné místo; tedy pokud vás zajímá, co se právě děje ve svérázném světě Martina Žáka. Neočekávejte však, prosím, od nás žádnou urputnou aktuálnost či pravidelnost.
Termíny vystoupení, hudebních škol a informace o chystaných titulech najdete v rubrice Co bude.

A než se u nás pohodlně usadíte, nezapomeňte přihodit do kamen ještě jedno polínko…poslední úpravy: 27. 11. 2020


Old-Time (New-Time) střípek pro nadcházející dny:

„Peníze nejsou nic, jsou-li všecko.
Peníze jsou mnoho, nejsou-li všecko.“

Opravdový filozof


Po celou dobu zákazu zpěvu a možnosti volného vyjadřování před veřejností
můžete ještě pořád poslouchat moje písně i zde (dokud to jde): Oficiální YouTube stránka Martin Žák - Country Home


Dnes vám přináším další písňové video. Jmenuje se Muž v černém.
Je to v tomto roce jeden z mála způsobů, jak vám mohu dál zpívat a promlouvat k vám. Takové drobné nouzové koncerty, které sice nemohou plně nahradit setkání člověka s člověkem, ale tóny a myšlenky jsou předány.
Ani dnešní Muž v černém není o beznaději. Právě naopak, Muž v černém ví, že má smysl projít tím teskným údolím. Beze strachu, zloby, odsuzování, malomyslnosti, skleslosti a hlavně s odpuštěním. Jen tak se brzy rozjasní!
Děkuji vám za všechnu vaši pomoc a podporu během posledních měsíců!

Pro případnou podporu mých „koncertů na dálku“ zasláním symbolického vstupného (dle vašeho vlastního uvážení) můžete použít mé číslo účtu 244598707/0300. Do zprávy pro příjemce platby prosím uveďte „Muž v černém“. Děkuji.


(2. listopadu 2020)


Nadále pro vás vytvářím i nová písňová videa. A ta jsou tu pak volně pro všechny.
Moje nejnovější video by snad mohlo v této době vzbudit pocit beznaděje. Ale snad jen na první pohled. Kdo hledá, Cestu vždycky najde. I z té dnešní, zdánlivě bezvýchodné, situace. I přesto, že mé nové video se jmenuje Příliš pozdě na to, se modlit.


(15. října 2020)„A přece je třeba zpívat, víc než jindy je třeba zpívat.“ Vinícius de Moraes, velký brazilský básník

„Až lidi přestanou zpívat, bude konec světa.“ Albert Einstein

Milí přátelé a příznivci mého světa písní, příběhů a pomalu odcházející romantiky starých časů, nemám ve zvyku být příliš aktuální, ale tentokrát nemohu jinak, než připomenout dva citáty, které mám už dlouhá léta umístěné na své stránce Koncerty pro školy.

Omezování a zákaz zpěvu? Jako moudré řešení pro další dobrý vývoj událostí?
Jaký má zpěv ohromný vliv na psychiku člověka, jeho náladu, imunitu, to vědí i malé děti. Jaké by to bylo bez kultury, která člověka odnepaměti dokázala zvedat i v těch zdánlivě nejbeznadějnějších situacích a časech?
Právě to jsou příběhy, ke kterým se znovu a znovu vracím ve své tvorbě a které si stále připomínáme i na našich školách tradičního muzicírování.

Mám s tím přestat? Kdepak. Budu pokračovat a zpívat!
Stejně jako sbírám léčivé byliny na horských stráních a věnuji se dalším přirozeným činnostem, kterým věřím a které jsem se naučil od svých moudrých předků.
A když bude opravdu nejhůř (snad ne), odskočím si zazpívat do Miroslavovy země!

Nicméně, tři nejnovější videa, která jsem pro vás tentokrát nachystal jsou doprovázena pouze intrumentálně. Měla by tedy být dosud zcela korektní. (Pomineme-li jejich zpátečnický obsah.)
První video jsem nazval Žně postaru v Havrlíkově mlejně.
Kamarád Jirka Havrlík patří mezi nejopravdovější bytosti, které jsem na svých cestách potkal. Jeho svět je jedním z dobrých majáků dnešního stále bezradnějšího světa:Další dvě nová videa Koně pod Plešivcem a Stará almara objektivem Jana Šroubka (stejně jako desítky dalších) můžete shlédnout v mém YouTube prostoru bez reklam zde: Oficiální YouTube stránka Martin Žák - Country Home

(2. října 2020)


Navzdory této podivné době jsem se s nadějí pustil do příprav Vánoční školy Old-Time Country Music 2020 v Kořenově v Jizerských horách v termínu 10. - 13. prosince.
Čekají na vás vánoční písně, koledy a příběhy z dávno zašlých časů i zcela nové.
Koledy Andělský chór shůry zní, Jdem přát klid a šťastné svátky nebo Jen sláma Ho chrání budete možná znát ze svátečního CD Martina Žáka a Katky Garcíi Vánoce v trojím čase.
Zazní i Expres vánoční, Třetí zimní noc, Běž úvozem i strání, Muž, který věří snům a další písničky včetně písňového příběhu, který připravujeme pro letošní Vánoce. Uslyšíte ho právě v tom kouzelném čase.

Zastavme se na okamžik v předvánoční době a v tichu romantického koutu Jizerských hor si připomeňme pravý smysl Vánoc.

Více informací o chystaných akcích se dozvíte na naší stránce Co bude.

(26. září 2020)


Písnička pro měsíc září se jmenuje Strejdo Joe. Přeneseme se s ní do staré dobré Virginie a inspirací pro Martinovu ilustraci na písňovém listu tentokrát byl starý místní fiddler Beachard Smith. Jeho pozemské housle už můžeme po čtyři desetiletí slyšet jen z nahrávek.


Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Banjová Josie a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(6. září 2020)


Děkuji všem účastníkům Letní školy Old-Time Country Music 2020 za další báječné muzikantské setkání v Jizerských horách.

Ahoj zase za rok, dá-li Pán Bůh!
(14. července 2020)Pro prázdninové toulky vám strejda Martin z hor v horalském duetu s Lucií Kahounovou přinášejí písničku Banjová Josie.

Ať je vaše léto, jak má být a hudba zní!


Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Banjová Josie a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(6. července 2020)


Kolekce Písní a příběhů Martina Žáka a strejdy Martina z hor se má stále čile k světu.

Děkujeme za váš zájem, který nám i v této složité době pomáhá udržet nastoupený směr a dál rozvíjet nemateriální svět písní a příběhů.!

Měsíc červen přináší píseň jednoho obyčejného lidského života, dostala název V třicátém patře.

V tuto chvíli má náš zpěvník na pokračování už 62 listů!(1. června 2020)


Vzhledem ke stávající situaci jsme byli nuceni většinu akcí plánovaných pro tento rok zrušit. Naše školy tradičního muzicírování se snažíme zachránit, některé alespoň v následujících náhradních termínech:

- 11. - 14. června v Kořenově v Jizerských horách: JAK HRÁT NA KYTARU
- 8. - 11. října v Kořenově v Jizerských horách: JAK HRÁT NA AUTOHARFU
- 15. - 18. října v Kořenově v Jizerských horách: JAK HRÁT NA PĚTISTRUNNÉ BANJO

Více informací včetně přihlášek zde: Co bude

(4. května 2020)


V mém kulturním exilu podivuhodného jara 2020 (naštěstí uprostřed krásných lužickohorských hvozdů) vzniká řada nových písničkových videoklipů, které můžete sledovat v mém YouTube prostoru zde: Oficiální YouTube stránka Martin Žák - Country Home

Jeden z nich je pozvánkou do odlehlých hor Kentucky spojenou se starou osadnickou písní Přijď ke mně, Lízo, zpátky (Skip To My Lou).


(4. května 2020)


Mně vážně dřív se zdálo, že je pro mě láska nedobytný hrad...


(4. dubna 2020)


Ať vám jde v roce 2020 každé dílo dobře od ruky!


(30. ledna 2020)


Svět se změnil, přesto věřím, že nám zbývá, pár spravedlivých mužů, mužů, kteří věří snům... Všem mužům a ženám, kteří nepřestávají věřit snům (i těm, kteří se pod tíhou života snů vzdali): Bůh vám žehnej! A nejen o Vánocích!A k tomu jeden ze zápisků osamělého poutníka (nejen s autoharfou).
Nalezeno u vchodu do evengelického kostela v Tatranské Lomnici. Přečteno na letošním Vánočním koncertě v evangelickém kostele ve Zruči nad Sázavou. (Děkuji všem, kteří byli ten večer s námi):

AK...

Ak si sa dnes ráno prebudil zdravý, si šťastnejší ako tých milión ľudí, čo sa nedožili konca minulého týždňa.

Ak si nikdy neprežíval hrôzy vojny, osamelosť väzenia, bolesti mučenia, či beznádejnosť hladovania, si šťastnejší ako 500 miliónov ľudí nášho sveta.

Ak môžeš chodit do kostola bez toho, aby ťa kvôli tomu obťažovali, prenasledovali, zadržali, mučili alebo popravili, si šťastnejší ako 3 miliardy ľudí tohto sveta.

Ak máš doma čo jesť, nejaké šaty na prezlečenie, strechu nad hlavou, a posteľ, v ktorej spávaš, si bohatší než 75% obyvateľov zeme.

Ak máš úspory v banke, peniaze vo vrecku, ak obedúvaš doma, a môžeš si dopriať viacero jedál, patříš medzi 8% najbohatších ľudí sveta.

Ak ti žijú obaja rodičia a eště se nerozviedli, môžeš hovoriť o výnimočnom šťastí, lebo toto je iba málokomu dané.

Ak si prečítal tento článoček, môžeš byť naozaj veĺmi šťastný, pretože v našom svete žijú 2 miliardy ľudí, ktorí vôbec nevedia čítať.

(20. prosince 2019)


Video pro sváteční čas: Vánoční koncert Martina Žáka a jeho kapely New-Time Country Band v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově.


(28. listopadu 2019)


Pozoruhodné a inspirativní prázdninové stezky vám všem! A k tomu na cestu nové video jedné staré písně.


(26. června 2019)„Vidím sám sebe jako rozsévače semínek; některá z nich, stejně jak se praví v Bibli, se dostanou mezi kameny a nevyklíčí, některá skončí na cestě a jsou zadupána, ale některá skončí na dobré zemi, klíčí, rostou a rozmnoží se tisíceronásobně.“
Pete Seeger, který by se právě dnes 3. května 2019 dožil celého století.

A právě dnes mu tam nahoru posílám své nejnovější video. A taky jeho ženě Toshi.
A taky vám všem, kteří to nevzdáváte a snažíte se dál poctivě hledat svou dobrou Cestu po tomto světě.


(3. května 2019)Nahrávka pro měsíc duben o jedněch nevydařených námluvách tentokrát vznikla v nejužším rodinném kruhu a slovo dostala nejmladší generace, Barča a Kubík.Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Nevydařená svatba a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(4. dubna 2019)


Zápisek z poutnické knížky Martina Žáka čte Miloň Čepelka.
Příběh doprovázejí autentické záběry z cesty osamělého poutníka.
Zápisek sedmý: Na Májovém květu do nového domova aneb lákání Mysu TreskyVíce o cestě osamělého poutníka s autoharfou zde.

(11. března 2019)Písnička měsíce března je společným dílem mnoha generací černých i bílých trestanců a byla symbolem útěku a svobody nejen ve věznici v Houstonu v Texasu.Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Expres půlnoční a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(9. března 2019)


Hospodinu vzdejte chválu při citaře, zpívejte mu žalmy s harfou o deseti strunách... (Žalm 33,1–3)Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Lásky Tvé každým dnem víc mám a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(1. února 2019)


Jdem přát klid a šťastné svátky, nový rok, jak má být...


(23. prosince 2018)Písní Běž úvozem i strání bych dnes rád poděkoval všem, se kterými jsem mohl prožít sváteční čas v horách.
A znovu si ji můžeme společně zazpívat v pátek 14. prosince na Vánočním koncertě, který začíná v 18.30 hod. pod Jizerskými horami v Sále Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(6. prosince 2018)


Původní verze písničky Zpátky domů vyšla před lety na CD Není cesta zpátky. Na tom prohlášení dodnes trvám. Ale jen z poloviny.
Uprostřed života je nejvyšší čas obrátit se zpět. Aneb jak prohlásil C. G. Jung během své přednášky Životní obrat v roce 1930: „Západ začíná už v poledne.“

U té staronové písně, která na polední hoře zní poněkud jinak, než když jsem ji tlačil na káře při vyčerpávajícím výstupu do příkré stráně, je dnes navíc přiloženo nejnovější video (oficiálně zveřejněno bude až v průběhu příštího roku). Od pořízení záběrů ještě nestačily opadat zlaté listy krušnohorských javorů.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(3. listopadu 2018)


Spíš modlitbu než píseň Bůh ti žehnej, má Amish Girl na motiv irské lidové melodie Star of the County Down napsal navracející se osamělý poutník s autoharfou na kousek pomačkaného papíru v polospánku v letadle kdesi nad bezednými vodami severního Atlantiku.


(25. září 2018)Holky z Buffalo Old-Time nebo New-Time? Račte si vybrat dle svého dobrého vkusu. Od obou Martinů tentokrát překvapivě píseň v dnešním stylu, tedy „dva v jednom“!

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(1. září 2018)


Zde si můžete poslechnout audiopozvánku cimrmanologa a kamaráda Miloně Čepelky na Lužickohorské Country táčky 2018:

Pozvánka na Country táčky 2018 dne 18. 8. 2018
 


Pro poslech pořadu spusťte přehrávač vpravo:
6:13

(7. srpna 2018)Snad vás potěší několik záběrů z mých letních toulek ve vysokých horách.
Tentokrát ve spojení s písničkou Čtrnáct mil, která je součástí mého posledního CD
Kdybys jen mohla číst v mé mysli:


(6. srpna 2018)Jsou chvíle, kdy Martin Žák (a dokonce ani strejda Martin z hor) netančí. Každé srdce někdy zesmutní.
Skutečný Poutník může na nějakou dobu ztratit směr, ocitnout se v neproniknutelné tmě, zapochybovat o cíli své Cesty.
Ani v takovou chvíli ovšem nezapomene děkovat těm, kteří ho ještě včera doprovázeli a stáli po jeho boku. Nepoužije zbraň zlého slova, urážky, lži nebo intriky, aby on sám vyvázl ze svízelné situace.
Navíc dobře ví, že to všechno jsou jen léčky, které by znesvětily jeho včerejší den.
A tak Poutník dál hledá, ptá se a přitom odevzdaně přijímá zkoušku Osudu. Ví, že Ten, kterému jednou předá nejcennější Dar, je stále nablízku, i kdyby se zdálo, že Poutníka opustil.

Osamělý poutník děkuje všem, kteří měli dost kuráže nahrát s ním právě tuhle písničku:
Adamovi, Jakubovi, Zbyňkovi, dvěma Honzům a zvlášť pak Lucii.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(2. července 2018)


Martin Žák a strejda Martin z hor, dva nerozluční přátelé, společně s kouzelnou kreslířkou Lenkou Filonenko dokončili společné dílo - ilustrovanou písničku ŽÁDNEJ DÉŠT SE NEBLÍŽÍ.

A rádi bychom ji právě dnes, 1. června 2018, darovali všem dětem, co jich po světě chodí. Snad naše písnička rozzáří také oči vašich dětí.

Děkujeme všem laskavým předplatitelům Písní a příběhů Martina Žáka a strejdy Martina z hor.
Bez nich by se dílo nepodařilo!

Co na závěr?
Někdo si právě užil deště víc, než je milé, jiný ho pořád ještě toužebně vyhlíží (třeba u nás v Lužických horách). A tak vám ze srdce přejeme, ať nejste smutní jako starej žabák v závěru našeho příběhu!


(1. června 2018)Martin Žák a jeho parta muzikantů, řemeslníků a dalších přátel společně se Spolkem Ski Luž Horní Světlá zvou všechny sousedy blízké i vzdálené na tradiční a již osmé

Lužickohorské COUNTRY TÁČKY a to v sobotu 18. srpna 2018.

Sejdeme se v 15 hod na „Lužickém plácku“ v Horní Světlé - část Myslivny.
Pestrý odpolední program bude probíhat od 15 do 19 hodin.

Právě jsme pro vás nachystali videopozvánku, která je současně ohlédnutím za minulým ročníkem a také vysvětlením, proč opět odcházíme do hor:


(15. května 2018)Čekám dlouhý čas a dnes vím, že jsem potkal dívku svou a v jejích očích objevil ten láskyplný svět kolem nás dvou... aneb Navždy má to tak být.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(2. května 2018)


Střípek ze Steinbeckových Hroznů hněvu je námětem pro překrásnou píseň o tom, jak každodenní všední chvíli dokáže prozářit skutečné lidství. Písnička měsíce dubna se jmenuje Temno překlenul duhovej most.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. dubna 2018)


Vášnivě fidlal na svoje skřipky a jeho šedý zákal mu obstaral svéráznou přezdívku – Joe s očima barvy bavlny.
Strejda Martin z hor, tentokrát společně s Lucií, Mari a Adamem, Vás dnes s písní Slepej Joe přenesou do těch dávno zašlých časů v Jižních horách.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. března 2018)


Deštivé odpoledne, které nás kdysi zastihlo v Západní Virginii, jsme přečkali v domku bluegrassového nestora Everetta Lillyho. Od té doby mi zní v uších písnička známá také jako Malá Annie... V české verzi Až zas jarní čas hory vzbudí.
A právě ta je písničkou měsíce února.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. února 2018)


Dům z mých dávných dnů dnes už v tom horském údolí nestojí, o osudu velkého stromu nic nevím, lampa je pořád skutečná a mohu ji rozsvítit pokaždé, když mě navštíví nová píseň.
Písnička měsíce ledna Pár slok pro zimní noc je jednou takovou..., řekněme vzpomínkou...

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. ledna 2018)


Sníh na zápraží tančí, okna zdobí mráz, zvuk rolniček nám připomene pohádkový čas.
Vždyť po něm děti touží, o něm děti sní. A náklad smíchu přiváží nám Expres vánoční...

VESELÉ VÁNOCE od Martina Žáka a strejdy Martina z hor.


(19. prosince 2017)Písnička svátečního měsíce prosince Muž, který věří snům, patří do starobylé sbírky vánočních koled.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme naši novou prosincovou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. prosince 2017)


Písničkou měsíce listopadu je Spásná láska.
Martin (a těžko rozhodnout, zda je to dnes Martin Žák nebo strejda Martin z hor) tentokrát jen přizvukuje Lucii a oba společně vás zvou do dávných časů nedělních chvalozpěvů ve staré dobré Virginii.Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme naši novou listopadovou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. listopadu 2017)


Příběh knihy Banjo dávných horalů, farmářů, kovbojů, tuláků a jiných dobrodruhů.


(28. října 2017)Písnička měsíce října se jmenuje Jesse James.
I tato dávná pistolnická píseň je samozřejmě pojata ve svérázném duchu obou pánů. Je to další střípek do sbírky nových verzí starých westernových balad.Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme naši novou říjnovou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(3. října 2017)


Když má kapela dovolenou, zůstává horal opět sám jen se svým banjem...
A tak mě tu dnes máte i se zbrusu novou Lízou!Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme naši novou písničku měsíce září a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.(4. září 2017)


Píseň Kruhy si mě provždy získala díky americkému folkovému písničkáři Pete Seegerovi...
Osudový dotek původního autora Harry Chapina přišel později. Stejně jako setkání s písničkářkou Lucií Kahounovou...Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme naši novou srpnovou písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.(4. srpna 2017)


„Starý tradicionál Wayfaring Stranger se svým českým textem Poutník jsem kdysi nazpíval s Katkou García pro mini CD Osamělý poutník s autoharfou.

Letos v únoru vyšla jako desátá v pořadí v kolekci Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor a to ve zbrusu novém provedení a zvukové úpravě.

Dnes se můžete vydat, a klidně s prázdnou kapsou, na jednu romantickou pouť. Budete procházet hlavně krajinou Lužických hor a samozřejmě v Poutníkově společnosti.

Děkuji, že Vás mohu vést krajem. Osamělý poutník s autoharfou


(29. června 2017)Červen v polích zrál, já se krajem hnal...

Nazpíval jsem už před lety pro své malé CD Osamělý poutník s autoharfou. Několik let jsem ale pak přesto žil s pocitem, že jsem té krajině, jejím lidem a taky jedné dívce pořád ještě něco dlužen. Že ta první nahrávka nedokázala dostatečně vystihnout hloubku mého prožitku a citu. Že křehká rostlina, která vzklíčila v tichých polích jihovýchodní Pennsylvanie, je mnohem zázračnější a zaslouží si ode mě víc...

Dozrál i čas a já už si můžu jen přát, abyste při poslechu písně měsíce června pocítili ve svém nitru stejné bohulibé hnutí, jaké prožíval osamělý poutník s autoharfou v kraji lidí zapomenutých dnů, láskyplných Amishů.Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(1. června 2017)


Písnička měsíce května zachycuje strasti kovbojského života na dobytkářské stezce.
Seberte všechnu odvahu a vydejte se společně s námi na tu Starou Chisholm Trail.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.
(4. května 2017)


Písně o potopení Titanicu i s výčtem všech hlavních faktů bylo možné slyšet už pár dní po otřesné události. Tragédii Titanicu pak svérázným způsobem oživovali mnozí muzikanti z venkovského Jihu ještě další desítky let.
Na tuto tradici dnes navazuje nová česká verze Zkáza lodi Titanic.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(4. dubna 2017)


Rád bych dnes poděkoval všem, kteří šli byť malý kousek cesty s námi a pomáhali nám spoluvytvářet svérázný svět nazvaný v průběhu té dlouhé cesty Country Home!

Prvního dne měsíce března roku 2017 tomu bylo právě 25 let, co se v uzoučké a tiché Náprstkově ulici v Praze, hned v sousedství Betlémské kaple, začal psát příběh. Tehdy ještě pod názvem „Žák-Čapek-Opatrný“.

Mou neumělou nostalgickou koláž (vpravo) z krásné předpočítačové éry snad přijmete s vlídným úsměvem.

Ale kupodivu (a snad pro vás překvapivě) nechci dnes hledět zpět a plout vzpomínkami na minulost. Raději se na téhle hoře zahledím k obzorům před námi a popíšu rovnou a přímo, co vidím a jakým směrem jsem dnes rozhodnut napřít své síly:

1.
Nadále setrvat v organizaci Škol tradičního muzicírování, samozřejmě s převažujícím zaměřením na Old-Time Country Music. Věřím, že tyto školy mají smysl a že mám stále co předávat.
Děkuji všem, kteří svou účastí na hudebních školách mou myšlenku tvůrčího muzikantského setkávání podporují!

2.
Neúnavně pokračovat v pravidelné měsíční řadě Písní a příběhů Martina Žáka a strejdy Martina z hor.
Budete-li chtít vyjádřit také svůj zájem o pokračování řady, učiňte tak, prosím, zasláním předplatného na další období (bude upřesněno v průběhu dubna).
Samotné předplatné však, bohužel, zdaleka nepokryje ani základní finance potřebné pro tento projekt, děkuji tedy i za případnou laskavou podporu nad rámec předplatného.
Po čtvrtstoletí, kdy jsem vše zvládal výhradně vlastními silami, se tak i na mých stránkách objevuje výzva-prosba „Můžete nám pomáhat - za vaši pomoc děkujeme.“

3.
Průběžně přepracovat, zmenšit a dále aktualizovat stránky naší zásilkové služby Country Home, tak aby i v budoucnu obsahovaly pouze produkty, které můžeme nabízet s radostí.
Takových produktů, bohužel, v dnešním světě rychle ubývá. Nabídka se tedy velmi citelně zúží, ale snad tak zůstane naše adresa i nadále spolehlivým (byť velmi skromným) zdrojem!

4.
Přiblížit (paradoxně) celou myšlenku Country Home ještě víc k nemateriálním oblastem a nadále kráčet cestami, které budou v největším souladu s mým nitrem, a dávat tak jeden z možných příkladů dětem svým i těm, kterým zpívám své písně a vypravuji příběhy.


Ještě jednou vám všem děkuji za celé to společné čtvrtstoletí!

Přeji vám DOBRÉ ŠTĚSTÍ a NAPLNĚNÍ na všech vašich dalších cestách života a věřím, že aspoň s některými z vás budu mít možnost dál rozhojňovat odvěké krásy a hodnoty, které v dnešní společnosti ustupují (snad jen dočasně) do pozadí.


(Martin Žák, 7. března 2017)


Škola tradičního muzicírování vás zve k účasti na Letní škole Old-Time Country Music 2017 a to od 17. do 20. srpna 2017 u nás v Lužických horách.
Téma:
PÍSNĚ A PŘÍBĚHY MARTINA ŽÁKA
A STREJDY MARTINA Z HOR
.

Jedná se o praktickou výuku Old-Time i New-Time písní, které výše uvedení pánové zasílali svým předplatitelům v roce 2016 až 2017.

Setkání je určeno zejména pro hráče na kytaru, banjo a autoharfu, případně i jiné nástroje, a volně navazuje na témata předchozích škol rytmu a výrazu.

Zahrnuje i vysvětlení a zopakování technik hry na jednotlivé nástroje!

Více informací včetně stylové pozvánky a kontaktu pro registraci na naší stránce Co bude.

(24. února 2017)Po letech dorazila do hor požehnaná zima a srdce poutníkovo se (přes všechny nesnáze s tím spojené) raduje.

Nicméně, hladový měsíc únor přináší malé zamyšlení, snad nejžádanější písničku osamělého poutníka s autoharfou.
A stejně jako v minulém měsíci i další vzpomínku na znovusetkání s Katkou Garcia.

Písnička Poutník (Wayfaring Stranger) navíc po letech získala zcela nový zvuk (se kterým je i sám poutník konečně spokojen).

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(1. února 2017)


Registrace na Jarní školu Old-Time Country Music 2017 právě probíhá, od 23. do 26. března 2017 se můžete v Jizerských horách dozvědět JAK HRÁT NA AUTOHARFU.

Martin Žák vás povede ve stopách dávných amerických hráčů, díky jejichž lásce a citu zní kouzelný nástroj do dnešních dnů.

SPECIÁLNÍ TÉMA:
Rozvoj rytmického cítění - základní předpoklad pro hru na autoharfu!!.

Jarní školu Martina Žáka podporuje Country radio

Více informací včetně stylové pozvánky a kontaktu pro registraci na naší stránce Co bude.

A podívejte se na nejnovější video
Martin Žák hraje na AUTOHARFU tradiční melodii Waltz mého domu.
Také tato melodie bude součástí výuky na naší Jarní škole hry na AUTOHARFU.


(16. ledna 2017)„Na nejkrásnější nádraží České republiky dorazil Expres vánoční s Martinem Žákem, hudebníkem, nadšencem pro hudbu starobylého amerického venkova, klasické Old–Time Country muziky. Mimoňským nádražím se tak v sobotu 17. prosince linuly tóny country, příjemného povídání, soutěží i společného muzicírování.“

Tolik místní kabelová televize MITEL TV, jejíž reportáž z akce můžete shlédnout zde:(9. ledna 2017)Ať vás v roce 2017 žádná nouze nezdolá...

Novoroční, tedy lednová, písnička má pořadové číslo 9
a jmenuje se Třetí zimní noc.
Její původní česká verze vyšla před lety na CD Není cesta zpátky. Tentokrát se můžete těšit na novou náladu pěvcovu.

Všem předplatitelům kolekce
Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor
zasíláme písničku a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.
(3. ledna 2017)
ARCHIV ZÁKLADNÍCH MILNÍKŮ OD ROKU 2008 DO ROKU 2016
NAJDETE ZDE: Co se dělo od roku 2008 do roku 2016.


sirka 560px

Poutníče, právě se nacházíš na stránkách www.martinzak.cz
věnovaných old-time i new-time country písním a příběhům Martina Žáka.

Co se děje | O Martinovi | Martinova Stará almara | Martinovi hrdinové | Nástroje | Písničky | Video
Nabídka pořadů | Koncerty pro školy | Co bude | CD | DVD | Publikace | Co bylo | Ohlasy | Kontakt

Martin Žák děkuje všem, kteří mu ukázali cestu; jsou to zejména
Mike Seeger, Pete Seeger, David Holt, Wayne Erbsen, Laura Boosinger, Janette and Joe Carter, Will Keys, John Hartford, Michael J. Miles a další old-time hrdinové včetně těch, jejichž jména už odvál čas.
Ale také Merle Haggard, Gordon Lightfoot, Johnny Cash, Kris Kristofferson, John Denver…
© 2019 Martin Žák