Svérázný pěvec a muzikant, věčně ne­klidný dobrodruh, který zasvětil značnou část svého dosavadního života hudbě starobylého amerického venkova. Světlo tohoto světa spatřil ve znamení Vodnáře roku 1969. Hudba ve spojení s přírodou ho přitahovala od klukovských let.

Martin kdysi velmi dávno

Poté, co okusil romantiku života na železnici a odmaturoval na Střední průmyslové škole dopravní v Praze, opustil hned s následující výhybkou jisté koleje hlavní tratě a vydal se vstříc vzrušujícím stezkám vrtkavého osudu. Stal se dělníkem, stavebním mistrem, úředníkem, řidičem, uklízečem, prodavačem, údržbářem, skladníkem, domovníkem… Kytaru, která ho okouzlila kdysi dávno (jak můžete vidět na obrázku vpravo), ovšem po celou tu dobu neodložil.

Od roku 1992 se věnoval vlastnímu specializovanému obchodu s hudebními nástroji a hudebninami. Zároveň vydal sérii odborných hudebních publikací; sám je také autorem několika z nich. Pozoruhodný svět, nazvaný Martinem Žákem před lety Country Home, je dnes známý mezi muzikanty a milovníky staré dobré country hudby široko daleko.

Díky jeho nadšení vznikla před lety old-time country kapela Stará almara, která přináší americkou lidovou hudbu v její ryzí formě; a navíc s Martinovými českými texty. Výsledkem kapelní spolupráce je i kolekce stylových titulů na CD či DVD.
Martin, Kubík a mrštnej janek

Za zmínku stojí i Martinova tvorba v oblasti hudebně vzdělávacích pořadů včetně ojedinělých programů pro školy nazvaných Když osadník zpívá, Než se roztočil gramofon a Těm, co ještě chtějí zpívat.

Okouzlen lidovou hudbou, prostým způsobem života a přírodou se, po několika materiálně úspěšných letech, vzdal prosperujícího obchodu a pohodlí velkoměsta. Mnohá podivuhodná dobrodružství, včetně drsně romantické kapitoly na krušnohorských pláních, ho pak zavedla až do srdce lužickohorských hvozdů, které se staly domovem celé jeho rodině.

Kromě typické kytary a foukací harmoniky najdete v instrumentáři Martina Žáka řadu dobových hudebních nástrojů; v jeho rukou se rozeznívají banja z různých historických období, autoharfa, horalský dulcimer, brumle, valcha, lžíce, ale i takové prastaré nástroje, jako jsou kosti nebo hudební luk.

Tucty Martinových písní a příběhů vás přenesou do dávných časů – ve většině případů podávají autentická svědectví o skutečných událostech ze života tehdejších prvních osadníků či jejich odvážných žen, pirátů a námořníků, kazatelů, černých otroků, vojáků války Severu proti Jihu, kovbojů a psanců, prostých dělníků, železničářů i zarputilých horalů.

A na tradiční country písničky, které ti zasvěcenější možná znají pod hezkým původním názvem „old‑time music“, navazují i Martinovy příběhy osobní včetně intimních zpovědí a úvah, které snad částečně poodhalují tajemný závoj jeho věčného hledačství…

Ve společném pořadu Martina Žáka a Miloně Čepelky Jak vypřáhnout mezka se setkáte s Martinem pokaždé v jeho nejaktuálnější náladě a rozpoložení. Nechte se překvapit...

Martin doma v horách / Foto: Kateřina Karbusická

Více se o Martinu Žákovi a jeho světě dozvíte na stránkách www.martinzak.cz