Martin Žák / Foto: Kateřina Bonušová ítejte u nás! Doputovali jste na to správné místo; tedy pokud vás zajímá, co se právě děje ve svérázném světě Martina Žáka. Neočekávejte však, prosím, od nás žádnou urputnou aktuálnost či pravidelnost.
Termíny vystoupení, hudebních škol a informace o chystaných titulech najdete v rubrice Co bude.

A než se u nás pohodlně usadíte, nezapomeňte přihodit do kamen ještě jedno polínko…poslední úpravy: 12. 5. 2024


Old-Time (New-Time) střípek pro nadcházející dny:

„Byť se mi dostalo jíti přes údolí stínu smrti,
nebudu se báti zlého, neboť ty se mnou jsi...“

Žalm 23


Víc než 150 mých písňových videopříběhů a hudebních lekcí najdete zde: Oficiální YouTube stránka Martin Žák - Country HomePokud se Vám mé písňové příběhy a lekce líbí, můžete mi pomáhat.
Číslo účtu pro přímou podporu mé tvorby je 244598707/0300.
Za jakoukoli podporu jsem vděčný a ze srdce vám děkuji,
že mi pomáháte uchovávat a dál rozvíjet pestrý svět písní, příběhů a tradic,
který v dnešní materiální době mizí přímo před našima očima.Niterně působivá neděle, kdy nevídaně časně rozkvetly u nás v horách všechny třešně, mě nalákala, abych odložil všechny naplánované úkoly a po delším čase vzal opět do ruky kameru. A všechna ta krása a vůně se promíchaly s letitými tóny a vzpomínkami.

Měl jsem vás rád, ta láska možná ještě… Puškin to vyslovil dřív.
Jednoho rána jsem napsal básničku. Až potom přišla ta starodávná melodie. Nejznámější z irských jigů a jedna z nejrozšířenějších irských melodií vůbec.
A mně se zdálo, že se báječně hodí k mým veršům.


(9. dubna 2024)Před novoročním ranním výstupem na horu Říp bych vám, svým milým spolupoutníkům po tomto světě, rád popřál láskyplný rok 2024!

Snad vás před vykročením do nového roku potěší náš tradiční krušnohorský kuřáček v několika svých převlecích. Všechna zákoutí byla vytvořena během Vánoc pod střechou našeho horského příbytku. Dodnes je tak provoněn nostalgickými vůněmi doutnajících františků.

RÁDI SE USMÍVEJME PO CELÝ ROK!


(1. ledna 2024)Dnes vám přicházíme společně s Katkou García zazpívat vánoční koledu poprvé vydanou tiskem roku 1885 v pensylvánské Philadelphii Jamesem R. Murrayem.
Původní text písně byl dlouhou dobu připisován reformátoru Martinu Lutherovi, ale badatelé dospěli k závěru, že se jedná jen o hezké pohádkové vypravování.
Český příběh byl připojen v lužickohorské Naději, a to 125 let po vydání původního díla.

Koledu provázejí pohádkové okamžiky, které mi v letošním roce nabídl ojedinělý BETLÉM v obci Horní Lideč.


(17. prosince 2023)Jak kdysi řekl sám její původní autor, „tato píseň v sobě nese filozofii všech písní, které jsem kdy napsal.“ Nechť je její poselství a atmosféra majákem pro naše současné životy.
Udělejme vše, co udělat můžeme. Tady a teď. Nebo se o to aspoň pokusme.


(13. listopadu 2023)Z Lužických hor zdravím všechny své spolupoutníky a přináším vám dnes novou verzi svého druhého nejstaršího písňového videa, které bylo před lety zveřejněno na internetu. Video Hladové oči navazovalo na vydání CD Blues pracujícího muže aneb Poklona Merle Haggardovi. Nahrávka písně je ovšem zcela nová!
A pokud bych měl dnes k dobovým momentkám Dorothey Langeové přidat pár slov, zněla by takto: Aby se smutná historie neopakovala, musíme mít odvahu hledat a uvidět pravdu..


(2. října 2023)Dnešním písničkovým videem vás zvu do světa dávných námořníků, úchvatných plachetnic a hlavně tradičního zpívání starých námořnických pracovních písní, kterým se od nepaměti říká shanty.
Rytmickým pracovním písním se budeme víc věnovat (kromě jiných témat) právě na našich podzimních školách Zpíváme v rytmu.


(4. září 2023)31. července 1927 naložili Carterovi z Maces Springs ve Virginii svůj Ford Model-A a zamířili k Bristolu v Tennessee. Jejich cesta byla reakcí na inzerát v místních novinách, hledající nové talenty k nahrávání pro Victor. Navzdory tomu, že museli během odvážných pětadvaceti mil do Bristolu přebrodit několik potoků a opravit tři prasklé pneumatiky, podařilo se jim dorazit do cíle včas. První písní, kterou 1. srpna nahráli, byla Bury Me Beneath The Willow.

Dnes vám přicházím zazpívat svou českou podobu této písně SETKÁNÍ VE STÍNU VRBY. Je zároveň poděkováním původnímu triu Carter Family a všem jejím hudebním potomkům, kteří mi byli na mé Cestě inspirací. Pro mě to byla hlavně trojice Janette a Joe Carter a Dale Jett. O mém osobním muzikantském setkání s nimi zase někdy příště.


(1. srpna 2023)Letní pozdrav z Vysokých a Liptovských Tater a Roháčů. Úvodní obrázek zachytil mou oblíbenou podvečerní náladu na řece Belá. Kriváň je zahalen mraky.
Právě na tomhle místě jsem si před lety zpívával i písničku Čtrnáct mil. Dnes vám posílám novou verzi písně. Tak ji na svých cestách zpívám dnes.


(21. července 2023)Z jarních Lužických hor, z místa zvaného Naděje, zdravím všechny své vzácné spolupoutníky! Přináším vám v dnešní zlomové době píseň, kterou jsem kdysi s nadšením a vírou nahrál na své CD Kdybys jen mohla číst v mé mysli. V těchto dnech vznikla její nová verze. Jmenuje se Příliš pozdě na to, se modlit.
Písňovou videoverzi jsem obohatil několika zásadními obrazy. Původní záběry z mých četných návštěv hory Živčáková u Turzovky tak doplnily historické momentky - Fatima a Garabandal.

Třebaže se poselství písně na první pohled a poslech zdá beznadějné, Naděje je silná:

„Když poznáš lež,
srdce otevřeš,
tak zítřek bude lepší, než se zdá.“

Záleží už jen na nás.


(21. března 2023)Rád bych vás dnes pozval na svůj sólový recitál ZNOVU NA CESTĚ, který se uskuteční v sobotu 11. března v 16:15 hod. v Jablonci nad Nisou v rámci dvoudenního Festivalu zážitků v Trojzemí.
Písně a příběhy, které uslyšíte, jsem objevil na své dosavadní pouti věčně hledajícího. A když si někdy myslívám, že už je čas pohodlně se usadit, stane se něco nečekaného a já jsem znovu na Cestě.

Nové video TEMNO PŘEKLENUL DUHOVEJ MOST (ani tahle píseň nesmí příští sobotu chybět) můžete shlédnout už dnes.

Ať na každém svém kroku potkáváte to nejkrásnější lidství!


(4. března 2023)Děkuji všem svým spolupoutníkům a chtěl bych vám dnes popřát co nejveselejší Vánoce!
A jako písničkář přináším malý prostý dárek - vybrané okamžiky z našeho Vánočního koncertu.
Ať vám svítí na Cestu zázračným časem!

Žehnej nám Bůh, všem do jednoho!


(24. prosince 2022)Registrace na Jarní školu Old-Time Country Music 2023 právě probíhá, od 23. do 26. března 2023 se můžete v Lužických horách dozvědět JAK HRÁT NA PĚTISTRUNNÉ BANJO.

Máte chuť vstoupit do kouzelného světa písní a příběhů? Hledáte podobně naladěné přátele? Toužíte odpočinout si od stresu a povinností každodenního života? Tak pojďte s námi!
Martin Žák vás po celý víkend povede svými romantickými stezkami.
Více informací a registrace na školu prostřednictvím naší stránky Co bude.

(30. listopadu 2022)


Dávno, dávno již tomu, co jsem posledně se dívala do té milé, mírné tváře, co jsem zulíbala ty bledé líce, plné vrásků, nahlížela do modrého oka, v němž se jevilo tolik dobroty a lásky; dávno tomu, co mne posledně žehnaly staré její ruce! Není více dobré stařenky! Dávno již odpočívá v chladné zemi! Mně ale neumřela!

Tak začíná Božena Němcová vypravovat ve své knize Babička.
Můj prastarý chatrný svazek pochází z roku 1940. Už jako malý kluk jsem ho objevil v babiččině almárce. Moje babička byla prostá venkovská žena, dobrá stařenka, té románové tolik podobná. Také ona má svůj velký díl na tom, že se dodnes cítím na venkově doma.
Bylo mi tedy víc než milé, že se mi dostalo možnosti a cti natáčení na Starém bělidle v Babiččině údolí. Snad bude i vám s nostalgickým příběhem, doplněným mou písní Starý kolovrátek, hezky.


(1. listopadu 2022)
Naše LÁSKA je ŘEKA, která plyne.
Naše LÁSKA je HORA, která se objevila v oblacích.
Naše LÁSKA je CESTA, kterou se vydáme.
NAVŽDY MÁ TO TAK BÝT.

Chtěl bych popřát všem svým spolupoutníkům a přátelům Písní a příběhů, ať jsou vaše prázdninové ŘEKY, HORY a CESTY ve znamení nekonečné LÁSKY.


(2. července 2022)Můj červnový pozdrav z Lužických hor je tentokrát spojený s putováním osamělého poutníka s autoharfou vlídnou krajinou pennsylvánských Amishů. To už je neuvěřitelných čtrnáct let nazpátek!
Když pominu odlehlé části Appalačských hor, právě tam mi bylo na mých amerických cestách nejlíp, nejsvobodněji, v otevřené venkovské krajině starosvětských Amishů, kteří už jednou provždy mají své pevné místo v mém srdci.
Jak už většina z vás dobře ví, jsem pořád na Cestě! Nemůžu se zastavit. I mé staré písně pro mě stále otevírají nové obzory a objevují se v nich nové hory, výzvy k dalšímu putování.
Tak se mi v novém světle zjevila i má Bůh ti žehnej, má Amish Girl. Dnes bych vám ji rád zazpíval jiným způsobem než dřív.
Původní video tak z veřejného prostoru navždy zmizelo. Bohužel, včetně vašich krásných a povzbudivých slov a komentářů. Pokud se vám bude i tato nová verze líbit, budu vám vděčný za její podporu.
A tady už je ta staronová vzpomínka na nezapomenutelné chvíle, kdy jsem mohl znovu spatřit, že náš svět je stále v pořádku a skutečné poklady zůstávají zachovány.


(22. června 2022)Dnes, 3. května 2022, je tomu právě 103 let od narození amerického písničkáře Pete Seegera, vytrvalého bojovníka za laskavější svět.
A stejně jako ve své písni, kterou vám teď posílám v její nejnovější zvukové verzi, se znovu ptám:
A když se někdy zblázní svět, ptám se, Pete, co bys řek...
Obrazová část videa je původní, tak jak jsem ji vytvořil před třemi lety ke stoletému výročí narození Pete Seegera.
Mé poděkování za unikátní momentky včetně fotografií z roku 1964, kdy Pete navštívil Československo, si zaslouží filmový tvůrce a spisovatel Gene Deitch, který dnes už taky není mezi námi. Jsem mu vděčný, že mi kdysi poskytl tyto cenné materiály.

A tady už je píseň nazvaná Čistou Hudson River - Písnička pro Pete Seegera a jeho ženu Toshi:


(3. května 2022)Z jarních Lužických hor přeji všem přátelům písní a příběhů krásné a zdravé Velikonoce!

Chtěl bych ale dnes připomenout ještě jednu historickou událost, která má už dlouhá léta své výrazné místo také v kolekci Písní a příběhů. Zápisek jedenáctý v mé knížce Zápisky osamělého poutníka s autoharfou se jmenuje Sen osamělého poutníka, o lodi Titanic a poslední písni.
Zvukové verze knížky se ujal kamarád Miloň Čepelka. Více o knížce a nahrávkách na CD (včetně možnosti objednání) se dozvíte zde.

Ale pro tuhle chvíli zpět k příběhu, který se odehrál právě před 110 lety asi dvacet minut před půlnocí. Třikrát se rozezní lodní zvon a hlídka zvěstuje mrazivé:
„Ledovec přímo před námi!“
Dál to znáte.

Vždy jsem rád přemýšlel o souvislostech a podobnostech. Poslední dobou přibývá ještě jeden velký otazník:
Jak tu plavbu do neznámých vod, na bárce s děravým dnem, vysloužilými motory a navíc bez skutečného kapitána asi zvládne naše dnešní rozhádaná posádka?
Tady má úvaha končí.

Mou píseň Zkáza lodi Titanic si můžete volně poslechnou a dobové filmové záběry zhlédnout zde:(14. dubna 2022)Mám na tomhle světě jednoho dobrého kamaráda. Jmenuje se Miloň. A ten kamarád obohacuje můj život takovým způsobem, že i těžkými časy se dá projít tak nějak snáz.
Kromě jiných příležitostí se spolu pravidelně týden co týden „scházíme“ na vlnách Country radia. To setkávání se jmenuje Pár minut pro Martina s Miloněm a můžete nás poslouchat každé pondělí zhruba v čase 18:50 – 18:57 hod.
Tentokrát to bylo už neuvěřitelné 483. setkání!!
Poslechněte si celý záznam našeho párminutového pořadu.

Opatrujte se, máme vás rádi. Vaši Martin a Miloň

Pár minut pro Martina s Miloněm č. 483
 


Pro poslech pořadu spusťte přehrávač vpravo:
7:05

(3. března 2022)V novém roce 2022 zdravím své hudební přátele a tentokrát vám přináším vzpomínkové video na poslední horalské setkání loňského léta, které jsem kdysi nazval Country táčky.
Něco končí, aby něco nového mohlo začít! Sám mám za sebou dva přetěžké roky a s mírným vzrušením, avšak beze strachu a sklíčenosti, očekávám další výzvy života.
A těším se na nová setkávání s vámi! Na jaře se opět chystám obnovit naše (událostmi posledního období těžce zkoušené) Školy tradičního muzicírování. Postupně se tak v Jizerských horách sejdeme při banju, autoharfě a kytaře.
Věřím, že ani vás to zdlouhavé období naplněné beznadějí a všudypřítomným nízkovibračním politicko-mediálním tlakem nezlomilo a sejdeme se opět v plné síle a čisté radosti.
Žijeme dál a Cesta je otevřená! Ať hudba dál zní a provází nás!

Chtěl bych vám při této příležitosti opět ze srdce poděkovat za všechnu vaši dosavadní podporu, která mi umožňuje i v tomto existenčně náročném čase dál tvořit a připravovat pro vás nové písně, příběhy, videa a instruktážní materiály.

Snad vám dnešní vzpomínkové video projasní současné dny - naplněné u mnoha z nás očekáváním, a bude vám dobrou směrovkou k radostným obzorům.

Vstupte do naší sousedsky pospolité osady směle a bez zaváhání:


(17. ledna 2022)


Tahle písnička nezní vánočně, ale je to příběh o velkém lidství. Vánoce můžeme oslavovat po celý rok ve svém srdci.
Posílám dnes své zpívání všem, co nemůžou být na Štědrý den tam, kde by si přáli, a s tím, s kým by si přáli:


(24. prosince 2021)


Zdravím své přátele a posluchače v tomto třetím čase adventním a třebaže mi Osud právě pro toto období nachystal nové těžké životní zkoušky, jsem rozhodnut vytrvat a být poslem dobrých zpráv.
Dnes bych se s vámi rád podělil o nenápadný večer, kdy se setkalo několik lidských srdcí a duší v kouzelném včelíně Havrlíkova mlejna.
V době, kdy se lidé rozdělují, hašteří, vzájemně obviňují a ještě víc si ztěžují už tak dost těžké časy, trváme s kamarádem Miloněm Čepelkou na tom, že skutečná Cesta vede jinudy.

Budete-li stát o naše povídání a zpívání, zapalte svíčku svého srdce a vstupte i vy do včelína Havrlíkova mlejna:


(12. prosince 2021)Zdravím všechny přátele a příznivce mého světa písní a příběhů!

Nerad vám dnes posílám zprávu, že adventní a vánoční koncerty plánované pro letošní rok se zase postupně ruší.

Navíc patřím k tvůrcům a interpretům, kteří odmítají rozdělovat své posluchače na dobré a špatné, poslušné a neposlušné, bezpečné a nebezpečné a zasahovat do jejich osobní svobody, víry, intuice, životní zkušenosti a přesvědčení, podle toho, jak to velí ta či ona doba.
Nehodlám se spolupodílet na potupných kontrolách a prověřování navštěvníků svých akcí. O to je možná moje dnešní situace složitější a příležitostí k našim (aspoň oficiálním) setkáním tak bude v tomto čase ubývat.

Sledujte tedy, prosím, mou stránku Co bude se seznamem chystaných akcí, kdyby se tam přeci jen nakonec nějaká příležitost ke svátečnímu setkání objevila. Rád vás zase uvidím.

Můj dnešní nedělní pozdrav, ale nesmí vyznít smutně a beznadějně. Necítím to tak. Naopak! Zdá se mi, že pokud se nám podaří beze ztráty lásky, cti, osobní statečnosti a lidské důstojnosti projít tímto temnějším časem, máme nekonečnou Naději.

A tady je moje písnička pro tuto dobu Lásky Tvé každým dnem víc mám:


(14. listopadu 2021)Rozhlasový pořad Pár minut pro Martina (Žáka) s Miloněm (Čepelkou) se po prázdninách znovu vrací na vlny Country radia !

4. října začínáme neuvěřitelným dílem č. 462 !!

A od toho dne nás můžete poslouchat opět pravidelně každé pondělí zhruba v čase 18:50 – 18:57 hod. (s úterní reprízou).

Děkujeme! Vaši M+M

Pár minut pro Martina s Miloněm č. 462
 


Pro poslech pořadu spusťte přehrávač vpravo:
6:13

(20. října 2021)Desítky tisíc kilometrů i mil pěšky, na kole, na lodích, ve vlacích, v autobusech a v autech, nejdřív jen se zápisníkem, později s fotoaparátem, v posledních letech často s kamerou. I tak se rodily a dál rodí mé písňové příběhy.

Dnes vám přináším jednu prázdninovou vzpomínku. Psal se rok 2015 a do kopců slovenské Muráňské planiny supěl parní ozubnicový vlak obtěžkaný požehnaným nákladem výletníků.
Krásný den jsem tehdy se svým synem Jakubem strávil na trati z nádraží Tisovec do horského sedla Zbojská.
A k romantickým záběrům se snad dobře hodí můj staronový Reubenův vlak:


(19. června 2021)Martin Žák a jeho parta muzikantů, řemeslníků a dalších přátel společně se Spolkem Ski Luž Horní Světlá zvou všechny sousedy blízké i vzdálené na tradiční a již desáté (a současně poslední)

Lužickohorské COUNTRY TÁČKY a to v sobotu 21. srpna 2021.

Sejdeme se ve 14 hod na „Lužickém plácku“ v Horní Světlé - část Myslivny.
Pestrý odpolední program bude probíhat od 14 do 18:30 hodin.

A než se spolu opět sejdeme, můžeme trochu zavzpomínat na Country táčky roku 2019:


(11. června 2021)Je první máj, lásky čas. A ještě než si do batohu uložím termosku s čajem a knížku milovaného básníka a vydám se na skálu nad jezerem, rád bych byl chvilku s vámi.
Vlny našeho občasného Horského rozhlasu patří dneska jenom lásce.
Hlavně obyčejné lidské lásce, která je živou vodou našeho bytí, ať už v nás probouzí nekonečnou radost, spouští proudy slz, připravuje nás o rozum, někdy dokonce ztrácíme hlavu, krásně blázníme, srdce tančí, jindy máme pocit, že se naopak láme.
Jeden posluchá hlavně hlas svého srdce, jinému srdce životem ztvrdne. Nejkrásnější je, když se srdce najdou. Čím by byl život bez lásky!

Pro případnou podporu mého Horského rozhlasu z Naděje zasláním dobrovolného „licenčního poplatku“ (dle vašeho vlastního uvážení) můžete použít mé číslo účtu 244598707/0300.
Do zprávy pro příjemce platby prosím uveďte „Koncert pro lásku“. Děkuji.

Vaše podpora je pro mě, zejména po víc než ročním zákazu koncertů a muzikantských škol, velmi důležitá. Jen díky této vaší podpoře mohu pokračovat v další tvůrčí práci. Děkuji.


(1. máje 2021)


Registrace na Jarní školu Old-Time Country Music 2021 právě probíhá, od 3. do 6. června 2021 se můžete v Jizerských horách dozvědět JAK HRÁT NA AUTOHARFU.

Martin Žák vás povede ve stopách dávných amerických hráčů, díky jejichž lásce a citu zní kouzelný nástroj do dnešních dnů.

SPECIÁLNÍ TÉMATA:
- Rozvoj rytmických dovedností a citu pro frázování
- Propojení zpěvu s rytmickým doprovodem


Zdravím všechny své milé spolupoutníky, tentokrát hlavně s autoharfou, nebo po putování s autoharfou toužící!
Zvažoval jsem, zda se pokusit po roce (který mně osobně připadal jako všech smyslů a hlavně rozumu zbavený), vyhlásit termíny dalších škol a pokusit se tak navázat na naši mnohaletou tradici.
Výsledkem událostí posledních měsíců a realitou dnešních dnů je rozdělená společnost. Ať už názory, strachem, únavou, zlobou, změnou sociálních poměrů, a to v dlouho nevídaném rozsahu.
Přemýšlel jsem, zda je tu pro mou dosavadní celoživotní práci, nabídku a vidění světa ještě nějaké místo, jestli bude mít i do budoucna nějaký smysl.
Ale protože mě život naučil nevzdávat se ani v těch nejzoufalejších situacích a hledat v nich vždy něco dobrého a smysluplného, nemohl jsem dospět k jinému závěru:
Musíme dál usilovně ochraňovat hlavně to, co nás spojuje. A upozadit vše, co nás rozděluje.
S tímto vědomím jsem se tedy pustil do příprav nových muzikantských setkání a věřím, že se v dobré a pospolité náladě opět po delším čase sejdeme.
Jsem připraven za nezměněných podmínek uspořádat akci i pro menší počet účastníků. Současně musím ovšem respektovat i potřeby a ekonomické starosti ubytovatele. Váš zájem tedy bude rozhodující.
Děkuji za vaši mnohaletou podporu mého snažení a těším se na nová ozdravná hudební setkání s vámi!

Martin Žák

(19. dubna 2021)


Ze zasněžených jarních hor zdravím všechny poutníky a muzikanty s romantickou duší.
Jak se v posledním roce stalo smutnou normou, přenesla se veškerá kultura a vzdělávání do odlidštěného virtuálního prostředí.
Vzhledem k opakujícím se nařízením mocných jsem byl nucen zrušit téměř veškerý program, který jsem pro vás pro uplynulý rok nachystal. Nejen větší akce, ale i komorní hudební setkání pro několik málo jedinců.

Stejný osud potkala i naše Jarní banjová škola, která se měla konat už za několik dní.
Nabízím tedy nový náhradní termín 27. - 30. května s vírou, že do té doby se svět ze zlého snu už konečně probudí a bude nám opět umožněno se svobodně a beztrestně scházet.

Myšlenka převést kulturní a vzdělávací oblast, živou vodu našeho bytí, do virtuálního prostředí, není šťastná. Budu vždy dávat přednost skutečnému setkávání člověka s člověkem.
Bez osobního kontaktu mizí opravdová životní radost, jiskra, vitalita, smysluplnost života i naděje.

Jak a proč by potom měla fungovat naše vlastní imunita?
Jak se pak ubránit jakékoli nemoci tělesné či duševní?
Jak bychom pak mohli putovat k vytoužené radosti a pocitu vnitřního naplnění a štěstí?

Přeji vám vše dobré a těším se na nová hudební ozdravná setkání s vámi!

Martin Žák

(8. dubna 2021)


Písnička pro měsíc březen se jmenuje Snad se smím teď ptát. Jsou v životě chvíle, kdy doslova závisíme na správné odpovědi.

Všem předplatitelům kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor zasíláme novou písničku včetně ilustrovaného písňového listu do nového stylového zpěvníku.

(1. března 2021)


Právě jsem definitivně dokončil několik měsíců trvající práce na úpravách své kolekce Písně a příběhy Martina Žáka a strejdy Martina z hor. V tuto chvíli obsahuje celkem 70 písní a příběhů.
Písnička měsíce února se jmenuje Dáma se zelenými rukávy.

A na světě je i zbrusu nové video Kdybys jen mohla číst v mé mysli. Píseň původně vyšla na stejnojmenném CD Kdybys jen mohla číst v mé mysli.
Dnes si písničku můžete poslechnout v její nové verzi.

Pro případnou podporu mých „koncertů na dálku“ zasláním symbolického vstupného (dle vašeho vlastního uvážení) můžete použít mé číslo účtu 244598707/0300. Do zprávy pro příjemce platby prosím uveďte „Kdybys jen mohla číst v mé mysli“. Děkuji.


(1. února 2021)


Děkuji vám všem za souznění v náročném roce, se kterým jsme se právě rozloučili.
Vstupujeme do roku 2021 a já jsem právě dokončil svůj pořad pro náš Horský rozhlas na Cestu tímto rokem. Potěší mě, když se společně se mnou na chvilku zastavíte, poslechnete si pár mých písní a příběhů. A taky zvony z hor!
A rád bych připojil své novoroční přání, které by dnes mohlo být motem celého mého vypravování a zpívání:
Ať se vaše srdce když už ne přímo směje, tak aspoň usmívá - a to po celý rok. Nenechme si nikým a ničím vnutit do srdce strach, zlobu a nenávist. Otevřené srdce a k tomu špetka toho sedláckého rozumu, to je ve všech situacích ten nejlepší kompas.

A já se těším, že se budeme dál v dobré vůli setkávat, ať už doba přinese jakoukoli zkoušku.
Vytrvejme a zachovejme se pro dobré časy!

Pro případnou podporu mého Horského rozhlasu z Naděje zasláním symbolického „licenčního poplatku“ (dle vašeho vlastního uvážení) můžete použít mé číslo účtu 244598707/0300.
Do zprávy pro příjemce platby prosím uveďte „Koncert novoroční“. Děkuji.


(1. ledna 2021)ARCHIV ZÁKLADNÍCH MILNÍKŮ OD ROKU 2008 DO ROKU 2020
NAJDETE ZDE: Co se dělo od roku 2008 do roku 2020.


sirka 560px

Poutníče, právě se nacházíš na stránkách www.martinzak.cz
věnovaných old-time i new-time country písním a příběhům Martina Žáka.

Co se děje | O Martinovi | Martinova Stará almara | Martinovi hrdinové | Nástroje | Písničky | Video
Nabídka pořadů | Koncerty pro školy | Co bude | CD | DVD | Publikace | Co bylo | Ohlasy | Kontakt

Martin Žák děkuje všem, kteří mu ukázali cestu; jsou to zejména
Mike Seeger, Pete Seeger, David Holt, Wayne Erbsen, Laura Boosinger, Janette and Joe Carter, Will Keys, John Hartford, Michael J. Miles a další old-time hrdinové včetně těch, jejichž jména už odvál čas.
Ale také Merle Haggard, Gordon Lightfoot, Johnny Cash, Kris Kristofferson, John Denver…
© 2023 Martin Žák