Martin Žák / Foto: Kateřina Bonušová ítejte u nás! Doputovali jste na to správné místo; tedy pokud vás zajímá, co se právě děje ve svérázném světě Martina Žáka. Neočekávejte však, prosím, od nás žádnou urputnou aktuálnost či pravidelnost.
Termíny vystoupení, hudebních škol a informace o chystaných titulech najdete v rubrice Co bude.

A než se u nás pohodlně usadíte, nezapomeňte přihodit do kamen ještě jedno polínko…poslední úpravy: 22. 6. 2022


Old-Time (New-Time) střípek pro nadcházející dny:

„Byť se mi dostalo jíti přes údolí stínu smrti,
nebudu se báti zlého, neboť ty se mnou jsi...“

Žalm 23


Víc než stovku mých písňových videopříběhů a hudebních lekcí najdete zde: Oficiální YouTube stránka Martin Žák - Country HomePokud se Vám mé písňové příběhy a lekce líbí, můžete mi pomáhat.
Číslo účtu pro přímou podporu mé tvorby je 244598707/0300.
Budu vděčný i za kontakt na dárce, abych mohl za každou podporu osobně poděkovat.

zprávy pro MartinaZde můžete zanechat osobní vzkaz pro Martina Žáka

Ze srdce Vám děkuji, že mi pomáháte zachovávat a dál rozvíjet pestrý svět písní, příběhů a tradic, který v dnešní materiální době mizí přímo před našima očima!


Můj červnový pozdrav z Lužických hor je tentokrát spojený s putováním osamělého poutníka s autoharfou vlídnou krajinou pennsylvánských Amishů. To už je neuvěřitelných čtrnáct let nazpátek!
Když pominu odlehlé části Appalačských hor, právě tam mi bylo na mých amerických cestách nejlíp, nejsvobodněji, v otevřené venkovské krajině starosvětských Amishů, kteří už jednou provždy mají své pevné místo v mém srdci.
Jak už většina z vás dobře ví, jsem pořád na Cestě! Nemůžu se zastavit. I mé staré písně pro mě stále otevírají nové obzory a objevují se v nich nové hory, výzvy k dalšímu putování.
Tak se mi v novém světle zjevila i má Bůh ti žehnej, má Amish Girl. Dnes bych vám ji rád zazpíval jiným způsobem než dřív.
Původní video tak z veřejného prostoru navždy zmizelo. Bohužel, včetně vašich krásných a povzbudivých slov a komentářů. Pokud se vám bude i tato nová verze líbit, budu vám vděčný za její podporu.
A tady už je ta staronová vzpomínka na nezapomenutelné chvíle, kdy jsem mohl znovu spatřit, že náš svět je stále v pořádku a skutečné poklady zůstávají zachovány


(22. června 2022)Dnes, 3. května 2022, je tomu právě 103 let od narození amerického písničkáře Pete Seegera, vytrvalého bojovníka za laskavější svět.
A stejně jako ve své písni, kterou vám teď posílám v její nejnovější zvukové verzi, se znovu ptám:
A když se někdy zblázní svět, ptám se, Pete, co bys řek...
Obrazová část videa je původní, tak jak jsem ji vytvořil před třemi lety ke stoletému výročí narození Pete Seegera.
Mé poděkování za unikátní momentky včetně fotografií z roku 1964, kdy Pete navštívil Československo, si zaslouží filmový tvůrce a spisovatel Gene Deitch, který dnes už taky není mezi námi. Jsem mu vděčný, že mi kdysi poskytl tyto cenné materiály.

A tady už je píseň nazvaná Čistou Hudson River - Písnička pro Pete Seegera a jeho ženu Toshi:


(3. května 2022)Z jarních Lužických hor přeji všem přátelům písní a příběhů krásné a zdravé Velikonoce!

Chtěl bych ale dnes připomenout ještě jednu historickou událost, která má už dlouhá léta své výrazné místo také v kolekci Písní a příběhů. Zápisek jedenáctý v mé knížce Zápisky osamělého poutníka s autoharfou se jmenuje Sen osamělého poutníka, o lodi Titanic a poslední písni.
Zvukové verze knížky se ujal kamarád Miloň Čepelka. Více o knížce a nahrávkách na CD (včetně možnosti objednání) se dozvíte zde.

Ale pro tuhle chvíli zpět k příběhu, který se odehrál právě před 110 lety asi dvacet minut před půlnocí. Třikrát se rozezní lodní zvon a hlídka zvěstuje mrazivé:
„Ledovec přímo před námi!“
Dál to znáte.

Vždy jsem rád přemýšlel o souvislostech a podobnostech. Poslední dobou přibývá ještě jeden velký otazník:
Jak tu plavbu do neznámých vod, na bárce s děravým dnem, vysloužilými motory a navíc bez skutečného kapitána asi zvládne naše dnešní rozhádaná posádka?
Tady má úvaha končí.

Mou píseň Zkáza lodi Titanic si můžete volně poslechnou a dobové filmové záběry zhlédnout zde:


(14. dubna 2022)Mám na tomhle světě jednoho dobrého kamaráda. Jmenuje se Miloň. A ten kamarád obohacuje můj život takovým způsobem, že i těžkými časy se dá projít tak nějak snáz.
Kromě jiných příležitostí se spolu pravidelně týden co týden „scházíme“ na vlnách Country radia. To setkávání se jmenuje Pár minut pro Martina s Miloněm a můžete nás poslouchat každé pondělí zhruba v čase 18:50 – 18:57 hod.
Tentokrát to bylo už neuvěřitelné 483. setkání!!
Poslechněte si celý záznam našeho párminutového pořadu.

Opatrujte se, máme vás rádi. Vaši Martin a Miloň

Pár minut pro Martina s Miloněm č. 483
 


Pro poslech pořadu spusťte přehrávač vpravo:
7:05

(3. března 2022)V novém roce 2022 zdravím své hudební přátele a tentokrát vám přináším vzpomínkové video na poslední horalské setkání loňského léta, které jsem kdysi nazval Country táčky.
Něco končí, aby něco nového mohlo začít! Sám mám za sebou dva přetěžké roky a s mírným vzrušením, avšak beze strachu a sklíčenosti, očekávám další výzvy života.
A těším se na nová setkávání s vámi! Na jaře se opět chystám obnovit naše (událostmi posledního období těžce zkoušené) Školy tradičního muzicírování. Postupně se tak v Jizerských horách sejdeme při banju, autoharfě a kytaře.
Věřím, že ani vás to zdlouhavé období naplněné beznadějí a všudypřítomným nízkovibračním politicko-mediálním tlakem nezlomilo a sejdeme se opět v plné síle a čisté radosti.
Žijeme dál a Cesta je otevřená! Ať hudba dál zní a provází nás!

Chtěl bych vám při této příležitosti opět ze srdce poděkovat za všechnu vaši dosavadní podporu, která mi umožňuje i v tomto existenčně náročném čase dál tvořit a připravovat pro vás nové písně, příběhy, videa a instruktážní materiály.

Snad vám dnešní vzpomínkové video projasní současné dny - naplněné u mnoha z nás očekáváním, a bude vám dobrou směrovkou k radostným obzorům.

Vstupte do naší sousedsky pospolité osady směle a bez zaváhání:


(17. ledna 2022)


Tahle písnička nezní vánočně, ale je to příběh o velkém lidství. Vánoce můžeme oslavovat po celý rok ve svém srdci.
Posílám dnes své zpívání všem, co nemůžou být na Štědrý den tam, kde by si přáli, a s tím, s kým by si přáli:


(24. prosince 2021)


Zdravím své přátele a posluchače v tomto třetím čase adventním a třebaže mi Osud právě pro toto období nachystal nové těžké životní zkoušky, jsem rozhodnut vytrvat a být poslem dobrých zpráv.
Dnes bych se s vámi rád podělil o nenápadný večer, kdy se setkalo několik lidských srdcí a duší v kouzelném včelíně Havrlíkova mlejna.
V době, kdy se lidé rozdělují, hašteří, vzájemně obviňují a ještě víc si ztěžují už tak dost těžké časy, trváme s kamarádem Miloněm Čepelkou na tom, že skutečná Cesta vede jinudy.

Budete-li stát o naše povídání a zpívání, zapalte svíčku svého srdce a vstupte i vy do včelína Havrlíkova mlejna:


(12. prosince 2021)Zdravím všechny přátele a příznivce mého světa písní a příběhů!

Nerad vám dnes posílám zprávu, že adventní a vánoční koncerty plánované pro letošní rok se zase postupně ruší.

Navíc patřím k tvůrcům a interpretům, kteří odmítají rozdělovat své posluchače na dobré a špatné, poslušné a neposlušné, bezpečné a nebezpečné a zasahovat do jejich osobní svobody, víry, intuice, životní zkušenosti a přesvědčení, podle toho, jak to velí ta či ona doba.
Nehodlám se spolupodílet na potupných kontrolách a prověřování navštěvníků svých akcí. O to je možná moje dnešní situace složitější a příležitostí k našim (aspoň oficiálním) setkáním tak bude v tomto čase ubývat.

Sledujte tedy, prosím, mou stránku Co bude se seznamem chystaných akcí, kdyby se tam přeci jen nakonec nějaká příležitost ke svátečnímu setkání objevila. Rád vás zase uvidím.

Můj dnešní nedělní pozdrav, ale nesmí vyznít smutně a beznadějně. Necítím to tak. Naopak! Zdá se mi, že pokud se nám podaří beze ztráty lásky, cti, osobní statečnosti a lidské důstojnosti projít tímto temnějším časem, máme nekonečnou Naději.

A tady je moje písnička pro tuto dobu Lásky Tvé každým dnem víc mám:


(14. listopadu 2021)Rozhlasový pořad Pár minut pro Martina (Žáka) s Miloněm (Čepelkou) se po prázdninách znovu vrací na vlny Country radia !

4. října začínáme neuvěřitelným dílem č. 462 !!

A od toho dne nás můžete poslouchat opět pravidelně každé pondělí zhruba v čase 18:50 – 18:57 hod. (s úterní reprízou).

Děkujeme! Vaši M+M

Pár minut pro Martina s Miloněm č. 462
 


Pro poslech pořadu spusťte přehrávač vpravo:
6:13

(20. října 2021)Desítky tisíc kilometrů i mil pěšky, na kole, na lodích, ve vlacích, v autobusech a v autech, nejdřív jen se zápisníkem, později s fotoaparátem, v posledních letech často s kamerou. I tak se rodily a dál rodí mé písňové příběhy.

Dnes vám přináším jednu prázdninovou vzpomínku. Psal se rok 2015 a do kopců slovenské Muráňské planiny supěl parní ozubnicový vlak obtěžkaný požehnaným nákladem výletníků.
Krásný den jsem tehdy se svým synem Jakubem strávil na trati z nádraží Tisovec do horského sedla Zbojská.
A k romantickým záběrům se snad dobře hodí můj staronový Reubenův vlak:


(19. června 2021)Martin Žák a jeho parta muzikantů, řemeslníků a dalších přátel společně se Spolkem Ski Luž Horní Světlá zvou všechny sousedy blízké i vzdálené na tradiční a již desáté (a současně poslední)

Lužickohorské COUNTRY TÁČKY a to v sobotu 21. srpna 2021.

Sejdeme se ve 14 hod na „Lužickém plácku“ v Horní Světlé - část Myslivny.
Pestrý odpolední program bude probíhat od 14 do 18:30 hodin.

A než se spolu opět sejdeme, můžeme trochu zavzpomínat na Country táčky roku 2019:


(11. června 2021)Je první máj, lásky čas. A ještě než si do batohu uložím termosku s čajem a knížku milovaného básníka a vydám se na skálu nad jezerem, rád bych byl chvilku s vámi.
Vlny našeho občasného Horského rozhlasu patří dneska jenom lásce.
Hlavně obyčejné lidské lásce, která je živou vodou našeho bytí, ať už v nás probouzí nekonečnou radost, spouští proudy slz, připravuje nás o rozum, někdy dokonce ztrácíme hlavu, krásně blázníme, srdce tančí, jindy máme pocit, že se naopak láme.
Jeden posluchá hlavně hlas svého srdce, jinému srdce životem ztvrdne. Nejkrásnější je, když se srdce najdou. Čím by byl život bez lásky!

Pro případnou podporu mého Horského rozhlasu z Naděje zasláním dobrovolného „licenčního poplatku“ (dle vašeho vlastního uvážení) můžete použít mé číslo účtu 244598707/0300.
Do zprávy pro příjemce platby prosím uveďte „Koncert pro lásku“. Děkuji.

Vaše podpora je pro mě, zejména po víc než ročním zákazu koncertů a muzikantských škol, velmi důležitá. Jen díky této vaší podpoře mohu pokračovat v další tvůrčí práci. Děkuji.


(1. máje 2021)


Registrace na Jarní školu Old-Time Country Music 2021 právě probíhá, od 3. do 6. června 2021 se můžete v Jizerských horách dozvědět JAK HRÁT NA AUTOHARFU.

Martin Žák vás povede ve stopách dávných amerických hráčů, díky jejichž lásce a citu zní kouzelný nástroj do dnešních dnů.

SPECIÁLNÍ TÉMATA:
- Rozvoj rytmických dovedností a citu pro frázování
- Propojení zpěvu s rytmickým doprovodem


Zdravím všechny své milé spolupoutníky, tentokrát hlavně s autoharfou, nebo po putování s autoharfou toužící!
Zvažoval jsem, zda se pokusit po roce (který mně osobně připadal jako všech smyslů a hlavně rozumu zbavený), vyhlásit termíny dalších škol a pokusit se tak navázat na naši mnohaletou tradici.
Výsledkem událostí posledních měsíců a realitou dnešních dnů je rozdělená společnost. Ať už názory, strachem, únavou, zlobou, změnou sociálních poměrů, a to v dlouho nevídaném rozsahu.
Přemýšlel jsem, zda je tu pro mou dosavadní celoživotní práci, nabídku a vidění světa ještě nějaké místo, jestli bude mít i do budoucna nějaký smysl.
Ale protože mě život naučil nevzdávat se ani v těch nejzoufalejších situacích a hledat v nich vždy něco dobrého a smysluplného, nemohl jsem dospět k jinému závěru:
Musíme dál usilovně ochraňovat hlavně to, co nás spojuje. A upozadit vše, co nás rozděluje.
S tímto vědomím jsem se tedy pustil do příprav nových muzikantských setkání a věřím, že se v dobré a pospolité náladě opět po delším čase sejdeme.
Jsem připraven za nezměněných podmínek uspořádat akci i pro menší počet účastníků. Současně musím ovšem respektovat i potřeby a ekonomické starosti ubytovatele. Váš zájem tedy bude rozhodující.
Děkuji za vaši mnohaletou podporu mého snažení a těším se na nová ozdravná hudební setkání s vámi!

Martin Žák

(19. dubna 2021)


Ze zasněžených jarních hor zdravím všechny poutníky a muzikanty s romantickou duší.
Jak se v posledním roce stalo smutnou normou, přenesla se veškerá kultura a vzdělávání do odlidštěného virtuálního prostředí.
Vzhledem k opakujícím se nařízením mocných jsem byl nucen zrušit téměř veškerý program, který jsem pro vás pro uplynulý rok nachystal. Nejen větší akce, ale i komorní hudební setkání pro několik málo jedinců.

Stejný osud potkala i naše Jarní banjová škola, která se měla konat už za několik dní.
Nabízím tedy nový náhradní termín 27. - 30. května s vírou, že do té doby se svět ze zlého snu už konečně probudí a bude nám opět umožněno se svobodně a beztrestně scházet.

Myšlenka převést kulturní a vzdělávací oblast, živou vodu našeho bytí, do virtuálního prostředí, není šťastná. Budu vždy dávat přednost skutečnému setkávání člověka s člověkem.
Bez osobního kontaktu mizí opravdová životní radost, jiskra, vitalita, smysluplnost života i naděje.

Jak a proč by potom měla fungovat naše vlastní imunita?
Jak se pak ubránit jakékoli nemoci tělesné či duševní?
Jak bychom pak mohli putovat k vytoužené radosti a pocitu vnitřního naplnění a štěstí?

Přeji vám vše dobré a těším se na nová hudební ozdravná setkání s vámi!

Martin Žák

(8. dubna 2021)


Písnička pro měsíc březen se jmenuje Snad se smím teď ptát. Jsou v životě chvíle, kdy doslova závisíme na správné odpovědi.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(1. března 2021)


Právě jsem definitivně dokončil několik měsíců trvající práce na úpravách své kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor. V tuto chvíli obsahuje celkem 70 písní a příběhů.
Písnička měsíce února se jmenuje Dáma se zelenými rukávy.

A na světě je i zbrusu nové video Kdybys jen mohla číst v mé mysli. Píseň původně vyšla na stejnojmenném CD Kdybys jen mohla číst v mé mysli.
Dnes si písničku můžete poslechnout v její nové verzi.

Pro případnou podporu mých „koncertů na dálku“ zasláním symbolického vstupného (dle vašeho vlastního uvážení) můžete použít mé číslo účtu 244598707/0300. Do zprávy pro příjemce platby prosím uveďte „Kdybys jen mohla číst v mé mysli“. Děkuji.


(1. února 2021)


Děkuji vám všem za souznění v náročném roce, se kterým jsme se právě rozloučili.
Vstupujeme do roku 2021 a já jsem právě dokončil svůj pořad pro náš Horský rozhlas na Cestu tímto rokem. Potěší mě, když se společně se mnou na chvilku zastavíte, poslechnete si pár mých písní a příběhů. A taky zvony z hor!
A rád bych připojil své novoroční přání, které by dnes mohlo být motem celého mého vypravování a zpívání:
Ať se vaše srdce když už ne přímo směje, tak aspoň usmívá - a to po celý rok. Nenechme si nikým a ničím vnutit do srdce strach, zlobu a nenávist. Otevřené srdce a k tomu špetka toho sedláckého rozumu, to je ve všech situacích ten nejlepší kompas.

A já se těším, že se budeme dál v dobré vůli setkávat, ať už doba přinese jakoukoli zkoušku.
Vytrvejme a zachovejme se pro dobré časy!

Pro případnou podporu mého Horského rozhlasu z Naděje zasláním symbolického „licenčního poplatku“ (dle vašeho vlastního uvážení) můžete použít mé číslo účtu 244598707/0300.
Do zprávy pro příjemce platby prosím uveďte „Koncert novoroční“. Děkuji.


(1. ledna 2021)


Přemýšlel jsem, co bych mohl darovat Ježíškovi v roce, kdy nám, pěvcům a vyprávěčům, bylo zakázáno přinášet své písně a příběhy ostatním lidem.
Hned mi svitlo, přinesu dnes Ježíškovi právě své písně a příběhy!
Budete-li chtít být u toho, nalaďte si právě dnes (ale klidně i zítra, pozítří...) náš pomyslný horský vánoční rozhlas!
Zapalte svíčku, pohodlně se usaďte, zavřete oči (protože rozhlas má tu velkou výhodu, že nás nerozptylují žádné obrázky a naše fantazie tak může být nekonečná) a naslouchejte, co bych chtěl právě dnes Ježíškovi (a taky vám) vypravovat.
A pokud by se ve Vašem srdci zrodil nápad, můj koncert pro Ježíška nějak podpořit, nechte srdce otevřené, rozhlédněte se kolem sebe a určitě objevíte někoho, kdo Vaši pomoc zrovna potřebuje.
Právě to bude dnes největší odměnou i pro mě!
Je přeci Štědrý den!!


(24. prosince 2020)


Žehnej nám Bůh, všem do jednoho!


(20. prosince 2020)


Dnes vám přináším další písňové video. Jmenuje se Muž v černém.
Je to v tomto roce jeden z mála způsobů, jak vám mohu dál zpívat a promlouvat k vám. Takové drobné nouzové koncerty, které sice nemohou plně nahradit setkání člověka s člověkem, ale tóny a myšlenky jsou předány.
Ani dnešní Muž v černém není o beznaději. Právě naopak, Muž v černém ví, že má smysl projít tím teskným údolím. Beze strachu, zloby, odsuzování, malomyslnosti, skleslosti a hlavně s odpuštěním. Jen tak se brzy rozjasní!
Děkuji vám za všechnu vaši pomoc a podporu během posledních měsíců!

Pro případnou podporu mých „koncertů na dálku“ zasláním symbolického vstupného (dle vašeho vlastního uvážení) můžete použít mé číslo účtu 244598707/0300. Do zprávy pro příjemce platby prosím uveďte „Muž v černém“. Děkuji.


(2. listopadu 2020)


Nadále pro vás vytvářím i nová písňová videa. A ta jsou tu pak volně pro všechny.
Moje nejnovější video by snad mohlo v této době vzbudit pocit beznaděje. Ale snad jen na první pohled. Kdo hledá, Cestu vždycky najde. I z té dnešní, zdánlivě bezvýchodné, situace. I přesto, že mé nové video se jmenuje Příliš pozdě na to, se modlit.


(15. října 2020)„A přece je třeba zpívat, víc než jindy je třeba zpívat.“ Vinícius de Moraes, velký brazilský básník

„Až lidi přestanou zpívat, bude konec světa.“ Albert Einstein

Milí přátelé a příznivci mého světa písní, příběhů a pomalu odcházející romantiky starých časů, nemám ve zvyku být příliš aktuální, ale tentokrát nemohu jinak, než připomenout dva citáty, které mám už dlouhá léta umístěné na své stránce Koncerty pro školy.

Omezování a zákaz zpěvu? Jako moudré řešení pro další dobrý vývoj událostí?
Jaký má zpěv ohromný vliv na psychiku člověka, jeho náladu, imunitu, to vědí i malé děti. Jaké by to bylo bez kultury, která člověka odnepaměti dokázala zvedat i v těch zdánlivě nejbeznadějnějších situacích a časech?
Právě to jsou příběhy, ke kterým se znovu a znovu vracím ve své tvorbě a které si stále připomínáme i na našich školách tradičního muzicírování.

Mám s tím přestat? Kdepak. Budu pokračovat a zpívat!
Stejně jako sbírám léčivé byliny na horských stráních a věnuji se dalším přirozeným činnostem, kterým věřím a které jsem se naučil od svých moudrých předků.
A když bude opravdu nejhůř (snad ne), odskočím si zazpívat do Miroslavovy země!

Nicméně, tři nejnovější videa, která jsem pro vás tentokrát nachystal jsou doprovázena pouze intrumentálně. Měla by tedy být dosud zcela korektní. (Pomineme-li jejich zpátečnický obsah.)
První video jsem nazval Žně postaru v Havrlíkově mlejně.
Kamarád Jirka Havrlík patří mezi nejopravdovější bytosti, které jsem na svých cestách potkal. Jeho svět je jedním z dobrých majáků dnešního stále bezradnějšího světa:Další dvě nová videa Koně pod Plešivcem a Stará almara objektivem Jana Šroubka (stejně jako desítky dalších) můžete shlédnout v mém YouTube prostoru bez reklam zde: Oficiální YouTube stránka Martin Žák - Country Home

(2. října 2020)


Navzdory této podivné době jsem se s nadějí pustil do příprav Vánoční školy Old-Time Country Music 2020 v Kořenově v Jizerských horách v termínu 10. - 13. prosince.
Čekají na vás vánoční písně, koledy a příběhy z dávno zašlých časů i zcela nové.
Koledy Andělský chór shůry zní, Jdem přát klid a šťastné svátky nebo Jen sláma Ho chrání budete možná znát ze svátečního CD Martina Žáka a Katky Garcíi Vánoce v trojím čase.
Zazní i Expres vánoční, Třetí zimní noc, Běž úvozem i strání, Muž, který věří snům a další písničky včetně písňového příběhu, který připravujeme pro letošní Vánoce. Uslyšíte ho právě v tom kouzelném čase.

Zastavme se na okamžik v předvánoční době a v tichu romantického koutu Jizerských hor si připomeňme pravý smysl Vánoc.

Více informací o chystaných akcích se dozvíte na naší stránce Co bude.

(26. září 2020)


Písnička pro měsíc září se jmenuje Strejdo Joe. Přeneseme se s ní do staré dobré Virginie a inspirací pro Martinovu ilustraci na písňovém listu tentokrát byl starý místní fiddler Beachard Smith. Jeho pozemské housle už můžeme po čtyři desetiletí slyšet jen z nahrávek.


Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(6. září 2020)


Děkuji všem účastníkům Letní školy Old-Time Country Music 2020 za další báječné muzikantské setkání v Jizerských horách.

Ahoj zase za rok, dá-li Pán Bůh!
(14. července 2020)Pro prázdninové toulky vám strejda Martin z hor v horalském duetu s Lucií Kahounovou přinášejí písničku Banjová Josie.

Ať je vaše léto, jak má být a hudba zní!


Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Banjová Josie a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.


(6. července 2020)


Kolekce Písní a příběhů Martina Žáka a strejdy Martina z hor se má stále čile k světu.

Děkujeme za váš zájem, který nám i v této složité době pomáhá udržet nastoupený směr a dál rozvíjet nemateriální svět písní a příběhů.!

Měsíc červen přináší píseň jednoho obyčejného lidského života, dostala název V třicátém patře.

V tuto chvíli má náš zpěvník na pokračování už 62 listů!(1. června 2020)


Vzhledem ke stávající situaci jsme byli nuceni většinu akcí plánovaných pro tento rok zrušit. Naše školy tradičního muzicírování se snažíme zachránit, některé alespoň v následujících náhradních termínech:

- 11. - 14. června v Kořenově v Jizerských horách: JAK HRÁT NA KYTARU
- 8. - 11. října v Kořenově v Jizerských horách: JAK HRÁT NA AUTOHARFU
- 15. - 18. října v Kořenově v Jizerských horách: JAK HRÁT NA PĚTISTRUNNÉ BANJO

Více informací včetně přihlášek zde: Co bude

(4. května 2020)


V mém kulturním exilu podivuhodného jara 2020 (naštěstí uprostřed krásných lužickohorských hvozdů) vzniká řada nových písničkových videoklipů, které můžete sledovat v mém YouTube prostoru zde: Oficiální YouTube stránka Martin Žák - Country Home

Jeden z nich je pozvánkou do odlehlých hor Kentucky spojenou se starou osadnickou písní Přijď ke mně, Lízo, zpátky (Skip To My Lou).


(4. května 2020)


Mně vážně dřív se zdálo, že je pro mě láska nedobytný hrad...


(4. dubna 2020)


Ať vám jde v roce 2020 každé dílo dobře od ruky!


(30. ledna 2020)


Svět se změnil, přesto věřím, že nám zbývá, pár spravedlivých mužů, mužů, kteří věří snům... Všem mužům a ženám, kteří nepřestávají věřit snům (i těm, kteří se pod tíhou života snů vzdali): Bůh vám žehnej! A nejen o Vánocích!A k tomu jeden ze zápisků osamělého poutníka (nejen s autoharfou).
Nalezeno u vchodu do evengelického kostela v Tatranské Lomnici. Přečteno na letošním Vánočním koncertě v evangelickém kostele ve Zruči nad Sázavou. (Děkuji všem, kteří byli ten večer s námi):

AK...

Ak si sa dnes ráno prebudil zdravý, si šťastnejší ako tých milión ľudí, čo sa nedožili konca minulého týždňa.

Ak si nikdy neprežíval hrôzy vojny, osamelosť väzenia, bolesti mučenia, či beznádejnosť hladovania, si šťastnejší ako 500 miliónov ľudí nášho sveta.

Ak môžeš chodit do kostola bez toho, aby ťa kvôli tomu obťažovali, prenasledovali, zadržali, mučili alebo popravili, si šťastnejší ako 3 miliardy ľudí tohto sveta.

Ak máš doma čo jesť, nejaké šaty na prezlečenie, strechu nad hlavou, a posteľ, v ktorej spávaš, si bohatší než 75% obyvateľov zeme.

Ak máš úspory v banke, peniaze vo vrecku, ak obedúvaš doma, a môžeš si dopriať viacero jedál, patříš medzi 8% najbohatších ľudí sveta.

Ak ti žijú obaja rodičia a eště se nerozviedli, môžeš hovoriť o výnimočnom šťastí, lebo toto je iba málokomu dané.

Ak si prečítal tento článoček, môžeš byť naozaj veĺmi šťastný, pretože v našom svete žijú 2 miliardy ľudí, ktorí vôbec nevedia čítať.

(20. prosince 2019)


Video pro sváteční čas: Vánoční koncert Martina Žáka a jeho kapely New-Time Country Band v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově.


(28. listopadu 2019)


Pozoruhodné a inspirativní prázdninové stezky vám všem! A k tomu na cestu nové video jedné staré písně.


(26. června 2019)„Vidím sám sebe jako rozsévače semínek; některá z nich, stejně jak se praví v Bibli, se dostanou mezi kameny a nevyklíčí, některá skončí na cestě a jsou zadupána, ale některá skončí na dobré zemi, klíčí, rostou a rozmnoží se tisíceronásobně.“
Pete Seeger, který by se právě dnes 3. května 2019 dožil celého století.

A právě dnes mu tam nahoru posílám své nejnovější video. A taky jeho ženě Toshi.
A taky vám všem, kteří to nevzdáváte a snažíte se dál poctivě hledat svou dobrou Cestu po tomto světě.


(3. května 2019)Nahrávka pro měsíc duben o jedněch nevydařených námluvách tentokrát vznikla v nejužším rodinném kruhu a slovo dostala nejmladší generace, Barča a Kubík.Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Nevydařená svatba a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(4. dubna 2019)


Zápisek z poutnické knížky Martina Žáka čte Miloň Čepelka.
Příběh doprovázejí autentické záběry z cesty osamělého poutníka.
Zápisek sedmý: Na Májovém květu do nového domova aneb lákání Mysu TreskyVíce o cestě osamělého poutníka s autoharfou zde.

(11. března 2019)Písnička měsíce března je společným dílem mnoha generací černých i bílých trestanců a byla symbolem útěku a svobody nejen ve věznici v Houstonu v Texasu.Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Expres půlnoční a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(9. března 2019)


Hospodinu vzdejte chválu při citaře, zpívejte mu žalmy s harfou o deseti strunách... (Žalm 33,1–3)Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku Lásky Tvé každým dnem víc mám a to včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(1. února 2019)ARCHIV ZÁKLADNÍCH MILNÍKŮ OD ROKU 2008 DO ROKU 2018
NAJDETE ZDE: Co se dělo od roku 2008 do roku 2018.


sirka 560px

Poutníče, právě se nacházíš na stránkách www.martinzak.cz
věnovaných old-time i new-time country písním a příběhům Martina Žáka.

Co se děje | O Martinovi | Martinova Stará almara | Martinovi hrdinové | Nástroje | Písničky | Video
Nabídka pořadů | Koncerty pro školy | Co bude | CD | DVD | Publikace | Co bylo | Ohlasy | Kontakt

Martin Žák děkuje všem, kteří mu ukázali cestu; jsou to zejména
Mike Seeger, Pete Seeger, David Holt, Wayne Erbsen, Laura Boosinger, Janette and Joe Carter, Will Keys, John Hartford, Michael J. Miles a další old-time hrdinové včetně těch, jejichž jména už odvál čas.
Ale také Merle Haggard, Gordon Lightfoot, Johnny Cash, Kris Kristofferson, John Denver…
© 2019 Martin Žák