Miloň Čepelka se narodil 23. září 1936 v Pohoří nedaleko Opočna (a Dobrušky, kde maturoval), vystudoval Vysokou školu pedagogickou v Praze (český jazyk a literatura), učil v Novém Kníně, pak byl v Praze redaktorem Československého rozhlasu, od roku 1969 spisovatelem a hercem Divadla Járy Cimrmana v takřečeném svobodném povolání. To platí dodnes, i když je už v důchodu.

Miloň básník

Je autorem básnických sbírek a cyklů veršů Když se dnes večer nevrátím, Pět nocí v úplňku, Abeceda lásky, Bdění ve zvěrokruhu, Dvě básně o smrti, Mandel sonetů a Jen ještě jednou. Psal také televizní a rozhlasové hry, texty k písním všech žánrů, je autorem libreta k operetě Pavouček pro štěstí a spolu s Jiřím Šebánkem napsal scénář filmu Stůj, nebo se netrefím!

Kromě toho působil a působí jako novinář a moderátor v Českém rozhlase Praha a České Budějovice a v Country Radiu, kde všude připravil a odvysílal tisíce pořadů.

Stále také hraje v Divadle Járy Cimrmana, kde dosud účinkoval ve hrách Afrika, Akt, Blaník, Cimrman v říši hudby, České nebe, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí severního pólu, Hospoda Na mýtince, Lijavec, Němý Bobeš, Posel z Liptákova, Švestka, Vražda v salonním coupé, Vyšetřování ztráty třídní knihy a Záskok.

Miloň knihomil (nebo knihomol?)

V roce 2007 vydal Miloň Čepelka v nakladatelství Daranus svůj opožděný prozaický debut s názvem Poklesky rozverné snoubenky, který napsal na začátku sedmdesátých let, ale kniha tehdy nemohla „pro přílišnou sexuální explicitnost“ vyjít. Více než třicet let po debutu vznikla novela Příliš mnoho pohřbů aneb Když květiny promluví, je autorovou v pořadí druhou prózou.

Miloně Čepelku můžete dnes navíc vidět coby tajemného muže v šansonovém pořadu s názvem Když se dnes večer nevrátím, který napsal pro zpěvačku Markétu Wankeovou.

Několik posledních let spolupracuje také s Martinem Žákem (některá jejich vystoupení byla vydána na DVD). A nesmíme zapomenout ani na společný pořad Pár minut pro M plus M, pro Martina s Miloněm, který můžete už od roku 2009 pravidelně poslouchat na rozhlasové stanici Country radio.

A pořad Jak vypřáhnout mezka dál rozhojňuje jejich společnou radost a souznění.